Za honor i ojczyznę. Wspomnienia dowódcy armii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Za honor i ojczyznę

Ignac | 2019-02-20

Udane.
Na walki we wrześniu '39 trzeba przepatrzeć pryzmat wojny o granice i walk z bolszewikami. Wtedy to przeprowadzono z bardzo dobrym skutkiem manewr odwrotowy z Kijowa. manewrem tym dowodził Rydz-Śmigły a dwaj najważniejsi dowódcy którzy umożliwili mu przeprowadzenie tego manewru z taka gracją to nie kto inny Juliusz Rómmel i Dąb-Biernacki.
Nic zatem bardziej naturalnego niż przy naszym planie obronnym - zakładającym dwa-trzy dni walk na granicy dla zaznaczenia przed światem woli walki i odskok na główną rubież obronną - najważniejsze zadania przydzielić ludziom sprawdzonym w podobnej operacji. Czy dobór Dęba na stanowisko d-cy armii był słuszny to już kwestia otwarta.
Rómmel - w mojej ocenie - jako dowódca pokazał się w tej kampanii z dobrej strony. Było nie było bitwę graniczną przeprowadził najlepiej ze wszystkich a stał przy tym naprzeciw największych sił. Co było później to no cóż.
No i widać tow pamiętnikach - niemal 50% książki to opis wydarzeń do 7 września! Dalsze...