Dziarski Dziadek. Mój sposób na długowieczność

Wydawnictwo: Agora SA
długowieczność
poradniki
mantra

92-letni Antoni Huczyński, czyli Dziarski Dziadek, to prawdziwy fenomen. Filmy, na których pokazywał swoje codzienne ćwiczenia i domową krioterapię w beczce z lodowatą wodą, obejrzały miliony Polaków. Dowiódł w nich, że nawet po dziewięćdziesiątce można być zdrowym, sprawnym i szczęśliwym. Do tej pory Dziarski Dziadek ćwiczył, stosował dietę i żył zdrowo sam dla siebie i swoich bliskich. Teraz chce zaprosić do tego innych, zainspirować do zmiany trybu życia i do pokochania życia na nowo swoich rówieśników ale i dużo młodszych od siebie. Książka "Mój sposób na długowieczność" podzielona jest na pięć części: Historia, Umysł, Krioterapia, Ćwiczenia i Dieta. Każda z nich omawia osobiste doświadczenia i sposoby na walkę z czasem Antoniego Huczyńskiego.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl/DD/pr/-dziarski-dziadek-...(?)

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl/DD/pr/-dziarski-dziadek-...»

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2410

I żył długo i szczęśliwie

Antoni Huczyński stał się gwiazdą Internetu zaledwie w kilka dni po tym, jak jego wnuk zamieścił film, pokazujący 91-letniego „Dziarskiego Dziadka” wykonującego swoje rutynowe ćwiczenia. Kondycja seniora zrobiła wrażenie nie tylko na internautach – pojawiał się w wieczornych wydaniach wiadomości i telewizji śniadaniowej, gdzie dzielił się swoimi doświadczeniami.

W momencie gdy piszę tę recenzję od pierwszej odsłony wideo minęło zaledwie dziesięć miesięcy, a Huczyński zdążył napisać i opublikować swoją pierwszą książkę „Mój sposób na długowieczność”. Zasiadłam do lektury nie bez obaw, bo przecież to, co działa u jednej osoby, wcale nie musi być skuteczne u innych. Wreszcie – czy ćwiczenia i dieta, a także zamiłowanie do zimna to tylko przypadkowe zmienne dające efekt fantastycznej sprawności fizycznej i psychicznej w wieku 92 lat? Szczęśliwie książka została skonsultowana ze specjalistami a rozdziały o ćwiczeniach i diecie uzupełnione ich uwagami.

Mile zaskoczył mnie wątek autobiograficzny poradnika, gdzie Huczyński dzieli się swoimi wspomnieniami z młodości – wojny i walki w szeregach AK, drogą do zdobycia wymarzonej edukacji – autor pracował przez 40 lat jako weterynarz, skończył studia grubo po trzydziestce i wreszcie - życiem rodzinnym.

Pomimo trudnych doświadczeń, autor nie tracił życiowego optymizmu i wytrwałości. Kilka zdarzeń z jego życia pokazuje też, jak dobro, które okazywał innym ludziom wracało do niego – Niemcy, których puścił wolno, bo nie zgodził się na strzelenie im w plecy, ocalili później jego pojmanych przez wroga przyjaciół, człowiek, którego nie zgłosił władzom za zniszczenia poczynione pod wpływem alkoholu, później wstawił się za nim, gdy ten starał się dostać na studia.

To, co przebija z kart tej książki to wola życia i silne przekonanie autora, że zdrowie i jakość życia znajduje się w jego rękach, zależy od jego decyzji. W kolejnych rozdziałach Antoni Huczyński dzieli się z czytelnikami nie tylko tym, co zdecydował się robić, by utrzymywać formę fizyczną, emocjonalną i intelektualną. Między wierszami można przeczytać też, że jeżeli człowiek chce, warto, a nawet ma obowiązek starać się to życie przeżyć jak najlepiej i to nie długowieczność jest jego celem – ale znalezienie swojego sensu.

Dekalog Dziarskiego Dziadka kończy się przykazaniem: Nigdy nie jest za późno na nowy początek. Zawsze jest za późno na poddanie się.

Słowa te nabierają mocy, gdy pozna się historię tego wyjątkowego człowieka. Wszakże każdy z nas, wraz z każdym oddechem starzeje się. Starość w tej czy innej odsłonie dotyczyć będzie znakomitej większości. Warto mieć kilka wskazówek, jak tę starość przeżyć w zdrowiu, i jak, mając za inspirację Huczyńskiego, poradzić sobie z szukaniem własnego sensu.

Anna Kaczmarczyk

Natasha Natblue | 2014-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Pewnie się dziwicie, co ta książka robi na moim blogu? Sama jestem bardzo młoda, jednak zawsze podziwiałam ludzi starszych, którzy potrafią i chcą przekazać coś wartościowego następnym pokoleniom. Pamiętacie jak jakiś czas temu pisałam o prawie dziewięcioletnim staruszku, którego spotkałam w przychodni? Początkowo kiedy trafiłam na filmik o pierwszych krokach 92-letniego dziadka w internecie, pomyślałam, że to ten sam! Jednak nie zgadzał się wiek, więc się pomyliłam. Ale to nawet dobrze. Teraz jestem jeszcze bardziej pewna tego, że na świecie żyją naprawdę wartościowi starsi ludzie, których warto poznać, posłuchać i czegoś się od nich nauczyć. Spędziłam dobrych kilka dni na oglądaniu innych filmików pana Antoniego Huczyńskiego, słuchałam przeprowadzonych z nim wywiadów, aż wreszcie dowiedziałam się, że niedawno wydał własną książkę!

W moim wieku mało osób jeszcze myśli jacy będziemy na starość. Długowieczność? Na to jeszcze będziemy mieli czas. Być może to prawda, ale jednak wiele...

Aisling | 2018-10-29
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 października 2018

Porady lekarskie napisane są bardziej pod osoby 50+, ale rady, którymi dzieli się z nami pan Antoni oraz historię jego życia uważam za cenną także dla mnie, młodej osoby w wieku lat 22. Kiedyś bym sobie pomyślała "Facet ma ponad 90 lat, a ty co?" i bym zaczęła płakać z bezsilnej złości. Obecnie nadal nie jestem jakoś bardzo wysportowana (oprócz chodzenia na nordic-walking powinnam też ćwiczyć), ale zmieniłam swoje nastawienie na tyle, że zamiast użalać się nad sobą - zachwyciłam się jego postawą życiową. Im wcześniej zacznie się pracować nad swoim ciałem tym lepiej. Jednak to zobowiązuje nas do kontynuacji póki nie przeszkodzi nam jakiś element niezależny od nas. Przecież żal stracić to, na co się tyle pracowało, prawda?

Niestety takim osobom jak ja jest trudniej wygospodarować tyle czasu (z tego co słyszałam to on na wysiłek fizyczny poświęca 2-3 godziny), ale nie zamierzam się tak do końca poddawać. Dzięki ruchowi i zmianie diety moja psychika zaczęła funkcjonować tak, że moje...

Bookeriada | 2014-10-13
Przeczytana: 13 października 2014

Listonosz dostarczając mi kolejną książkę zapytał, czy je jem. Tak. Pożarłam książkę Dziarskiego Dziadka w jeden wieczór – z bijącym szybciej sercem i wypiekami na twarzy.

Bo cały pierwszy rozdział to historia życia pana Antoniego, który był żołnierzem AK, walczył w Powstaniu Warszawskim i razem z innymi partyzantami chował się przed Niemcami w puszczy. I w tym pierwszym rozdziale opowiada: o głodzie, o śmierci, o odwadze, o zwątpieniu, o miłości w czasach wojennej zawieruchy, o dziwnych kolejach losu. Uwielbiam wspomnienia starszych ludzi i doceniam każdą chęć dzielenia się nimi, bo mam świadomość, że z tym pokoleniem odejdzie również wiele niesamowitych opowieści.

Książka dotarła do mnie w dość specyficznym okresie – akurat, gdy byłam chora. Na Dziarskiego Dziadka trafiłam już wcześniej, przez filmiki na YouTube, informacja o tym, że napisał o swoim „sposobie na długowieczność” bardzo mnie więc ucieszyła. Od jakiegoś czasu zgłębiam tajniki zdrowego życia i wniosek mam jeden –...

Emotionless | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Nieustannie utrzymuj zainteresowanie światem, twoim światem. Bądź otwarty i przyjazny, to Ci wyjdzie na zdrowie.

`Trzeba jeść, żeby żyć, a nie żyć, żeby jeść. `

Skarbnica wiedzy ! :)

lolipop13 | 2015-03-28
Przeczytana: 27 marca 2015

Książka Antoniego Huczyńskiego pokazuje, że można być aktywnym całe życie i nawet w jego jesieni nie tracić nic z jego uroków. Dziarski dziadek, który stał się znany w związku z zamieszczonym w Internecie filmikami, bez wątpienia jest przykładem tego, że samozaparcie, wewnętrzna dyscyplina i przemyślany, świadomy sposób życia może być źródłem zdrowia i szczęścia. Pan Antoni może motywować do pracy nad sobą innych seniorów, dając im przykład własną osobą, że da się i że można dbać o siebie w każdym wieku. Młodych ludzi, też często skarżących się na problemy zdrowotne, może motywować przez zawstydzanie – ponad dziewięćdziesięcioletni staruszek potrafi ćwiczyć codziennie, a nas często dopada lenistwo i nie troszczymy się o jakość naszego życia teraz i w przyszłości.

Pierwsza część książki to życiorys autora, Huczyński opowiada o swoich rodzicach, losach wojennych w AK i późniejszych dziejach w PRL-u. Druga część książki to opis aktualnego życia bohatera i jego praktyk stosowanych w...

Anomander | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

O dziwo bardziej spodobały mi się w tej książce wspomnienia autora z okresu IIWŚ i PRL niż reszta książki dot. umysłu, ćwiczeń i diety.
Ogólnie przyjemna książka na 1-2 popołudnia.
Myślę, że ta książka to jest też dobry pomysł na prezent dla naszych rodziców / dziadków.

Jeżeli chodzi o ocenę to odejmuję trochę za piramidę żywienia w której zboża są podstawą a mięsa na wierzchołku ze słodyczami. Dla wielu nie będzie to miało większego znaczenia, ale odżywiając się właśnie wg takiej piramidy społeczeństwa coraz bardziej tyją.
Oczywiście dla autora, przy jego skromnym jadłospisie, wyeliminowaniu cukrów prostych i wysiłku fizycznym taka dieta będzie jak najbardziej zdrowa, ale sugerując się samą dietą nie musi tak być dla wszystkich.

Poza powyższym jest dobrze, można przeczytać.

buziaczek197 | 2017-09-23
Przeczytana: wrzesień 2017

Pan Antoni udowadnia, że w każdym wieku można dbać o siebie i myśleć o swoim zdrowiu. Uświadomił mi jedno, że od teraz choć już trochę po 30 jestem trzeba zacząć dbać o siebie. Niestety w pędzie dnia codziennego w ogóle o tym nie myślę. Czytając tą książkę zatrzymałam się na chwilę i tak właśnie zaczęłam myśleć. Odciąć cukier w swoim życiu, jeść zdrowo. Wiem to wszystko, ale ja do tej książki dodałabym to co powinno być ważne - PROFILAKTYKA i BADANIA. Jedynie co mi przeszkadzało (choć przeczytałam) to rozdział o swojej historii. Mi przeszkadza to w stopniu minimalnym bo po prostu nie lubię książek o tej tematyce, ale dla Pana Antoniego widać to ważne. POLECAM książkę

IwonaBrezdo | 2014-10-11
Przeczytana: 11 października 2014

Jestem kobietą dlatego czytam każdą książkę o sposobach aby cieszyć się życiem jak najdłużej. Tombak czy Dziarski Dziadek :D każdy ma coś do powiedzenia.

Tomasz Gil | 2015-01-26
Przeczytana: 07 grudnia 2014

To książka o tym jak można pięknie się starzeć. O tym, że starość to nie kilka godzin w kolejce do lekarza specjalisty, ale kilka godzin w Lesie Kabackim. Kilka godzin spędzonym po to, by uniknąć swojego miejsca w kolejce do lekarza.
Antoni Huczyński, czyli internetowy Dziarski Dziadek zaistniał w sieci kiedy jego wnuk nagrał z nim kilkuminutowy film, na którym pokazuje jak wykonuje ćwiczenia fizycznie. Kilka dni wystarczyło, by film obiegł polski internet a sam Antoni Huczyński stał się jego gwiazdą. Rozpoczęły się wywiady, wystąpienia w telewizji, kolejne filmy aż wreszcie powstała książka. Książka, w której pokazuje, że mając 93 lata można zawstydzić niejednego 18 latka. Zawstydzić i zmotywować do działania. W książce pokazuje jak dojść do jego wieku w tak rewelacyjnej formie. Nie jest to jakaś tajemna wiedza, której nikt nie może zdobyć ani wykorzystać. Proste rzeczy wdrożone w codzienność i sposób na długowieczność gotowy! Dziarskiemu Dziadkowi udało się trzymać czas z daleka...

baggio1 | 2016-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Skierowana jest do osób starszych ale czytać powinni ją młodzi. Pan Antoni to świetny człowiek od którego trzeba się uczyć, na którym trzeba się wzorować. Jego podejście do życia jego pasja, szacun!!!!!!!!!!!!!!!