Wielkie zauroczenie: czyli o miłości i grawitacji

Tłumaczenie: Tomasz Kliś
Wydawnictwo: Galaktyka
7 (22 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
High infatuation: a climber's guide to love and gravity
wspinaczka, góry, pasja,

Ciekawe i zaskakujące świeżością wspomnienia alpinistki światowego formatu. Wyrzeczenia, ciężka praca, euforia na szczycie, a potem pustka, w której rodzą się z wolna nowe pomysły. Magiczny krąg autorki... i każdego ze wspinaczy. Steph Davis, w opowieści o swojej wspinaczkowej drodze, równie mocno jak sukcesy sportowe, akcentuje momenty wewnętrznej iluminacji. I to być może ich zrozumienie...

Steph Davis, w opowieści o swojej wspinaczkowej drodze, równie mocno jak sukcesy sportowe, akcentuje momenty wewnętrznej iluminacji. I to być może ich zrozumienie jest dla Amerykanki najważniejsze, gdy wspina się w Kolorado, Utah, w Dolinie Yosemite i podczas wypraw do Ameryki Południowej i Azji. Każdą z tych przygód traktuje również jako spotkanie z górami i ludźmi – tymi, z którymi związana jest liną, ale i tymi spotkanymi w drodze pod ścianę.

źródło opisu: matras.pl

źródło okładki: empik.com

Agnieszka_Pe | 2012-09-06
Przeczytana: 10 września 2011

Książkę kupiłam jeszcze w czasach, kiedy udawało mi się regularnie na ścianę jeździć. Niestety, póki co, ściana postała już tylko miłym wspomnieniem, odhodowane paznokcie mogę pomalować lakierem, ale do "Wielkiego zauroczenia" wracam za każdym razem, kiedy brakuje mi motywacji.

Napisana z poczuciem humoru, dystansem do siebie i towarzyszy wpraw, pełna szczegółowych opisów spotkań, rozmów, przygód (mniej lub bardziej bezpiecznych) książka stanowi zbiór odczuć, przemyśleń, wspomnień Steph Davis - chyba najbardziej znanej wspinającej się kobiety na świecie.

Książkę polecam. Znajdziemy w niej wszystko - opowieść o miłości (do ludzi, do życia i wysokości), przyjaźni, mrożące krew w żyłach opisy niebezpiecznych wspinaczek, i próbę zdefiniowania owego "zauroczenia", które popycha wciąż do przodu, nie daje usiedzieć w miejscu, zmusza do poszukiwania wciąż nowych dróg.

Wieruch | 2012-11-18

Przypadkowo trafiła w moje ręce. Nie wspinam się mimo, że uwielbiam góry i trekking. Tak mocno wczułem się w historię autorki, że książkę skończyłem po 2 dniach. Wyczuwa się w niej emocje i pasję. Po jej zakończeniu czułem do niej podziw i chęć rozpoczęcia własnej przygody ze wspinaczką. I chyba o to chodziło.

Zagór | 2016-11-22
Przeczytana: październik 2016