Naśladowanie Chrystusa

Religia, mistyka
religia
Michał

Inne wydania

Książka Thomasa Hemerkena ( a Kempisa ), która od późnego Średniowiecza cieszy się niesłabnącym powodzeniem w całym (nie tylko chrześcijańskim) świecie, ustępując liczbą wydań tylko Pismu świętemu. Choć napisana przede wszystkim na użytek mnichów, głębią rozważań i spostrzeżeń łatwo "dzieli się" ze współczesnymi, również dzięki temu, iż jest to wydanie najnowsze i uwspółcześnione językowo. Książeczka ta warta jest polecenia dla każdej rodziny katolickiej.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2007

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=okladka&Id=17852

książek: 2058

Niezłe rady duchowe, niekoniecznie tylko dla chrześcijan, ale i z uwzględnieniem ich specyfiki, podczas gdy w większości "uniwersalnych traktatów duchowych" widać ukąszenie panteistyczne. Niekoniecznie warto je czytać całe na raz lub lecieć przez wszystkie rozdziały, w kolejności w jakiej je wydrukowano. Dzieło wiele traci w odbiorze, gdy potraktuje się je jak zwykłą książkę, a konkretne, namacalne rady przepłyną przez palce.

diuna84 | 2014-06-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religia
Przeczytana: 31 maja 2014

Książka jest pisana jak by na wzór "Listów starego diabła do młodego"... z tym, że uczeń pisze do Pana i ten odpowiada. W każdym czasie kiedy sięgałam po książkę, znajdowałam w niej wskazówki życia. Bo jak nie zgodzić się ze słowami "nie uważaj się za lepszego od innych, abyś przypadkiem przez Boga, który wie, co jest w człowieku, nie był za gorszego miany. ... Jeśli coś dobrego posiadasz, bądź przekonany, że inni są pod tym względem lepsi, byś zachował pokorę." I sądzę, że prawdą jest, iż "często ludzie uważani za lepszych przez innych wystawieni są większe niebezpieczeństwo ze względu na swoją, zbytnią pewność siebie." Zapamiętałam również, że "przez grzech utraciliśmy niewinność, utraciliśmy także prawdziwą szczęśliwość". Jakże prawdziwe są słowa, które autor pisze, a potwierdzenie ich znajdziemy w Biblii: "Człowiek widzi powierzchownie, Bóg zaś sięga serca. Człowiek uwzględnia czyny, Bóg zaś zważa na intencje czynu". "Pociecha Boża zaś dawana jest po to, aby człowiek...

Myosotis | 2015-06-12

Wszystkie dzieła Thomasa a Kempisa są godne zwrócenia uwagi ale "Naśladowanie Chrystusa" należy do tych szczególnych ;)
Zawiera w sobie wiele cennych rad, uwag, rozważań nad tematami zamieszczonymi w jej rozdziałach a przede wszystkim takie uniwersalne poczucie bycia w konwersacji z samym Jezusem !
Pod kątem niektórych treści oraz poleceń w nich zawartych co prawda, wydaje się,że książka mogłaby być raczej skierowana do osób konsekrowanych... To jednak zdecydowanie, nie powinno minimalizować zainteresowania świeckich.
Osobiście uważam , że każda dusza, która pragnie znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania ( w sferze duchowej) lub udoskonalić swoją formacje, powinna po nią sięgnąć.

Daniel | 2016-05-18
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Tej książki nie czyta się raz. Ją czyta się zawsze, podobnie jak Pismo Święte. Super konkretna strawa duchowa, jasne światło bez dymu.

kakutek | 2014-04-16

Ta książka leży wciąż w pobliżu. Sięgam po nią niemal codziennie. Wspaniała forma spotkania z Bogiem.

Oliksa | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Przeczytanie całej książki zajęło mi w sumie prawie rok. Oczywiście z przerwami, bo tego nie da się na raz "łyknąć". Jestem pewna, że połowy nie zrozumiałam i nie jestem w stanie zrozumieć na razie, ale na razie czytać ponownie nie chciałabym - może za kilka lat...

Otylia | 2016-11-09
Norbert | 2016-07-27