Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka

Rebis
2024-03-26
2024-03-26
Turystyka Francja Kulinaria Kuchnia Francuska

Lubicie książki, kiedy możecie poczuć się jakbyście byli w danym kraju? Spacerowali uliczkami, odkrywali tajemnicze miejsca, smakowali nowe danie i poznawali nowych ludzi.
Ja uwielbiam takie książki i przed podróżą do danego kraju i jak już wracam, żeby wspominać.
Jednym z moich ulubionych krajów jest Francja ze swoimi wyjątkowymi zabytkami, kulturą, smakowitą i różnorodną kuchnią, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po książkę Tomasza Orłowskiego.
📚 "Dyplomatyczna Ratatouille. Dokładka" to literacka uczta, która zabierze Was w niezwykłą podróż po Francji. Autor, Tomasz Orłowski, z pasją i erudycją dzieli się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, tworząc przewodnik daleki od standardowych opisów.
💡 Ciekawostka: Wiesz, że nazwa "ratatouille" wzięła się od francuskiego czasownika "répéter", co oznacza powtarzać? Książka ta jest jednak wszystkim, tylko nie powtórką. To świeże spojrzenie na Francję, jej kulturę i kulinaria. 🍴
🌟 Książka otrzymała najwyższe oceny od czytelników, co świadczy o jej wyjątkowości i wartości. Zanurz się w opowieściach o Lyonie (dowiedz się kto znany tam się urodził i z czego słynie),Bretanii, różnicach między winnicami Burgundii a Bordeaux, i poznaj nieznane zakątki Paryża. 🏰
🔍 Orłowski, jako były ambasador w Francji, posiada unikalną wiedzę i doświadczenie, które czynią tę książkę nie tylko przewodnikiem, ale też osobistym dziennikiem pełnym anegdot i historii. 📖
👀 "Dyplomatyczna Ratatouille. Dokładka" to zaproszenie do odkrywania Francji oczami kogoś, kto ją głęboko kocha i rozumie. To książka, która sprawi, że zakochasz się w tym kraju, nawet jeśli nigdy tam nie byłeś. 💘Posmakuj niesamowitych potraw z różnych regionów, niektóre tak dziwaczne, że aż dziw, że mogą być smaczne
🏔️ Wspinaj się na najwyższe szczyty, nurkuj w głębinach kultury i delektuj się smakami, które tylko Francja może zaoferować. Ta książka to prawdziwy przewodnik dla ducha. 🍷
🎨 Odkryj Francję zamorską, zanurz się w bogactwie jej muzeów i zabytków, które rzadko odwiedzają turyści. Poznaj przepisy kucharskie, które zainspirują Twoje podniebienie. 🖼️ Poznaj francuski „koniec świata”
🚴‍♂️ Podążaj śladami Tour de France i zakończ swoją podróż na Polach Elizejskich, czując ducha wielkiego wyścigu. 🏆
📌 Podsumowując, "Dyplomatyczna Ratatouille. Dokładka" to książka, która nie tylko zaspokoi Twój apetyt na wiedzę o Francji, ale także rozbudzi pragnienie, by tam pojechać i doświadczyć wszystkiego na własnej skórze. Bon appetit! 🌍

Kiedy pada hasło Francja niejednemu przychodzi od razu na myśl Paryż i jak najbardziej słusznie, zaraz potem wieża Eiffla, katedra Notre Dame i jeszcze co najmniej kilka punktów na turystycznej mapie. Jednak ten kraj oferuje o wiele więcej, a nawet najbardziej znane miejsca oferują więcej jeśli wie się na co zwrócić uwagę. A kto jak osoba, która zna je doskonale wskaże gdzie i co odwiedzić, posmakować, by móc odbyć niezapomnianą podróż?

Macie ochotę na znakomicie smakowitą lekturę? Oto podano "Dyplomatyczną ratatouille. Dokładkę", która pobudzi wszystkie zmysły i zapewni niezapomniany wyjazd do Francji. A może zdecydować się na wycieczkę śladami tej książki? Z pewnością nudna nie będzie i zagwarantuje wiele wrażeń. Tomasz Orłowski, jako polski ambasador w Francji poznał ją z wielu stron, co można dostrzec na każdej stronie przewodnika. Te ostatnie słowo nie do końca jest adekwatne, gdyż znaczenie obszerniej prezentuje każda z omawianych miejsc. Dzięki autorowi poznajemy lokalny koloryt, lecz nie jedynie znanych punktów i często odwiedzanych przez turystów, lecz również mniej znanych lub o jakich wiedzą nieliczni. Smaki, barwy, zapachy i widoki oraz ciekawostki, mogłoby wydawać się, że w dobie Internetu mamy dostęp do informacji o wszystkich atrakcjach jakie chcemy poznać. Jednak jak zawsze liczy się jakość, a ta w tym konkretnym przypadku jest najwyższa i znajduje to potwierdzenie w każdej, nawet najmniejszej, historii o polecanym zabytku czy też wartej odwiedzania lokalizacji.

Dokładka to nie to samo co powtórka, zwłaszcza jeśli mamy na myśli takie tytuły, które wracają do tematu, lecz jednocześnie dają czytelnikowi nowe wiadomości. Tomasz Orłowski przybliża czytelnikom nie tylko miejsca warte poznania, lecz wskazuje na szczegóły, sprawiające, iż sama lektura przenosi nas do nich. Oczywiście dzięki temu wzrasta apetyt na podróż lub ich liczbę mnogą, na każdej stronie znajdzie się punkt warty naszej uwagi oraz poświęcenia mu czasu i to nie na krótką chwilę, ale na dłuższą, może nawet nie raz. „Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka” jest przewodnikiem doskonałym, chociaż skorzystają nie jedynie na jego poznaniu amatorzy wycieczek. Jeśli pozostaje nam tylko podróżowanie „palcem po mapie” to dzięki autorowi mamy okazję zobaczyć jego oczami intrygujące obiekty. Styl pisania sprawia, że czytając oglądamy barwną panoramę w jakiej przeszłość i teraźniejszość splatają się w jedna opowieść o tym, gdzie warto pojechać, czego spróbować, by przeżyć niezapomniany przygodę podróżniczą.

• Podróżnicze
  • Literatura faktu