Dziarski Dziadek. Mój sposób na długowieczność

Agora
2014-10-08
2014-10-08
długowieczność

I żył długo i szczęśliwie

Inspirujące i momentami rozczulające zapiski wspaniałego, ciepłego człowieka opatrzone fachowym komentarzem specjalistów w dziedzinie zdrowotności. Czysta przyjemność.

Dziarski Dziadek, czyli Antoni Huczyński zmarł 9 maja 2020 roku, dożywając prawie 98 lat. Przez rodzinę i przyjaciół nazywany "Romkiem", zaczął intensywnie ćwiczyć w 2000 roku, po śmierci swojej żony - Basi.
Głównym powodem było to, aby nie być ciężarem dla innych i niedołężnym na starość. Regularnie ćwiczył tak od kilkunastu lat, nawet i po 3 godziny dziennie. Pewnego razu pewien lekarz zasugerował dziadkowi, by ten podzielił się swoim zestawem ćwiczeń z innymi, a następnie umieścił filmik w Internecie.

Książka powstała pod zachętą jego wnuka, Michała, który także nauczył dziadka pisać na komputerze, a na kanale YT opublikował filmiki z Dziarskim Dziadkiem, przez co w taki sposób zyskał on popularność.
Link do kanału: https://www.youtube.com/@vooyek/videos
Z filmikami polecam się zapoznać również, a nawet zwłaszcza, jeśli nie macie zamiaru przeczytać tej książki.

Około połowa książki to biografia Dziarskiego Dziadka - opowiada tam swoją historię z czasów wojny. Warto dodać, że częściowo można się o tym dowiedzieć z niektórych wywiadów czy filmików z dziadkiem, dostępnych na YT, gdzie także lubił o tym opowiadać, no ale w książce mamy kompletniejszą wersję historii dziadka.
Uwaga: książki aktualnie już nie można zakupić, przynajmniej nie w wersji papierowej (chyba że używaną na jakiejś aukcji),ale ebook nadal jest możliwy do kupienia! Dlatego jeżeli ktoś kiedyś natknął się na filmiki z dziadkiem (lub zrobi to po tym komentarzu) i został zainspirowany, to ja polecałbym się zapoznać z jego publikacją właśnie i nawet dla samej autobiografii, ponieważ Dziarski Dziadek stanowił bardzo wielką motywację i inspirację swoim wyjątkowo zdrowym i zdeterminowanym podejściem do życia.
Natomiast pozostała część książki to ćwiczenia dziadka oraz jego tygodniowy jadłospis, dodatkowo podano specjalnie przygotowaną wersję ćwiczeń i jadłospisu dla seniorów.

Wracając jeszcze do historii Antoniego: w 1951 ożenił się z Basią, był weterynarzem przez 40 lat, chociaż jak się dowiadujemy jeszcze na koniec z książki, to ubolewał, że nie zaczął drugich studiów z fizyki, ponieważ bardzo ciekawiła go fizyka kwantowa (nawet na jednym z filmików można zobaczyć, że miał popularnonaukową książkę o fizyce, czy w pewnym podcaście nawiązuje do teorii względności). Żałował także, że nie nauczył się angielskiego, chociaż miał zamiar zacząć kurs, ale dalej nie wiemy już, jak się to potoczyło.

Książka ta jest dosyć krótka (wersja papierowa liczyła 114 stron),lecz oceniam ją wysoko z szacunku do Dziarskiego Dziadka i traktowania go także jako autorytet (mój dziadek niestety zmarł, gdy miałem kilka lat i kompletnie go nie pamiętam).

Spoczywaj w pokoju...

Podstawy. Pozytywny Dziarski Dziadek, którego rady mogą wspomóc przygotowania rodziców, dziadków czy nas do starości

Pan Antoni udowadnia, że w każdym wieku można dbać o siebie i myśleć o swoim zdrowiu. Uświadomił mi jedno, że od teraz choć już trochę po 30 jestem trzeba zacząć dbać o siebie. Niestety w pędzie dnia codziennego w ogóle o tym nie myślę. Czytając tą książkę zatrzymałam się na chwilę i tak właśnie zaczęłam myśleć. Odciąć cukier w swoim życiu, jeść zdrowo. Wiem to wszystko, ale ja do tej książki dodałabym to co powinno być ważne - PROFILAKTYKA i BADANIA. Jedynie co mi przeszkadzało (choć przeczytałam) to rozdział o swojej historii. Mi przeszkadza to w stopniu minimalnym bo po prostu nie lubię książek o tej tematyce, ale dla Pana Antoniego widać to ważne. POLECAM książkę

Cóż, postawa godna pozazdroszczenia. Chciałabym w wieku ponad 90 lat spędzać codziennie 2-3 godziny na ćwiczeniach w lesie, morsować i nie tracić całe życie pogody ducha. Niby nic odkrywczego, ale chyba często zapominamy, że kluczem do szczęśliwego życia jest właśnie pogoda ducha i uśmiech.

Jak widać można przezyc jesien swojego życia w nienagannym zdrowiu. Dowiódł tego PAN Antoni który zaraza swoim optymizmem ludzi w każdym wieku. Ten nowoczesny dziadek idzie z duchem czasu. Umie używać komuter ma kanał na youtubie i profil na faceboku. W książce jest mnóstwo porad i przepisòw na zdrowe życie. Należy ćwiczyć nie tylko ciało ale i umysł. Dziarski dziadek uwaza,ze zimnem można zahartowac ciało tak,ze żadne przeziębienie będzie nam straszne. Nie nalezy zyc siedzacego trybu zycia. Jak pisze w swojej ksiazce: "jeśli lezysz, wstań. Jesli stoisz ,idź. Jeśli idziesz,pobiegnij." Wspaniała książka i wspaniała osoba.

Nieustannie utrzymuj zainteresowanie światem, twoim światem. Bądź otwarty i przyjazny, to Ci wyjdzie na zdrowie.

`Trzeba jeść, żeby żyć, a nie żyć, żeby jeść. `

Skarbnica wiedzy ! :)

`Trzeba jeść, żeby żyć, a nie żyć, żeby jeść. `

Skarbnica wiedzy ! :)

Rewelacyjna pełna energii książka. Bardzo polecam. Super się czyta.

Rewelacyjna pełna energii książka. Bardzo polecam. Super się czyta.

Skierowana jest do osób starszych ale czytać powinni ją młodzi. Pan Antoni to świetny człowiek od którego trzeba się uczyć, na którym trzeba się wzorować. Jego podejście do życia jego pasja, szacun!!!!!!!!!!!!!!!

Książka Antoniego Huczyńskiego pokazuje, że można być aktywnym całe życie i nawet w jego jesieni nie tracić nic z jego uroków. Dziarski dziadek, który stał się znany w związku z zamieszczonym w Internecie filmikami, bez wątpienia jest przykładem tego, że samozaparcie, wewnętrzna dyscyplina i przemyślany, świadomy sposób życia może być źródłem zdrowia i szczęścia. Pan Antoni może motywować do pracy nad sobą innych seniorów, dając im przykład własną osobą, że da się i że można dbać o siebie w każdym wieku. Młodych ludzi, też często skarżących się na problemy zdrowotne, może motywować przez zawstydzanie – ponad dziewięćdziesięcioletni staruszek potrafi ćwiczyć codziennie, a nas często dopada lenistwo i nie troszczymy się o jakość naszego życia teraz i w przyszłości.

Pierwsza część książki to życiorys autora, Huczyński opowiada o swoich rodzicach, losach wojennych w AK i późniejszych dziejach w PRL-u. Druga część książki to opis aktualnego życia bohatera i jego praktyk stosowanych w celu zachowania formy.

Czytałam już lepsze poradniki o tym, jak zachować sprawność i być w formie, graficznie też nie zawsze książka mi się podoba. Nie jest to rzecz wybitna, ale na pewno może być inspirująca dla naszych rodziców czy dziadków. Zresztą w takim właśnie celu zakupiłam tę pozycję.

• Zdrowie
  • Zdrowie