Karawana do marzeń

Wydawnictwo: AT Publications
0-9521421-6-3
alpinizm, himalaizm, biografia
irena47

Książka ta powstała w 1992, po zaginięciu Wandy Rutkowskiej w czasie jej wyprawy na Kanczendżongę. Jest ona niejako kontynuacją wspólnie napisanej przez obie panie książki "Na jednej linie", a także swoistym hołdem złożonym Rutkiewicz przez jej przyjaciółkę. Opisane tu zostały wszystkie górskie osiągnięcia pani Wandy od czasu zdobycia Mount Everest.

studencka | 2018-06-10
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Przegląd literatury związanej z najsławniejszą polską himalaistką zaczęłam zupełnie od końca, stąd też do plasującej się w środku stawki "Karawany" nie byłam najlepiej nastawiona. Pierwszą pozycją była Wanda, po której bardzo mozolnie przebijałam się przez mocno naznaczoną stylem samej bohaterki, pamiętnikową połowę książki. Drugą część czyta się zdecydowanie łatwiej.

Czytając spore ilości literatury związanej z polskim himalaizmie nie znalazłam tu wielu nowych informacji, książka ta dobrze obrazuje jednak punk widzenia Pani Wandy, której postać budziła dużo kontrowersji w środowisku. Przeczytanie jej (lub być może "Na jednej linie" które jeszcze przede mną) jest więc pewnego rodzaju oddaniem sprawiedliwości bohaterce, wysłuchaniem jej. Warto się na to zdecydować, jeśli górska tematyka jest nam ogólnie bliska. W kategorii inspirującej biografii, "Wanda" sprawdzi się w moim odczuciu zdecydowanie bardziej.

ciociasamozloeluta | 2013-10-13

Obraz kobiety, to co na plaze dla nudystow nie chciala. A jak poszla to jedna reka trzymala sie za piersi a druga zaslaniala uda. Choleryczka, miewajaca humorki. Wieksze i mniejsze. Zdobywczyni serc meskich. Klocila sie i milczala. Narzucala swoja wole innym. Chciala przewodzic zawsze. Ba nawet pila wodke i wsiadla po pijaku do samochodu. Niepokorna, straszna w obyciu ale zwycieska. Koniec zaskakujacy, jak autorka Ewa Matuszkiewicz miala na wiesc o zaginieciu Wandy Rutkiewicz. Dziwne zbiegi okolicznosci a opisy tak sugestywne, ze robi sie nam zimno. Druga strona medalu to zawisc w gorach, pretensje ekip tragarzy wieczne strajki, kradzieze i zemsta ludzka. Do tego zemsta gor. Nie dopuszczajacej zdobycie jej przez kobiete. Wreszcie wola istnienia i zmierzenia sie z niemozliwym. Zawsze do przodu i bohatersko i tego sie trzymajmy.

PrzeCzytana | 2017-10-01
Przeczytana: 01 października 2017

3/4 to przedruk poprzedniej książki Wandy "Na jednej linie". Pozostała część to niezbyt szczegółowy opis tego, co działo się po zdobyciu przez nią Everestu.

Jakub Mrowca | 2011-07-13

Cóż ta piękna kobieta dokonała? K2 i Everest i chęć do wspinania się w zespołąch kobiecych. Kobieta, która całkowicie oddała się górom i dążeniu do szczytów. Jej wyprawy na Gasheburny czy trzy próby na K2.
Niesamowita kobieta, której osobiście zazdroszczę tej determinacji i uporu. Polecam każdemu

Zaczytana | 2013-12-28

Książka nie tylko o pasji do gór, ale również o niełatwym życiu kobiet w zdominowanym przez mężczyzn świecie himalaizmu.

cafeto | 2014-09-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Książka pokazuje nie tylko silną kobiete, odporną na wszelkie przeciwności. Pokazuje także środowisko indywidualistów dla których śmierć to coś co musi przyjść, prędzej czy później, śmierć jest dla nich niemal codziennością.

sonne16 | 2015-10-16
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 lutego 2015

Obowiązkowa pozycja dla fanów książek o tematyce górskiej ale "Na jednej linie" polecam bardziej.

jarwer | 2018-06-11
Lewik | 2018-05-18