83-228-0395-8
religia
Pistacia

Książkowo_czyta | 2011-10-13
Przeczytana: 2006 rok

Książka skłania czytelnika do refleksji nad tematem nadziei oraz uświadamia, iż nigdy nawet w najtrudniejszych momentach naszego życia nie powinniśmy porzucać owej cnoty.

książek: 2084

Jest to wywiad-rzeka, odpowiedź Jana Pawła II na pytania o religię, ekumenizm, rolę kobiety we współczesnym świecie i wiele wiele innych ważnych tematów.
Moim zdaniem, wobec masy ogólników które zalewają internet, należy sięgnąć po myśli Jana Pawła II, żeby wiedzieć o czym mówimy.
Książka do kilkakrotnego czytania.

Olaf | 2012-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2012

Jest to arcydzieło z kilku powodów. Może dlatego, że po pierwsze wywiad ten nie musiał powstać, a powstał tylko dlatego, że "przepytywanego" bardzo interesował głos ludu. Nie musiał odpowiadać, ale zbyt często wymagał od siebie więcej niż by mógł ktokolwiek od niego wymagać. Po drugie. W naszych laicko/zsekularyzowano/ateistyczno/konsumpcyjno\debilnych czasach, co rusz powstaje potrzeba książeczek, które w sposób skrótowy i całkowicie trafny odpowiedzą na pytanie kim jest ten śmieszny pan w białych fatałaszkach, co to za krzyżyk z tym gostkiem w wieku trzydziestu kilku lat oraz czy jest możliwe, by te kilkaset milionów ludzi wierzyło w takie dyrdymały? Jak to?! Bóg staje się człowiekiem! Jaki Bóg cóż to za jakieś bajeczki... Jakieś Judasze, Matki Boskie, dziewice rodzące dzieci, aniołki i inne pierdoły. Cóż nigdy nie było łatwo Kościołowi głosić swoją wiarę. Papież Jan Paweł II bardzo często był proszony przez straż watykańską i karabinierów by założył kamizelkę kuloodporną, bo...

Ten rok będzie szczególnie ważnym dla przypomnienia i ponownego odkrycia osoby i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, co związane jest z mającymi mieć miejsce uroczystościami kanonizacyjnymi na początku maja. I to, że jest on świętym dla wielu było już oczywistym w momencie kiedy tylko świat dowiedział się o jego śmierci. Na Placu Św. Piotra zgromadzony tam modlący się tłum wznosił hasła Santo Subito - Święty od razu, Święty natychmiast. Był to nie tylko wyraz uznania za wielki pontyfikat i wielkie duszpasterskie dzieło, które stało się dzięki niemu naszym udziałem, ale przede wszystkim podziw i szacunek dla człowieka, który w obliczu choroby i odchodzenia okazał się heroicznym i niezłomnym aż do śmierci. Do końca zachował pełną świadomość umierania i w żadnym momencie nie poddał się walcząc, by być wzorem i przykładem dla wiernych, ale również dla silnie zlaicyzowanego świata, który już dawno tajemnice śmierci odarł z wszelkiej godności i wystawił na widok publiczny...

Mateusz | 2014-01-26

Najważniejsze i drażliwe dla KK tematy są ładnie omijane, uogólniane albo bagatelizowane.

Gripper | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Vittorio Messori pytania stawiał chyba tylko po to, aby przypodobać się rozmówcy i popisać elokwencją. Jemu to zresztą nie przeszkadzało, bo na większość nie odpowiadał, tylko mówił, co chciał. Od momentu, kiedy zorientowałem się, że lektura nie poszerzy mojej wiedzy, czytałem ją głównie starając się znaleźć związki logiczne między kolejnymi twierdzeniami. Wielokrotnie, w ramach jednego akapitu, JPII zaczyna i kończy tematami niepowiązanymi, a pomiędzy zdąży napomknąć, że żaden niekatolik nie jest naprawdę wartościowym, dobrym i moralnym człowiekiem.

Mateusz | 2015-05-23
Na półkach: Religia, Posiadam, Przeczytane

Trudna książka dla mnie.Trudny język.Ale zmierzę się z nią jeszcze raz.

Sebastian | 2012-12-17

Polecam.