Drzewo przetrwania

Orthodoxy
83-7031-427-9
religia
Revenga

Uznawana za kamień milowy w rozwoju myśli chrześcijańskiej, arcydzieło retoryki i jedna z najważniejszych książek XX w. Nieustannie wznawiana od 1908 r. Autor, opisując swoją drogę do wiary, w sposób fascynujący wyważa drzwi otwarte od ponad dwóch tysięcy lat. Wydobywając klejnoty ze skarbca ortodoksji pomaga zrozumieć, że człowiek jest kopią tęskniąca do Oryginału i dopiero w tej relacji może odnaleźć samego siebie.

źródło opisu: Fronda, 2008

źródło okładki: http://www.xlm.pl/view/59584

Bożena | 2018-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

Dla mnie ta książka ma 10* z dwóch zasadniczych powodów. Jeden jest bardzo osobisty i nie potrafię, a chyba jeszcze bardziej nie chcę o nim pisać. Drugi, to to, że autor potrafi pięknym prostym językiem mówić o sprawach naprawdę trudnych.
Kto powinien sięgnąć po tę książkę? Myślę, że Ci, którym słowo ortodoksja bardzo źle się kojarzy, a w Polsce pewnie jest takich wielu. Ci, którzy są ortodoksami w tym złym znaczeniu i tak pewnie jej nie przeczytają, ale szczególnie im polecam jeden cytat:
"...ludzie, których patriotyzm jest uzależniony od historii, dopuszczają do tego, by ze względów patriotycznych tę historię fałszować".

Fascynująca i porywająca historia konwersji jednego z najwybitniejszych. Czytana wielokrotnie i ciągle od nowa, niezmiennie (a może coraz bardziej) zachwycająca.
"Ortodoksję" po prostu trzeba przeczytać. Lub zaczytać, bo naprawdę niebezpiecznie wciąga, a tok myślenia Chestertona przyprawia o szybsze bicie serca. :) On nie tyle wyważa otwarte drzwi, jak głosi okładka książki, on raczej otwiera je i wpuszcza tu czy tam mnóstwo światła. Jasność jego argumentacji jest nie do podważenia, a poczucie humoru i niewydumana prostota ujmują.
Bardzo polecam, w dobie pseudointelektualnych deliberacji "Ortodoksja" jest diamentem i czymś na kształt busoli wskazującej dobry kierunek.

Są autorzy, których czyta się nie tylko z zainteresowaniem, ale których podziwia się za ich kunszt słowa, za ogromną erudycje i za głębię przekazu. Wiem, że chcą mi przekazać coś więcej niż tylko samą treść ubraną w piękną formę, ale że chcą przekazać i ogrom emocji a przede wszystkim swoje fascynacje i ukazać na zewnątrz bogactwo swego wewnętrznego świata. Jest to szczególnie ważne gdy refleksja literacka próbuje w sposób prosty i przejrzysty przekazać prawdy trudne i skomplikowane, zwłaszcza te pochodzące ze sfery doświadczenia religijnego. A jest to sztuka niebywała, by nie tracąc dystansu i właściwej sobie ironii i humoru powiedzieć o tym, co jest tak naprawdę niewypowiedzianym pragnieniem serca, odkryć tajemnice swego życia duchowego, narazić się na drwiny i śmieszność, w dobie kiedy mówienie o Bogu i sprawach wiary wyszło z mody i jest nie wskazane, jako przejaw obskurantyzmu i zaściankowości. Uczynić logicznym i spójnym, i w pełni konsekwentnym taki przekaz jest niezwykle...

poznanianka | 2014-08-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 04 maja 2014

Myślę, że najpierw koniecznie trzeba przeczytać "Heretyków" a potem brać się za "Ortodoksję". Między tymi książkami istnieje niezaprzeczalny ciąg przyczynowo skutkowy.
Nie ma sensu opowiadać o poszczególnych rozdziałach, bo pomimo tego podziału "Ortodoksja" to spójna całość. W dodatku bardzo zabawna, merytoryczna, z odrobiną ironii i złośliwości. A przede wszystkim z ogromną dawką miłosierdzia i życzliwości dla całego świata :)
Warto poczytać co pisze człowiek, który Kościół katolicki wybrał całkiem świadomie i w pełnej wolności utożsamił się z katolickością.

Rysia | 2018-04-01

Stało się.
Chesterton dopadł mnie w swoje szpony i zafascynował.
Tak, możliwe, że niekiedy jest jeszcze dla mnie zbyt trudny, że nie wszystko rozumiem, ale przypadł mi do gustu.
Szczególnie spodobał mi się wstęp. I rozdział "Chrześcijańskie paradoksy". Bardzo... przemawiający do serduszka.

Pradziad | 2018-08-12
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Chesterton był człowiekiem o lotnym umyśle, ale niestety - chociaż bardzo chciałbym zgodzić się z jego tokiem myślenia w sprawach obrony wiary, nie zawsze mogę. W trakcie lektury widziałem logiczne dziury w jego wywodach.

W passusie poświęconym demokracji czułem się jakbym czytał sofistę. Nagle ta niesamowita maszyneria umysłu Chestertona została zaprzęgnięta do bronienia głupiej tezy, w uroczy sposób, ale niecelnie.

Niemniej styl w jakim całość jest napisana, kwiecistość, pomysłowość i trafność przeważającej części wywodów sprawia, że książce nie można odmówić miana „kultowej".

Dla tych, którzy lubią angielskich dżentelmenów i ich humor, książka nabiera dodatkowej wartości.

Mairon | 2017-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2017

Chesterton po raz koleiny wyrusza na krucjatę przeciwko pesymizmowi filozofów końca dziewiętnastego i początku dwudziestego wieku. Nadzwyczaj błyskotliwa krytyka poglądów które niemal owładnęły całymi narodami wtedy, ale udało się im dopiero teraz. Z tego wysnuć można pewien wniosek: nie ważne ile razy dany pogląd zostanie zdyskredytowany, dane teoria filozoficzna obalona i ośmieszona, zawsze powróci, o ile jej pokonanie nie będzie odepchnięciem fali, a umocnieniu się przeciwnej doktryny na miejscu, które uzurpowała sobie doktryna błędna.

Książka nie tyle się zestarzała, ile wręcz zyskała z upływem czasu na wartości. Liczne analogie często wprost rzucają się w oczy, zarówno masy jak i rządy, zostały obecnie zdeprawowane filozofią obłędu. Pojęcia takie jak "wolnomyśliciel" czy "postępowiec" kojarzą się jednoznacznie pozytywnie, podczas gdy tak naprawdę wolnomyśliciele i postępowcy są najlepszym w historii ludzkości materiałem na niewolników. Umysły ludzkie karmione są dzisiaj...

Kacper | 2015-09-27
Przeczytana: 25 września 2015

Jeżeli ktoś szuka ciekawejksiążki o tematyce filozoficzno-religijno-światopoglądowej, to szczerze polecam. Autor ukazuje różne paradoksy niektórych kierunków myślowych współczesnego świata, jednak nie obstaje przy suchej naukowej argumentacji. Stawia raczej na to, co osobiście go przekonało, by obrać taki a nie inny światopogląd. Poza tym bardzo osobiście opisuje swoją drogę do Chrystusa, która początkowo, zdawać by się mogło, wcale nie miała go doń zaprowadzić. Genialne porównania, trafne metafory i anegdoty. Ironia z angielską klasą. Polecam! Momentami bywa wymagająca (trzeba się skupić, żeby czegoś nie przegapić, nie jest to lekka powiastka, którą się "przelatuje") niemniej jednak, ak na książkę o tej tematyce czyta się ją dość szybko.

Jaśmina Aftanas | 2016-07-15

"Ortodoksja" to kolejna apologetyczna książka Chestertona napisana w charakterystycznym dla niego, świetnym stylu. Ciekawie budowana argumentacja, wiele zaskakująco błyskotliwych myśli, a kilka nietrafionych- można się nie zgodzić, można polemizować. Warto zastanowić się czym jest ortodoksja i czy każdy ma tę samą. Polecam dla nieleniwych intelektualnie!

xPain666 | 2015-06-27

Książka po prostu genialna, co tu dużo mówić. Chesterton po prostu zmiażdżył nielogiczności wszystkich dziwacznych filozofii XIX wiecznych i w bardzo ciekawy sposób ukazał swoją własną - to znaczy filozofię chrześcijańską.