Karawana do marzeń

Okładka książki Karawana do marzeń Ewa Matuszewska, Wanda Rutkiewicz
Okładka książki Karawana do marzeń
Ewa MatuszewskaWanda Rutkiewicz Wydawnictwo: AT Publications biografia, autobiografia, pamiętnik
AT Publications
1994-01-01
1994-01-01
0-9521421-6-3
alpinizm himalaizm biografia

Okładka książki Rozmowy o Evereście Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, Jacek Żakowski
Rozmowy o Ever... Leszek Cichy, Krzys...
Okładka książki Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 1 Piotr Drożdż, Krzysztof Wielicki
Krzysztof Wiel... Piotr Drożdż, Krzys...
Okładka książki Krzysztof Wielicki - mój wybór. Wywiad-rzeka. Tom 2 Piotr Drożdż, Krzysztof Wielicki
Krzysztof Wiel... Piotr Drożdż, Krzys...

OCENA - 8/10 REWELACJA

Jak dla mnie książka „KARAWANA DO MARZEŃ” stanowi uzupełnienie historii o najsłynniejszej polskiej alpinistce i himalaistce Wandzie Rutkiewicz, którą obeznani w literaturze górskiej czytelnicy poznali już wcześniej czytając pozycję pod tytułem -„WANDA OPOWIEŚĆ O SILE ŻYCIA I ŚMIERCI – HISTORIA WANDY RUTKIEWICZ”. Nie zależnie od tego książka jest niezwykle ciekawa i warto ją przeczytać, aby lepiej zrozumieć Wandę, poznać jej cele i spojrzenie na góry, zwłaszcza, że niektóre znane wątki z jej życia w tej książce zostały pokazane z innej strony, w innym świetle, dlatego są tak interesujące.

„KARAWANA DO MARZEŃ” to próba rzetelnego oraz obiektywnego opisania wszystkich górskich osiągnięć Wandy Rutkiewicz w oparciu o pamiątki, materiały prasowe, nagrania taśmowe z relacjami Wandy, odtwarzające jej niezwykłą drogę, jaką przeszła od Mount Everestu do Kanczendzongi. Jest to również podziękowanie współautorki książki Ewy Matuszewskiej, za lata przyjaźni z Wandą, dzięki której odkryła świat, który ją fascynował, a który był dla niej niedostępny, chciała w ten sposób, choć w części spłacić dług przyjaźni, który je łączył. Wspaniała relacja, po którą warto sięgnąć. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Historia Pani Wandy Rutkiewicz może być naprawdę inspirująca. Pani Wanda udowadniała, że gdy kobieta się uprze to nikt jej nie zatrzyma.

Pierwszą książkę o Wandzie Rutkiewicz przeczytałam rok temu (Na jednej linie). Zrobiłam sobie krótką przerwę od tematyki wysokogórskiej, jednakże nadszedł czas na powrót. Czytając książkę zastanawiałem się, dlaczego tak wiele faktów kojarzę. Dopiero po pewnym czasie zorientowałam się, że "Karawana do marzeń" jest w większości przedrukiem "Na jednej linii". Pozostałe fakty z życia Wandy Rutkiewicz nie są zbyt dokładne, stanowią jedynie ogólny zarys jej dalszych losów, po zakończeniu pisania "Na jednej linie". Dla osób tak samo początkowo niewtajemniczonych, jak ja chcę zaznaczyć, że warto przeczytać po prostu "Karawanę do marzeń" z pominięciem "Na jednej linie".

Przegląd literatury związanej z najsławniejszą polską himalaistką zaczęłam zupełnie od końca, stąd też do plasującej się w środku stawki "Karawany" nie byłam najlepiej nastawiona. Pierwszą pozycją była Wanda, po której bardzo mozolnie przebijałam się przez mocno naznaczoną stylem samej bohaterki, pamiętnikową połowę książki a choć drugą część czyta się zdecydowanie łatwiej, to własnie bezpośrednie relacje himalaistki uznaję tu za największy atut.

Czytając spore ilości publikacji związanych z polskim himalaizmem nie znalazłam tu wielu nowych informacji.
[to generalnie jest taka "gałązka" literatury (choć to słowo zbyt duże, w większości przypadków),która z lubością zjada swój ogon, opisując stosunkowo niewielką ilość, stosunkowo powtarzalnych zdarzeń, w niezliczonej ilości odmian;]

Książka dobrze obrazuje jednak punk widzenia Pani Wandy, której postać budziła bardzo dużo kontrowersji w środowisku. Przeczytanie jej (lub być może "Na jednej linie" które jeszcze przede mną) jest więc pewnego rodzaju oddaniem sprawiedliwości bohaterce, wysłuchaniem jej. Warto się na to zdecydować, jeśli górska tematyka jest nam ogólnie bliska.
W kategorii inspirującej biografii, "Wanda" sprawdzi się w moim odczuciu zdecydowanie bardziej.

Na półkach: , , , , , , ,

3/4 to przedruk poprzedniej książki Wandy "Na jednej linie". Pozostała część to niezbyt szczegółowy opis tego, co działo się po zdobyciu przez nią Everestu.

Obowiązkowa pozycja dla fanów książek o tematyce górskiej ale "Na jednej linie" polecam bardziej.

Książka pokazuje nie tylko silną kobiete, odporną na wszelkie przeciwności. Pokazuje także środowisko indywidualistów dla których śmierć to coś co musi przyjść, prędzej czy później, śmierć jest dla nich niemal codziennością.

Książka nie tylko o pasji do gór, ale również o niełatwym życiu kobiet w zdominowanym przez mężczyzn świecie himalaizmu.

Obraz kobiety, to co na plaze dla nudystow nie chciala. A jak poszla to jedna reka trzymala sie za piersi a druga zaslaniala uda. Choleryczka, miewajaca humorki. Wieksze i mniejsze. Zdobywczyni serc meskich. Klocila sie i milczala. Narzucala swoja wole innym. Chciala przewodzic zawsze. Ba nawet pila wodke i wsiadla po pijaku do samochodu. Niepokorna, straszna w obyciu ale zwycieska. Koniec zaskakujacy, jak autorka Ewa Matuszkiewicz miala na wiesc o zaginieciu Wandy Rutkiewicz. Dziwne zbiegi okolicznosci a opisy tak sugestywne, ze robi sie nam zimno. Druga strona medalu to zawisc w gorach, pretensje ekip tragarzy wieczne strajki, kradzieze i zemsta ludzka. Do tego zemsta gor. Nie dopuszczajacej zdobycie jej przez kobiete. Wreszcie wola istnienia i zmierzenia sie z niemozliwym. Zawsze do przodu i bohatersko i tego sie trzymajmy.

Cóż ta piękna kobieta dokonała? K2 i Everest i chęć do wspinania się w zespołąch kobiecych. Kobieta, która całkowicie oddała się górom i dążeniu do szczytów. Jej wyprawy na Gasheburny czy trzy próby na K2.
Niesamowita kobieta, której osobiście zazdroszczę tej determinacji i uporu. Polecam każdemu

• Literatura górska
  • Góry