Szerokiej drogi. Doskonalenie techniki jazdy

Wydawnictwo: STO
motoryzacja
ankoszek

Książka "Szybkość bezpieczna", której kontynuacją i rozszerzeniem jest prezentowana obecnie książka "Szerokiej drogi" doczekała się wielu wydań polskich, tłumaczona była na język czeski, rosyjski, bułgarski, litewski i łotewski i wychowało się na niej wiele pokoleń kierowców. Jej autor pokazał, jak doświadczenia sportowe przenieść do praktyki codziennej jazdy samochodem. Tytuł książki pochodzi od powiedzenia, którego autorem jest również Sobiesław Zasada. "Szerokiej drogi" - to życzenia dla kierowców, aby droga, którą mają pokonać była zawsze szeroka, bez żadnych przeszkód, aby nie sprawiała podczas jej pokonywania żadnych problemów.

źródło opisu: ze wstępu

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gilles | 2013-05-21
Przeczytana: 15 marca 2012

Bardzo ciekawa i pomocna książka. Od zawsze samochody były moją pasją, przez całe gimnazjum byłem simracerem i nabrałem jak ja to mówie "teoretycznej praktyki", tą książke dostałem na kursie prawa jazdy, mimo iż nie ze wszystkim się zgadzam to pozwoliła mi ona usystematyzować moją wiedzę. Polecam!

Łukasz Sznura | 2012-12-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z czytaniem książek o jeździe samochodem jest jak z czytaniem książek o seksie. Tylko praktyka.

Goldie | 2018-10-01
Przeczytana: 01 października 2018

Książka jest podzielona na dwie części - pierwszą i większą dotyczącą techniki jazdy samochodem i drugą opisującą przeżycia na rajdzie Safari. W początkowej części jest trochę podstaw, jak prawidłowa postawa ciała w fotelu i rąk na kierownicy, co niektórych może znużyć, ale jest też wskazane, dlaczego te rzeczy są takie ważne i jak lepiej dzięki nim kierowca prowadzi samochód. Potem są już wskazówki bardziej techniczne, jak przerzucanie biegów, płynność jazdy, właściwe hamowanie na różnych nawierzchniach, rodzaje poślizgów, podjazdy w warunkach zimowych czy jazda w nocy. Część rzeczy może jest znana większości kierowców, ale pewno niewielu takich będzie, co mogą powiedzieć, że znali wszystkie zasady i wskazówki przekazane tu przez doświadczonego i wieloletniego kierowcę, jakim jest p. Zasada. A na samym końcu wisienka na torcie dla motomaniaków, czyli ekscytujący opis rajdu Safari, wręcz ze szczegółami wskazówek trasy oraz emocjami towarzyszącymi każdemu z etapów.

fynfeuro | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Przez pierwszą połowę książki autor zapętlił się na jeden temat i tłukł jak pijany o czwartej nad ranem swoje wynurzenia trzeźwemu koledze - za każdym razem inaczej chociaż ciągle o tym samym. Nagle przestał się jąkać i w jednym zdaniu skreślił kolejny temat. I tak w kilka minut przeleciał resztę roku szkolnego. A w drugiej części książki przepisał dzienniki z rajdu Safari. To już lepiej się czytało.

piotk | 2017-06-23

Bardzo praktyczna a przy tym dobrze napisana. Polecam!

Jakub | 2016-07-26
Przeczytana: 13 lipca 2016

Książka mi się dłużyła. Część o prowadzeniu była monotonna, pełna powtórzeń, a kiedy zaczynało się to dziać to były to 3-4 zdania z "rajdowym" słownictwem. 5 dla tego że na końcu było kilka stron opisu rajdu Sahary, który przypadł mi do gustu

Szymon | 2011-12-24

Bardzo wiele konkretnych porad. Nie z wszystkim się zgadzam, niektóre poglądy przestarzałe, inne ciągle aktualne i ważne, tak czy inaczej - pozycja obowiązkowa dla każdego kierowcy.

Karolina Barańska | 2011-08-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Polecam zarówno kierowcom, jak i zamierzającym nimi zostać

Robert Sikora | 2018-08-12
Przeczytana: 2012 rok