Wszystko o Wandzie Rutkiewicz

Wydawnictwo: Comer & Ekolog
83-85149-03-1
Wspinaczka, góry, himalaistka, wywiad
Michał

Wanda Rutkiewicz, ur. w 1943 r. Od 1961 roku poświęciła się wspinaczce wysokogórskiej. Uznana za najwybitniejszą himalaistkę świata. 12.05.1992 r. zaginęła podczas zdobywania szczytu Kangchenjungi. Śmierć upomniała się o nią u kresu jej kariery zamykając to życie akcentem patetycznym i przejmująco smutnym. Trudno uwierzyć, że jej nie ma. Dobrze, że przynajmniej na kartach tej książki...

Śmierć upomniała się o nią u kresu jej kariery zamykając to życie akcentem patetycznym i przejmująco smutnym. Trudno uwierzyć, że jej nie ma. Dobrze, że przynajmniej na kartach tej książki zapisane są jej myśli.
Krzysztof Zanussi

źródło opisu: Wydawnictwo COMER & EKOLOG 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Vemona | 2017-09-22
Przeczytana: 17 sierpnia 2006

Trafiłam na tę książkę zupełnym przypadkiem - ktoś akurat ją zwrócił do biblioteki - i jestem zachwycona.

Wywiad-rzeka z Wandą Rutkiewicz pozwala poznać jej dzieciństwo, pozwala zrozumieć, co ją ukształtowało, ale przede wszystkim odkrywa jej sposób myślenia i postrzegania świata. To była niezwykła kobieta - nie dlatego, że zdobywała najwyższe góry świata, ale z uwagi na jej wielką, wewnętrzną siłę.

Podzielam jej pogląd, według którego nie powinno się ludziom ułatwiać dostępu do gór, gdyż jest to ze szkodą dla nich, rozumiem jej podejście do kobiecej wspinaczki, podziwiam jej niezależność. Właściwie wszystkie jej wybory i osiągnięcia wynikały z niezwykłej potrzeby niezależności i wolności, absolutnej konieczności oderwania się od ograniczeń - to niezwykłe, jak wielką siłę ducha miała w sobie ta kobieta.

Jedna jedyna rzecz w tej książce nie pasuje - przedmowa Krzysztofa Zanussiego. Użył on w swej wypowiedzi biblijnego cytatu "czyńcie Ziemię sobie poddaną", a to jest...

Mój plan czytelniczy na styczeń zacząłem realizować od zapoznania się z książką „Wszystko o Wandzie Rutkiewicz. Wywiad rzeka Barbary Rusowicz”. Książka liczy sobie ok. 190 stron i została wydana w 1992 roku nakładem wydawnictwa „Comer & Ekolog”. Ja swój egzemplarz wypożyczyłem w jednej z filii Biblioteki Kraków.

Tak jak wspominałem w moim poprzednim wpisie, po przeczytaniu reportażu Tochmana („Siedem razy siedem”) osoba Wandy Rutkiewicz, bardzo mnie zaciekawiła. Chciałem spróbować dowiedzieć się, co spowodowało, że studiująca elektronikę młoda kobieta, wręcz uzależniła się od wspinaczki wysokogórskiej. Z rozmowy można dowiedzieć się o pochodzeniu rodziców Wandy, o tragedii jaka spotkała rodzinę Rutkiewiczów w dzieciństwie oraz o relacjach jakie panowały w tym czasie między domownikami. Myślę, że na to jak bardzo samodzielną i zaradną kobietą stała się Wanda, wpłynęła sytuacja w domu, a zwłaszcza co raz wyraźniejsze oddalanie się jej rodziców od siebie. To opowieść również o...

Jjolka | 2014-03-10
Przeczytana: kwiecień 2011

Nie nużyła pomimo tego, że wywiad naprawdę jest długi, szczegółowy. Dzieciństwo, nauka, małżeństwo, początek zainteresowania górami, potem zdobywanie. Spodobała mi się bardzo sylwetka Wandy Rutkiewicz a i mogę podziwiać kunszt dziennikarski Barbary Rusowicz. Świetna :)

Piotr Ćwik | 2015-05-22
Przeczytana: 17 maja 2015

W tej książce zaskoczyło mnie jedno - nie spodziewałem się, że mam tyle wspólnych cech z Wandą Rutkiewicz. Fajna, ciekawe książka, jednak za mało w niej, według mnie, szerszych opisów wypraw.

Karolina | 2014-11-02
Przeczytana: 31 października 2014
Nonoutor | 2013-01-31
Na półkach: Przeczytane, Sport!
Przeczytana: styczeń 2013

Rozmowy nawet ciekawe, ale ten cały wywiad wydaje się być bardzo powierzchowny.

Alabama | 2018-06-08
Przeczytana: 02 sierpnia 2016