Pięćdziesięciu z Żagania

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
83-05-11595-8
historyczna
Patrycja

Ucieczka 76 alianckich oficerów lotnictwa z niemieckiego obozu jenieckiego w Żaganiu stała się m.in. kanwą znanego filmu wojennego pod tytułem "Wielka ucieczka", ze Stevem McQueenem i Charlesem Bronsonem w rolach głównych. Książka Rajmunda Szubańskiego przybliża szczegóły przygotowań, przebieg i tragiczne konsekwencje tej tej ucieczki.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: autorskie

Oczytany | 2018-01-07
Przeczytana: 20 listopada 2017

Czy kojarzysz Szanowny Czytelniku rewelacyjny film z 1963 roku „Wielka ucieczka” w reżyserii Johna Sturgesa, w którym główne role zagrali Steve McQueen, James Garner, Richard Attenborough, Charles Bronson i James Coburn? Przedstawia on historię ucieczki więźniów z niemieckiego obozu dla jeńców wojennych w 1944 roku. O tych samych wydarzeniach opowiada książka „Pięćdziesięciu z Żagania” autorstwa Rajmunda Szubańskiego.

Rajmund Szubański urodził się 10 kwietnia 1927 w Warszawie – polski dziennikarz, pisarz, historyk wojskowości zajmujący się popularyzacją mniej znanych zagadnień z historii II wojny światowej. Podchorąży Wojskowego Korpusu Służby Bezpieczeństwa Armii Krajowej, zweryfikowany i mianowany po 1990 na pierwszy stopień oficerski i awansowany na porucznika. Odznaczony m.in. Krzyżem Partyzanckim, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej. Pierwsze artykuły zaczął publikować w latach 50. XX w. Początkowo zajmował się działaniami lotniczymi, a następnie tematyką...

mapkoba | 2015-09-15
Przeczytana: 2004 rok

Moja ulubiona tematyka, więc i lektura była przyjemnością. Było do śmiechu, do płaczu, do nerwów - wszystko za sprawą wczucia się w książkę. Polecam każdemu, zwłaszcza tym którzy widzieli film

Sylwester | 2017-09-19
Mariola | 2015-02-08