Książka Roku 2018

Tomaž Humar

Tłumaczenie: Maciej Krupa
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura górska na świecie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stapis
Tomaž Humar
literatura górska
markusNH

Biografia tragicznie zmarłego w 2009 roku słoweńskiego wspinacza Tomaža Humara.

źródło opisu: www.stapis.com.pl

źródło okładki: www.stapis.com.pl

Smiejka | 2013-03-31
Na półkach: Przeczytane, 2013, Góry
Przeczytana: 31 marca 2013

Słoweńców wspinających się Himalajach w pierwszej dekadzie XXI wieku można przyrównać do Polaków zdobywających najwyższe szczyty w latach osiemdziesiątych w wieku ubiegłym. Młodzi, silni, bezkompromisowi, nastawieni na walkę z górami do samego końca. Historię jednego z nich opisuje właśnie Bernadette McDonald. Tomaz Humar był młodym, uzdolnionym wspinaczem a my możemy śledzić początki jego kariery górskiej, przetrwanie piekła wojny bałkańskiej, perturbacje zawodowe i rodzinne oraz wielkie wejścia na jedne z najwspanialszych szczytów świata. Ale motywem przewodnim książki jest jego próba zdobycia Nanga Parbat ścianą o nazwie Rupal. Ta nieudana próba kończy się spektakularną akcją ratunkową z użyciem helikopterów. Trzeba oczywiście dodać, że była to akcja udana co czytelnika bardzo cieszy ale pozostawia w jego głowie mnóstwo pytań i niedomówień dotyczących sposobu wspinania Humara. I nie mówię tutaj o klasie czy jego umiejętnościach tylko o cyrku medialnym jaki rozpętał się nie...

Piotr Wojnowski | 2016-03-03
Przeczytana: 2012 rok

Najlepsza książka napisana przez panią Bernadette McDonald. Może dlatego, że mogła skupić się na jednej osobie.
Postać Tomaza Humara to dowód, że w górach można mieć pecha, można trafić na złą pogodę albo zawiedzie sprzęt, ale najczęstszą przyczyną śmierci w górach jest zbytnia pewność siebie wspinacza, jego pycha i lekkomyślność. Najgorsze jest to, że Ci najlepsi są tego niejako reprezentantami. Co innego jest hasać w Yosemitach solo tak jak Alex Honnold po drogach, które dla niego są banalne, a co innego brnąć ślepo przed siebie na 8000 m n.p.m., bo muszę być pierwszym za wszelką cenę.

nikt | 2019-02-01
Piotr | 2018-07-17