Okładka książki The trouble with testosterone : and other essays on the biology of the human predicament Robert M. Sapolsky
Robert M. Sapolsky Wydawnictwo: Scribner popularnonaukowa
popularnonaukowa
Scribner
1997-01-01
1997-01-01
068483409X

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam. Szkoda , że taka krótka.

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam. Szkoda , że taka krótka.

Świetny przykład jak pisać ciekawie o nauce dla laików. Jestem pod wrażeniem tego zbioru esejów naukowych. Autora znam z innej pracy o biologii stresu ("Dlaczego zebry nie mają wrzodów? - prawda, że fascynujące?) i muszę przyznać, że "Kłopot z testosteronem" jeszcze bardziej trafił w mój gust.
Tematyka jest szersza, obejmuje obserwacje zachowań społecznych pawianów, wiek dojrzewania płciowego u ludzi, kwestię co jest normą a co patologią i dlaczego trudno to rozpoznać i wiele innych zagadnień łączących biologię, medycynę, antropologię a nawet religię.

Tytułowy kłopot z testosteronem powinien by lekturą obowiązkową dla ludzi, którzy chcieliby rozumieć doniesienia radzieckich (ups, pardon, amerykańskich) naukowców. Esej ten pokazuje jak złożone zależności zachodzą w organizmach i jak wiele jest niuansów decydujących o tym jak człowiek czy inne zwierzę zachowa się. I oczywiste z pozoru powiązanie poziomu testosteronu z agresją nie jest już takie proste i jednoznaczne. Świetny esej!

Zdarzały się i takie rozdziały, które mnie wręcz wzruszały (o nastoletnim pawianie wyruszającym w świat),inne były inspirujące (o religiach i szamanach),a wszystkie napisane ze swadą i bardzo klarownie.

Nie jest to żaden systematyczny wykład o jednym zagadnieniu, niemniej jednak bez wątpienia jest to zajmująca lektura dla ciekawych świata zwierząt i ludzi.

Bardzo interesujący, zabawnie napisany zbiór esejów. Sapolsky dostarcza ciekawej i raczej rzadkiej perspektywy z racji nietypowego połączenia naukowych specjalizacji endokrynologii i prymatologii.

To moje pierwsze spotkanie z Sapolskym i napewno nie ostatnie (już czeka na półce "Dlaczego zebry nie mają wrzodów"). Sapolsky - znany antropolog i biolog bahawioralny - w sposób interesujący podaje szereg przykładów na to że jesteśmy do wielu gatunków zwierząt bardzo podobni.
Możemy przeczytać o tym jak śmieciowe jedzenie może wpłynąć na zachowania zwierząt, ich gospodarkę hormonalną i dojrzewanie, jak wyższy poziom testosteronu wpływa na zachowanie, dlaczego czujemy się parszywie będąc chorym, dlaczego mimo strachu przed nieznanym, kiedy dojrzewamy opuszczamy gniazdo rodzinne, o osobliwej aptece - skąd zwierzęta wiedzą co im pomoże na niektóre dolegliwości, parę refleksji o religiach itd.
Niektóre rozdziały bardziej ciekawe, inne mniej, ale tak!, lekkość i dowcip spodobał mi się dlatego sięgnę po inne pozycje Sapolskiego "Inspiruje i zachęca żeby patrzeć na otaczający świat z ciekawością" Polecam

Uwielbiam eseje Sapolskiego! Może akurat zawarte w tej książce nie są aż tak porywające jak te w "Małpich amorach", ale też ciekawe i zabawnie opisane. Większość z nich powstała na podstawie obserwacji pawianów, ale nie tylko ich dotyczy. Można przeczytać o pociągu do śmieciowego jedzenia (charakterystycznego nie tylko ludziom),o stresie i jego wpływie na organizm, o ewolucyjnie uzasadnionym wyrzucaniu młodych samców ze stada i wiele innych.

Sapolsky w wyśmienitej formie

Sapolsky w wyśmienitej formie

• Do kupienia
  • Popularnonaukowe
  • W mojej biblioteczce
  • Lekkie

Robert M. Sapolsky Kłopot z testosteronem i inne eseje z biologii ludzkich tarapatów Zobacz więcej