Opowieści pielgrzyma

Tłumaczenie: Andrzej Wojnowski
Wydawnictwo: W drodze
Otkrovennye rasskazy starnika duchownomu swoemu otcu
religia
Agata

Książka zaliczana do klasyki duchowych tekstów tradycji Kościoła wschodniego. Ten prosty i przystępny traktat poświęcony modlitwie Jezusowej, przedstawia historię wędrującego pielgrzyma, który szuka prawdy o tym, czym jest modlitwa nieustanna. Opowieści pielgrzyma czyta się lekko, bardzo przyjemnie. Każda opowieść jest niezwykle ciekawa, wzbudza pragnienie poznania następnych przygód i...

Opowieści pielgrzyma czyta się lekko, bardzo przyjemnie. Każda opowieść jest niezwykle ciekawa, wzbudza pragnienie poznania następnych przygód i spotkań bohatera. Można więc powiedzieć, że książka ta mówi w sposób zwykły o rzeczach niezwykłych (z recenzji Anny Heppner).

źródło opisu: http://www.wdrodze.pl/opis,99,Opowiesci_pielgrzyma.html#.VGSIcfnz2T0

źródło okładki: http://www.wdrodze.pl/opis,99,Opowiesci_pielgrzyma.html#.VGSIcfnz2T0

jatymyoni | 2014-09-08
Przeczytana: wrzesień 2014

Utwór powstał w dziewietnastowiecznej Rosji i jest przykładem duchowości rosyjskiej tamtych czasów. Nie wiadomo czy jest to wyznanie kogoś rzeczywiście żyjącego w Rosji, czy Pielgrzym jest postacią fikcyjną. Jeżeli był to rzzeczywisty pielgrzym, to mógł to być niejaki Nemytow, chłop z guberni Orelskiej, był znany w klasztorze Optino. Kopia Opowieści była prawdopodobnie w posiadaniu mniszki z okolic tego klasztoru. Pierwsze wydanie ukazało się w Kazaniu w 1870 roku, drugie uzupełnione i przygotowane przez biskupa Teofana zwanego Pustelnikiem ukazało się w 1884roku i zdobyło ogromną popularność. Ponieważ pierwotny rękopis zaginą, nie wiadomo jak daleko tekst jest zgodny z pierwowzorem. Po śmierci "Starca" Ambrożego, znaleziono w jego papierach drugą część Opowieści. Dziś z dużym prazwdopodobieństwem można twirdzić, że trzy ostatnie opowieści mają innego autora.
Prawosławie w Rosji XIX wieku zawierało dwa nurty. Jeden oficjalny, carski i drugi ludowy, zgodny z dawną tradycją Cerkwi,...

Rafał | 2010-09-06
Na półkach: Ulubione, TOP10, Przeczytane
Przeczytana: maj 2009

Rewelacyjna książka, która opowiada o człowieku porzucającym dobra tego świata, by swój umysł wnieść wyżej - do Boga. Towarzysząca mu w drodze modlitwa Jezusowa, Biblia i Filokalia sprawia, że niczego więcej od życia już nie potrzebuje. Przygody napotykane na drodze są dowodem na głęboką więź z Ojcem Niebieskim.
Czytając historię Pielgrzyma aż chce się powiedzieć za św. Pawłem: "Teraz już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus".

Szymon | 2015-02-10
Przeczytana: 2013 rok

Po lekturze tej książki aż chce się modlić przez cały dzień... Piękna ilustracja duchowości chrześcijaństwa wschodniego, która jest dobrą inspiracją do własnego rozwoju nieustannej modlitwy sercem. No i poza tym bardzo dobrze się czyta :) Polecam!

basklar | 2011-05-04

Polecam wszystkim, dla których modlitwa nie jest obojętna.

Florianf | 2018-11-28

Książka ciekawa, ale dlatego, że stanowi jakiś taki przednaukowy traktat o leczeniu zaburzeń psychicznych.

Lekturę stanowi zbiór różnych przypowieści i historii ludzi, którzy z jakiegoś powodu cierpieli oraz opisów tego, jak pomógł im Bóg (lub modlitwa, albo też inne zbożne zabiegi). Czyli czytana dosłownie jest to pochwała wiary, bogobojności, miłości bliźniego etc., oraz potępienie podłości zła itp.

I gdyby tak po prostu odczytywać tę książkę, to jest nieco nudnawa, bardzo naiwna, a z pewnością trąci archaizmami.

Mnie jednak czytało się ją bardzo dobrze, a to dlatego, że wszystkie te historie rozumiem jako opis dawnych metod radzenia sobie ludzi z własnymi zaburzeniami psychicznymi i cierpieniem. Z tej perspektywy Opowieść Pielgrzyma wydaje mi się naprawdę interesująca. Na przykład pochwała ciągłej modlitwy bardzo pasuje do medytacji i mantr, które buddyści traktują jako metodę uciszenia niepokoju i kierowania się ku nirwanie, czy - w moim przekonaniu - zdrowiu psychicznemu....

BiG_m | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

Książka jest traktatem o modlitwie Jezusowej, która może stać się modlitwą nieustanną, modlitwą serca.
Bez sensu puszenie się, bo można po prostu modlić się -rozmawiać z Panem własnymi słowami.

Tybek | 2015-11-27

Modlitwa serca albo inaczej modlitwa Jezusowa polega na bezustannym powtarzaniu "Panje Jezu Chryste zmiłuj się nademną"nawet pare tysięcy razy w ciągu dnia.Dla mnie modlitwa to nie jest powtarzanie coraz szybciej pobożnych formuł.Ale jak zauważyła św.Teresa od Dzieciątka Jezus ,że wcale nie trzeba dostać się nawet na pierwszy stopień doskonałości.Wystarczy ,że wytrwale próbuje się podnieść nóżkę.Nasz wysiłek tak rozczula serce Ojca , że schyla się i bierze nas na ręce.

Klaudia | 2018-01-30

Książka dobrze wprowadza do Modlitwy Jezusowej, jest bardzo duchowa i dosyć przyjemna w odbiorze.

Martinezzz | 2011-02-04
Przeczytana: styczeń 2010

Lektura obowiązkowa dla każdego rusycysty i religioznawcy. Warta polecenia, bo stosunkowo lekka i przystępna, zważywszy na jej charakter. Dobrze opisuje mentalność rosyjskiego prawosławia. Trzeba jednak pamiętać, by nie podchodzić do tej książki jak do powieści. Ma ona co prawda fabułę, jednak nie ona jest jej zasadniczą treścią i jeśli nastawimy się na choćby szczątkowe ślady rozrywki, możemy się gorzko rozczarować. Do tej lektury zasiadamy, by się czegoś dowiedzieć, a nie by miło spędzić czas.

Johnnypik | 2014-11-06

Niesamowita! Bardzo ciekawa historia - zwłaszcza pierwsza część książki. Jest w niej prostota i głębia. Niebywała atmosfera codziennego życia w XIX wieku. Inspirująca powieść. Daje wytchnienie w dzisiejszym pędzie życia.