Shakespeare. Stwarzanie świata

Wydawnictwo: W.A.B.
Will In the word. How Shakespeare Became Shakespeare
Shakespeare
Pistacia

Shakespeare. Stwarzanie świata jest barwną i pełną erudycji literacką biografią jednego z najznakomitszych twórców światowej literatury. Książka Greenblatta jest realizacją ambitnego zamiaru stworzenia pomostu między życiem Szekspira i światem XVI i XVII-wiecznej Anglii. To opowieść o przewrotach religijnych i politycznych intrygach, o wiejskich jarmarkach i publicznych egzekucjach, o dworze i teatrze, o Stratfordzie i Londynie, o męczennikach i odszczepieńcach, o czarach i magii, o życiu i śmierci – krótko mówiąc, o Williamie Szekspirze i jego czasach. Greenblatt pisze niezwykle obrazowo, dzięki czemu czytelnik z łatwością może przenieść się wyobraźnią w owe czasy. Lektura pozwala na indywidualne odkrywanie Szekspira i jego geniuszu.Greenblatt stworzył niezwykły obraz poety na tle elżbietańskiego żywiołu. Obraz artysty twórczo reagującego na rodzinne ambicje i klęski, subtelnie wyczuwającego niuanse religijne i polityczne. Interpretuje on fakty, których Szekspir mógł być świadkiem, w kontekście jego sztuk, dzięki czemu układają się w nowy wzór, a niekiedy prowadzą do nieoczekiwanych konkluzji. Chronologicznie uporządkowane epizody (lata nauki, pobyt w Londynie, małżeństwo, ostatnie dramaty, powrót na prowincję), są pretekstem do ukazania społecznych, politycznych, artystycznych i towarzyskich uwarunkowań artysty, których potwierdzenia Greenblatt szuka następnie w jego dziełach. Parada w Leicester na cześć królowej Elżbiety I, nędzna śmierć znajomego poety, zdławienie Spisku Prochowego w 1605 r. – wszystko to, zdaniem autora, zostawiło w sztukach i wierszach Szekspira „werbalny ślad”. Shakespeare. Stwarzanie świata to swoista biografia krytyczna, będąca syntezą wiedzy, intuicji, obserwacji oraz... domysłów, przez co jest biografią szczególną; niepokojącą od pierwszego do ostatniego rozdziału. Książka jest spełnieniem pragnienia Greenblatta, by „rozmawiać z umarłymi”. Pod jego piórem przeszłość ożywa, a entuzjazm badacza, nolens volens, udziela się czytelnikowi. To wspaniała lektura zarówno dla szekspirologów, jak i dla tych, którzy właśnie od tej książki rozpoczną swoją przygodę z dramatem Williama Szekspira.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

AnnaGIE | 2014-01-10

Jeśli ktoś nie lubi czytać biografii, nie powinien odrzucać książki Greenblatta na stos straceńców. Jeśli ktoś nie lubi czytać Shakespeare i jemu podobnych, niech też Greenblatta nie odrzuca!
To nie jest konwencjonalna biografia i szperanie w aktach sprzed wielu wieków. To książka iście detektywistyczna. Greenblatt tropi życie mistrza, szukając śladów w jego dramatach tego, co go mogło inspirować. Przy okazji daje świetny rys epoki elżbietańskiej i wydarzeń, które ukształtowały poetę.

FromNorwayWithLove | 2015-11-26
Przeczytana: 14 listopada 2015

Od lat odkrywam, że książki absolwentów/wykładowców Oxfordu budzą moje zastrzeżenia badawcze, bo więcej w nich bajkopisarstwa niż wnioskowania z faktów. Niepokoi mnie, gdy białe plamy nie są nazywane białymi plamami i pozostawione nietknięte interpretacją. Nie lubię, gdy w ich miejsce wciska się nieuzasadnione domysły.
Niemniej jednak dowiedziałam się ciekawych rzeczy. Na przykład tego, że John, ojciec dramatopisarza, popadł w ruinę, z której się nie podniósł. Przypomniałam sobie warunki obyczajowo-polityczne, jakie panowały w Anglii czasów Shakespeare'a. Nie wiedziałam też, że Marlowe nie dożył 30. roku życia! Oraz tego, że Will był jednym z nielicznych dramatopisarzy tamtych czasów bez uniwersyteckiego doświadczenia. Uświadomiłam sobie, że William Shakespeare przeżył całe życie nieświadom skali sławy, która go czeka! Innymi słowy, sam Shakespeare nie wiedział, że będzie tym, za kogo go mamy współcześnie: za niedościgniony wzór dramaturgii światowej.
Historia o przenosinach...

humanista86 | 2013-09-08
Przeczytana: 08 września 2013

Doskonałe kompendium wiedzy o jednym z najwybitniejszych pisarzy, który nie pozostawił po sobie zbyt wielu oficjalnych, napisanych wprost przemyśleń, które mogłyby przybliżyć nam jego życie osobiste. Po lekturze biografii, zaczynamy nieco inaczej postrzegać wszystkie jego dzieła, pisane na przestrzeni wielu lat, i wielu wydarzeń jakie odcisnęły piętno na twórczości Szekspira. Od lat dziecinnych, w rodzinnych Stratfordzie, małżeństwo, okres największego triumfu, po swego rodzaju emeryturę. Znajdziemy mnóstwo anegdot, np. o tym iż własnej żonie zapisał w testamencie jedynie łóżko, lecz także i prawdopodobne sytuacje w których brał udział jako naoczny świadek, jak skazania i egzekucje. Pozycja nie tylko dla miłośników sztuk Szekspira, lecz również dla tych, którzy chcieliby sobie przybliżyć jego osobę oraz twórczość.

Ponsy | 2016-09-11
Przeczytana: 11 września 2016

Ciężko czytało mi się tę książkę. Interesujące fakty z życia Szekspira, realia za czasów Elżbiety I i Jakuba I poprzeplatane z domysłami autora wywiedzionymi z urywków dzieł pisarza, które cały czas wcinają się tekst (z wersją angielską) zamienia czytanie w ciężką pracę. Fragmentami także nudnawe. Bardzo przydałoby się na końcu książki chronologiczne zestawienie wydarzeń z jego życia, a tego brak.
Książka dla koneserów, znających w dużej mierze twórczość W. Szekspira i lubujących się w przydługich metafizycznych opisach i interpretacjach. Ale muszę dodać, że łyknęłam sobie pewną dawkę historii z życia codziennego renesansowej Anglii i mam ochotę sięgnąć po niektóre z jego prac. Bardzo interesujące są ówczesne ryciny Londynu i inne zdjęcia szkiców i obrazów. Biorąc to wszystko pod uwagę - dla szczególnie zainteresowanych.

Tomek | 2016-05-29

O pisarzu wszech czasów wiadomo niewiele. Stephen Greenblatt zabawił się więc w detektywa i poszukał wątków biograficznych w jego twórczości. Wyszło z tego bardzo erudycyjne, uginające się wręcz od cytatów z dzieł „mistrza ze Stratfordu”, dziennikarskie śledztwo w sprawie życia i okoliczności postawania najsłynniejszych tekstów Williama Szekspira. Książkę Greenblatta czyta się ciężko, ale warto się wysilić. I to nie tylko dlatego, że po jej lekturze można w towarzystwie brylować elokwencją. Greenblatt pokazuje jak fascynująca może być historia i jak ekscytująca lektura dzieł, które większość pamięta tylko jako nudne, męczące i niezrozumiałe lektury szkolne.

Lenkaite | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Chylę czoła przed erudycją Autora...Jego ogromna wiedza i talent pisarski sprawiły, że strzępki informacji obyczajowych, suche dokumenty i tło historii rozdartej niepokojami religijnymi ówczesnej Anglii złożyły się na pełny obraz sylwetki geniusza literatury. "Biografia Doskonała", moim zdaniem.

Bssmagik | 2016-10-29
Trithemius | 2016-07-26