Marlena Dietrich

Seria: Ikony kina
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Marlene: Marlene Dietrich, a Personal Biography
Mariola

Barwny i żywy portret legendarnej ikony Hollywood. Życie Marleny Dietrich jest jednym z najbardziej bajkowych w historii Hollywood. Rozpoczęła karierę w rodzinnym Berlinie jako modelka, potem aktorka estradowa i filmowa kina niemego, stała się gwiazdą po międzynarodowym sukcesie „Błękitnego Anioła”. Następnie przyjechała do Ameryki i została jedną z największych gwiazd Hollywoodu. Grała w...

Barwny i żywy portret legendarnej ikony Hollywood.

Życie Marleny Dietrich jest jednym z najbardziej bajkowych w historii Hollywood. Rozpoczęła karierę w rodzinnym Berlinie jako modelka, potem aktorka estradowa i filmowa kina niemego, stała się gwiazdą po międzynarodowym sukcesie „Błękitnego Anioła”. Następnie przyjechała do Ameryki i została jedną z największych gwiazd Hollywoodu. Grała w odnoszących ogromne sukcesy obrazach: „Maroko”, „Szanghaj Ekspres”, „Blond Wenus”, „Destry znowu w siodle” i wielu innych, które zapewniły jej pozycję międzynarodowej gwiazdy. Dietrich szczerze rozmawiała z Chandler o swoim niekonwencjonalnym prywatnym życiu: chociaż nigdy nie rozwiodła się z mężem, Rudim Sieberem, miała liczne głośne romanse, o których on doskonale wiedział (sam miał wieloletnią kochankę za zgodą żony). W drugiej połowie lat siedemdziesiątych po wypadkach, które odbiły się na jej zdrowiu, Dietrich zaszyła się samotnie w swoim mieszkaniu w Paryżu, komunikując się ze światem zewnętrznym niemal wyłącznie za pomocą telefonu.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Medellin | 2018-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

Jestem po lekturze "Marlene" Angeliki Kuźniak i mogę bardziej krytycznie podejść do biografii aktorki autorstwa Charlotte Chandler. Faktycznie, zgodzę się z opinią Dociekliwego_Kotka, że autorka poszła na łatwiznę i pozwoliła samej Marlenie, jak również osobom z jej otoczenia "napisać" tę książkę za nią i po prostu przytoczyła obszerne fragmenty ich wypowiedzi. Trochę za mało jest samej autorki i jej odniesienia do biografii Dietrich.

Wiele wątków z życiorysu Marleny można by było rozwinąć (innym autorom się to udało). Tutaj pozostaje wyraźny niedosyt. Nie mniej jednak książka ta przybliża nam wielką gwiazdę złotej ery kina i pomimo tego, że informacje pochodzące z wywiadów są mocno subiektywne, to w końcu pochodzą z pierwszej ręki.

Tiffany | 2014-12-28

Słodka.
Zdecydowanie za słodka. Nie podobało mi się podejście p. Dietrich, która przedstawiała siebie z dość małą dozą krytycyzmu...ale to czasem.
Generalnie ciekawa, jak każda Chandler, fajnie pokazuje realia lat 30. i 40.

Dociekliwy_Kotek | 2013-03-15
Przeczytana: luty 2013

Barwny niestety nie, żywy też nie za bardzo, ale co najgorsze - stronniczy, ugłaskany, banalny i płytki. Autorka (autorka?) poszła po linii najmniejszego oporu i po prostu oddała głos swojej bohaterce, nie zadając sobie nawet trudu weryfikacji czy krytyki jej wypowiedzi, pozwalając zatem wierzyć, że miss Dietrich była ósmym cudem świata. Kilka zaprawdę nielicznych wypowiedzi osób jej współczesnych pozwala się domyślać, jak bardzo jest to sztuczny i nieprawdziwy obraz - ale tylko domyślać, nic więcej.
Jako biografia do niczego, jako przykład, jak należy odcinać kupony od cudzej sławy przy minimalnym wkładzie własnym - nieoceniona.

carmen | 2017-07-18
Na półkach: Przeczytane, *2017