Flirt z Czarną Panią

1994-01-01
1994-01-01
838614405X
Flirt Z Czarną Panią Jan Długosz Tatry Góry

Bacówka pod Mnichem i wypas zwierząt domowych w kotle Morskiego Oka, Kieżmarska Chata w Dolinie Kieżmarskiej i inne miejsca już nieistniejące, legendarny strażnik TANAP-u Jakup Lapsansky i środowisko taterników lat 50-tych, uzupełniane ocalałymi z wojny Pokutnikami i TOPR-owcami (jak Warzyniec Żuławski). To wszystko można spotkać w niniejszym zbiorze gawęd lidera tego pokolenia, chyba ostatniego pamiętającego Tatry romantyczne, dzikie i minione. Gawędy Długosza z literackiego punktu widzenia nie są niczym nadzwyczajnym, mają jednakże unikatowy, niepowtarzalny klimat dawnych Tatr. Wspaniała pozycja.

Rewelacyjna książka Długosza. Choć nie jest to Długosz którego znamy z "Komina Pokutników" - wielki wpinacz i ciekawy pisarz - to i tak czyta się rewelacyjnie.
Długosz przedstawia w tych kilku opowiadaniach "swoje" tatry. Których każdy dzisiejszy tatrenik może mu tylko pozazdrościć. Są one o wielkie spokojniejsze i bardziej dzikie niż te które my dziś możemy odwiedzać. A przedstawione środowisko wspinaczkowe jest jakieś bardziej zżyte ze sobą niż dziś. Chciało by się czasem pojechać w takie tatry jakie znał Dłudosz.

Tatry, klimat, ludzie opowieści o tym co już było i nie wróci, kto się nie otarł chociażby o to środowisko stracił bardzo dużo. Klasyka tatrzańskiej epoki, którą należy ocalić od zapomnienia. Zawsze do niej wracam .

Opowiadania jak opowiadania. W "Kominie pokutników" faktycznie są chyba lepsze. Tutaj jednak czuć niesamowity klimat Tatr, które już były. Dla pewnych ludzi jest to pozycja obowiązkowa! Bardzo ciekawy jest 'rys historyczny' zamieszczony na końcu.

W literaturze tatrzańskiej absolutny klasyk. Pozycja obowiązkowa dla pasjonatów gór.

Magiczna. Pachnąca taternictwem z tamtych lat, o którym niewielu już pamięta.

Magiczna. Pachnąca taternictwem z tamtych lat, o którym niewielu już pamięta.

• Górskie
  • Góry