Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1937

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Polskie Dokumenty Dyplomatyczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
historia
magdad

Kolejny (osiemnasty) tom serii wydawniczej Polskie Dokumenty Dyplomatyczne zawiera 309 dokumentów ukazujących polską politykę zagraniczną w roku 1937. Podstawę źródłową tomu stanowią materiały zgromadzone w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Instytucie Polskim i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie oraz w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Ciekawe uzupełnienie stanowią archiwalia z...

Podstawę źródłową tomu stanowią materiały zgromadzone w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Instytucie Polskim i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie oraz w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Ciekawe uzupełnienie stanowią archiwalia z Kolekcji Mariana Szumlakowskiego przechowywane na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. W skład tomu wszedł także dokument ze zbiorów Polskiego Instytutu Naukowego w Nowym Jorku, a dodatkowo jeden z dokumentów opublikowano na podstawie publikacji prasowej z „Gazety Polskiej”.

Sprawą, która w 1937 roku w największym stopniu angażowała polską dyplomację była kwestia Wolnego Miasta Gdańska rozumiana zarówno jako element działań na forum międzynarodowym (Liga Nardów), jako zagadnienie wpływające na kształt stosunków polsko-niemieckich, a także jako składnik polskiej polityki mniejszościowej (reakcje na stosunek władz gdańskich do tamtejszej mniejszości polskiej).

Na forum międzynarodowym zwracają także uwagę polskie działania zmierzające do zabezpieczenia interesów RP w ramach rokowań Paktu Zachodniego (ostatecznie niezrealizowanego) oraz międzynarodowy kontekst wojny domowej w Hiszpanii.

Za najważniejsze wydarzenie w stosunkach bilateralnych uznać chyba należy polsko-niemiecką deklarację mniejszościową z 5 listopada, której towarzyszyły zapewnienia Hitlera o nienaruszalności praw polskich w Wolnym Mieście.

Poza dokumentami, wstępem, regestami (zawierającymi, krótki opis każdego z dokumentów) w skład tomu wchodzą także indeksy: osobowy i rzeczowy ułatwiające odszukanie potrzebnych informacji. Dokumenty publikowane w tomie ułożone zostały w porządku chronologicznym.

źródło opisu: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych 2012

źródło okładki: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych 2012