Wszystko o Wandzie Rutkiewicz

Okładka książki Wszystko o Wandzie Rutkiewicz Barbara Rusowicz
Okładka książki Wszystko o Wandzie Rutkiewicz
Barbara Rusowicz Wydawnictwo: Comer & Ekolog biografia, autobiografia, pamiętnik
210 str. 3 godz. 30 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Comer & Ekolog
Data wydania:
1992-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1992-01-01
Liczba stron:
210
Czas czytania
3 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
83-85149-03-1
Tagi:
Wspinaczka góry himalaistka wywiad
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
71 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
83
43

Na półkach: ,

Ciekawa rozmowa z Wandą Rutkiewicz pozwalająca nieco lepiej poznać himalaistkę. Znając już jej dokonania można dzięki tej książce nieco lepiej ją zrozumieć i poznać jej punkt widzenia.

Ciekawa rozmowa z Wandą Rutkiewicz pozwalająca nieco lepiej poznać himalaistkę. Znając już jej dokonania można dzięki tej książce nieco lepiej ją zrozumieć i poznać jej punkt widzenia.

Pokaż mimo to

avatar
740
403

Na półkach:

Postać Wandy Rutkiewicz przewija się w wielu górskich książkach. Moim zdaniem najobszerniej i najbardziej obiektywnie opowiada o niej Anna Kamińska. Jeśli jeszcze nie czytaliście biografii Wandy jej autorstwa, szczerze Was zachęcam! A jeżeli jesteście już po lekturze, wywiad Barbary Rusowicz będzie wspaniałym uzupełnieniem tego tytułu. Warto zadać sobie trochę trudu, by zdobyć swój egzemplarz. Co nowego może nam jednak zaoferować ta cienka książeczka? Zdawać by się mogło, że Kamińska wyczerpała już temat do cna. Mimo wszystko jest to spojrzenie osoby trzeciej, która choć wierna faktom, nigdy nie była w skórze naszej wspinaczki. Barbara Rusowicz miała to szczęście, rozmawiać z Wandą w trakcie realizowania projektu Karawana do marzeń, niedługo przed feralną wyprawą na Kanczendzongę. Dzięki temu możemy "posłuchać" wywiadu z osobą dojrzałą, świadomą swych sukcesów, ale i wad czy błędów młodości. Tematem wywiadu były oczywiście wyprawy górskie, a w szczególności pionierskie wyprawy kobiece, które stały się specjalnością naszej himalaiatki. Nasza dzisiejsza bohaterka bywała despotycznym kierownikiem, co czesto wywoływało negatywne uczucia u współuczestniczek wyjazdu. Wanda byla tego świadoma i nie unikała niewygodnych pytań. Dziennikarka starała się także dowiedzieć czegokolwiek o życiu prywatnym Rutkiewicz. Muszę przyznać, że nie miała łatwego zadania, gdyż jej rozmówczyni wyraźnie unikała zagłębiania się w tę sferę swojego życia. Częstym motywem były także pytania o śmierć przyjaciół w górach, o sens wspinania w obliczu tragedii. Pytania te prowadziły do lekkich spięć na linii dziennikarz - rozmówca. Wanda wypowiada się obszernie na temat katastrofalnego roku '86 na K2, a także na temat powrotu po latach po ciało zmarłej przyjaciółki - himalaistki.
"Wszystko o Wandzie Rutkiewicz" to książka na jeden wieczór, jednak dla górskich fascynatów pozycja obowiązkowa. Pozwala ona choć na chwilę poobcować z legendą (choć nie bez skazy) polskiego himalaizmu. Szukajcie więc tego tytułu i cieszcie się lekturą, polecam!

Postać Wandy Rutkiewicz przewija się w wielu górskich książkach. Moim zdaniem najobszerniej i najbardziej obiektywnie opowiada o niej Anna Kamińska. Jeśli jeszcze nie czytaliście biografii Wandy jej autorstwa, szczerze Was zachęcam! A jeżeli jesteście już po lekturze, wywiad Barbary Rusowicz będzie wspaniałym uzupełnieniem tego tytułu. Warto zadać sobie trochę trudu, by...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2
1

Na półkach:

Prawdziwy i szczery wywiad z najwybitniejszą polską himalaistką. Jednak czytając go, nie można pozbyć się myśli, że ona niedługo potem zaginęła.

Prawdziwy i szczery wywiad z najwybitniejszą polską himalaistką. Jednak czytając go, nie można pozbyć się myśli, że ona niedługo potem zaginęła.

Pokaż mimo to

avatar
493
227

Na półkach:

Kiedy czytam o jej wyprawach czuję, że też tam jestem

Kiedy czytam o jej wyprawach czuję, że też tam jestem

Pokaż mimo to

avatar
20
19

Na półkach:

Bardzo obszerny i szczegółowy wywiad z Wandą Rutkiewicz. Od czasów dzieciństwa, przez dorastanie, problemy rodzinne, plany i marzenia, poglądy, miłości życiowe, porażki, wzloty, Tatry, wspinaczkę po Himalaje. Szukając szczęścia, miłości, sensu w zdobywaniu gór. O tym wszystkim opowiada Wanda w „Wywiadzie rzeka”. Jak przysłowie mówi „temat rzeka”, takie właśnie było życie Wandy. Rzeką. Płynącą gdzieś, zawiłą, krętą, nieraz wezbraną i pędzącą, a czasem łagodną i powolną. Głęboką jak sama Wanda. A jej otchłanie do dziś niepoznane.

Wanda Rutkiewicz to znakomita polska alpinistka. Zdobywczyni wielu szczytów ośmiotysięcznych. Silna, wytrwała i zmotywowana kobieta mająca własne zdanie i walcząca o swoje ideały. Zaginęła podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę w 1992r.

Wywiad moim zdaniem bardzo dobrze przeprowadzony jednakże bardzo kontrowersyjny moim zdaniem. Momentami zahacza o zbyt prywatne aspekty życia Wandzi, nieco przymuszana do odpowiedzi. Nie chciała o wielu rzeczach mówić. Pewnych rzeczy w książce znaleźć się nie powinno z szacunku do drugiego człowieka i wedle jego życzeń.

Bardzo obszerny i szczegółowy wywiad z Wandą Rutkiewicz. Od czasów dzieciństwa, przez dorastanie, problemy rodzinne, plany i marzenia, poglądy, miłości życiowe, porażki, wzloty, Tatry, wspinaczkę po Himalaje. Szukając szczęścia, miłości, sensu w zdobywaniu gór. O tym wszystkim opowiada Wanda w „Wywiadzie rzeka”. Jak przysłowie mówi „temat rzeka”, takie właśnie było życie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
14
14

Na półkach:

Książka, którą powinno się mieć na swojej półce poświęconej górom i wspinaiu!

Książka, którą powinno się mieć na swojej półce poświęconej górom i wspinaiu!

Pokaż mimo to

avatar
197
47

Na półkach: , , , , ,

Mój plan czytelniczy na styczeń zacząłem realizować od zapoznania się z książką „Wszystko o Wandzie Rutkiewicz. Wywiad rzeka Barbary Rusowicz”. Książka liczy sobie ok. 190 stron i została wydana w 1992 roku nakładem wydawnictwa „Comer & Ekolog”. Ja swój egzemplarz wypożyczyłem w jednej z filii Biblioteki Kraków.

Tak jak wspominałem w moim poprzednim wpisie, po przeczytaniu reportażu Tochmana („Siedem razy siedem”) osoba Wandy Rutkiewicz, bardzo mnie zaciekawiła. Chciałem spróbować dowiedzieć się, co spowodowało, że studiująca elektronikę młoda kobieta, wręcz uzależniła się od wspinaczki wysokogórskiej. Z rozmowy można dowiedzieć się o pochodzeniu rodziców Wandy, o tragedii jaka spotkała rodzinę Rutkiewiczów w dzieciństwie oraz o relacjach jakie panowały w tym czasie między domownikami. Myślę, że na to jak bardzo samodzielną i zaradną kobietą stała się Wanda, wpłynęła sytuacja w domu, a zwłaszcza co raz wyraźniejsze oddalanie się jej rodziców od siebie. To opowieść również o traumatycznych przeżyciach związanych z morderstwem jej ojca (Wanda była oskarżycielem posiłkowym w tym procesie). Himalaistka nie unika odpowiedzi na trudne pytania stawiane przez panią Rusowicz dotyczące jej życia prywatnego. Rutkiewicz była dwukrotnie mężatką, ale życie rodzinne nie było jej jak widać pisane.

Barbara Rusowicz nie unika również trudnych tematów związanych z relacjami alpinistki z osobami, które tak jak ona poświęciły się pasji wspinania – pyta o współzawodnictwo pomiędzy nimi, bądź o to czy wśród tak specyficznej grupy osób nastawionej na konkretny cel (dotrzeć jak najwyżej, jak najszybciej, i najlepiej przed wszystkimi innymi) można mówić w ogóle o przyjaźni. Dowiadujemy się również jak to się wszystko z tymi górami zaczęło… A zaczęło się już na studiach – najpierw były okoliczne skałki a z czasem zaczęły pojawiać się Tatry, potem norweskie Trollrygen i Alpy. A potem okazało się, że Wanda Rutkiewicz ma faktycznie smykałkę do wspinania się i wtedy zaczęła się jej przygoda z naprawdę wysokimi górami - Gasherbrumy w paśmie Karakorum, Andy, Himalaje... Lista sukcesów Wandy Rutkiewicz jest imponująca – do najważniejszych należą z pewnością: zdobycie Mount Everest (trzecie wejście kobiece i pierwsze polskie; 1978 r.) oraz zdobycie K2 (pierwsze wejście kobiece z Liliane Barrard i pierwsze polskie wejście; 1986 r.). Życie himalaisty nie jest jednak zawsze pasmem zwycięstw, zdarzają się również porażki, a w górach wysokich porażki oznaczają często tragiczny koniec czyjegoś życia. Jest to również opowieść o ludziach, którzy wspinali się razem z nią i pozostali wśród "czternastotysięczników" na zawsze.

Wanda Rutkiewicz rysuje się w tym wywiadzie jako osoba wytrwała, można by rzec nawet ślepo uparta i silnie nastawiona na postawiony cel, sukcesywnie poprawiająca swoje umiejętności wspinaczkowe i budująca formę potrzebną do zdobycia tych najważniejszych szczytów. Równocześnie jej upór, niezależność i niejednokrotnie bezpośrednio wyrażana siła charakteru nie przysparzały jej raczej przyjaciół.

Wanda Rutkiewicz zaginęła w trakcie zdobywania Kanczendzongi w 1992. Ostatecznie uznano ją za zmarłą 13 maja 1992 r..

Rutkiewicz, rozpoczynając współpracę z Barbarą Rusowicz, powiedziała o dziennikarce: „Młoda, miła dziewczyna, o górach nie ma pojęcia, ale zdarza się jej zadawać zadziwiająco wnikliwe pytania”. Czy zatem ta młoda reporterka podołała postawionemu przed nią zadaniu?

Prezentowany wywiad podzielony jest na kilka rozdziałów, z czego można wywnioskować, że powstawał w trakcie kilku a pewniej nawet kilkunastu, niezależnie przeprowadzonych rozmów. Widać próbę uporządkowania tego obszernego materiału. Wydaje mi się, jednak że nie zawsze się to udaje i przez to szwankuje chronologia opowiadanej historii, a czytany tekst staje się odrobinę niespójny. Książkę czyta się relatywnie szybko. Niestety, niektóre ważne momenty z życia Wandy Rutkiewicz zostały potraktowane po macoszemu (jak mniemam przy obopólnej zgodzie). Sama alpinistka stwierdza, że o niektórych sytuacjach mówiła już wielokrotnie i nie chce się powtarzać. Tutaj widzę pewien brak asertywności ze strony prowadzącej rozmowę Barbary Rusowicz, bo skoro ma to być „wywiad rzeka”, to powinien dotyczyć wszystkich momentów z życia Rutkiewicz. Przecież niektóre z tych wydarzeń miały miejsce kilka, bądź kilkanaście lat wcześniej i ich bohaterka od tego czasu mogła zmienić pogląd na te sprawy. Czasami tekst sprawia wrażenie bardzo suchego, bądź nawet surowego. Tutaj trudno się dziwić, bohaterka wywiadu jest typowym umysłem ścisłym (była z wykształcenia elektronikiem),dla którego liczą się fakty i tylko fakty. A te, pomimo wspomnianych wad układu tekstu, można w tym wywiadzie znaleźć.

Ze swojej strony mogę śmiało polecić tę książkę. Dla mnie stanowiła ona pierwsze tak obszerne spotkanie z największą polską, jeśli nawet nie światową, himalaistką. Po lekturze myślę jednak, że powinienem zacząć od innego tytułu, a ten zostawić sobie na koniec (albo prawie koniec) czytelniczego spotkania z Wandą Rutkiewicz. Według mnie może stanowić on dobre podsumowanie historii jej życia, tym wartościowsze, że opowiedziane bezpośrednio przez samą Wandę Rutkiewicz.

Mój plan czytelniczy na styczeń zacząłem realizować od zapoznania się z książką „Wszystko o Wandzie Rutkiewicz. Wywiad rzeka Barbary Rusowicz”. Książka liczy sobie ok. 190 stron i została wydana w 1992 roku nakładem wydawnictwa „Comer & Ekolog”. Ja swój egzemplarz wypożyczyłem w jednej z filii Biblioteki Kraków.

Tak jak wspominałem w moim poprzednim wpisie, po...

więcej Pokaż mimo to

avatar
134
122

Na półkach: , , ,

W tej książce zaskoczyło mnie jedno - nie spodziewałem się, że mam tyle wspólnych cech z Wandą Rutkiewicz. Fajna, ciekawe książka, jednak za mało w niej, według mnie, szerszych opisów wypraw.

W tej książce zaskoczyło mnie jedno - nie spodziewałem się, że mam tyle wspólnych cech z Wandą Rutkiewicz. Fajna, ciekawe książka, jednak za mało w niej, według mnie, szerszych opisów wypraw.

Pokaż mimo to

avatar
1562
236

Na półkach:

Nie nużyła pomimo tego, że wywiad naprawdę jest długi, szczegółowy. Dzieciństwo, nauka, małżeństwo, początek zainteresowania górami, potem zdobywanie. Spodobała mi się bardzo sylwetka Wandy Rutkiewicz a i mogę podziwiać kunszt dziennikarski Barbary Rusowicz. Świetna :)

Nie nużyła pomimo tego, że wywiad naprawdę jest długi, szczegółowy. Dzieciństwo, nauka, małżeństwo, początek zainteresowania górami, potem zdobywanie. Spodobała mi się bardzo sylwetka Wandy Rutkiewicz a i mogę podziwiać kunszt dziennikarski Barbary Rusowicz. Świetna :)

Pokaż mimo to

avatar
613
207

Na półkach: ,

Rozmowy nawet ciekawe, ale ten cały wywiad wydaje się być bardzo powierzchowny.

Rozmowy nawet ciekawe, ale ten cały wywiad wydaje się być bardzo powierzchowny.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    98
  • Chcę przeczytać
    65
  • Posiadam
    26
  • Literatura górska
    5
  • Góry
    4
  • 2019
    2
  • Góry
    2
  • 2013
    2
  • 2012
    2
  • Przeczytane 2019
    2

Cytaty

Więcej
Barbara Rusowicz Wszystko o Wandzie Rutkiewicz Zobacz więcej
Barbara Rusowicz Wszystko o Wandzie Rutkiewicz Zobacz więcej
Barbara Rusowicz Wszystko o Wandzie Rutkiewicz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także