Wszędzie śnieg

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
A Wicked Snow
zabójca, morderstwo
Ag2S

Hannah Griffin była dzieckiem, gdy na rodzinnej farmie doszło do tragedii. Wciąż pamięta blask płomieni odbijający się od świeżego śniegu i trupy, które znalazła policja – w tym ciało jej matki. Było to jedno z najbardziej makabrycznych miejsc zbrodni, jakie Ameryka widziała od dziesięcioleci, a mordercy nigdy nie znaleziono... Dwadzieścia lat później, gdy Hannah robi błyskotliwą karierę w laboratorium kryminalistycznym, przeszłość znów puka do jej drzwi. Tłumione do tej pory pytania domagają się odpowiedzi. Zabójca po latach pragnie wyrównać rachunki. Anonimowa wiadomość mrozi Hannah krew w żyłach: Dzwoniła Twoja matka...

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Wszedzie_snieg-p-32080-1-30-.html

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 648

Bo Amerykanie też dobre kryminały piszą

Gregg Olsen – dziennikarz, autor bestsellerowych kryminałów. Urodzony w Seattle, mieszka w stanie Waszyngton wraz z żoną i córkami.

Tak zareklamowała mi autora okładka książki, z którą ostatnio spędzałam czas, a wcześniej skusiła mnie swoim dość tajemniczym opisem fabuły – „Wszędzie śnieg”. Do tego ta nutka niepewności i ciekawości – czy autor udowodni, że nie tylko Skandynawowie potrafią pisać dobre kryminały? Pokaże, że Amerykanie też mają do tego smykałkę?

Zanim się na ten temat wypowiem, kilka słów o fabule oczywiście. Dzieciństwo Hannah nie było łatwe. Z sielanką wiele wspólnego ono nie miało… Najpierw zmarł jej ojciec. Została jej co prawda matka, ale czy zawsze należała do grona tych wzorowych? Tego raczej o niej powiedzieć nie można… Jednak to, co najgorsze w życiu Hannah i jej matki, dopiero miało nadejść. Pewnego dnia wydarza się ogromna tragedia – pożar trawi cały dom i pozostawia po sobie jedynie spalone zwłoki mieszkańców. Tylko małej Hannah udaje się przeżyć… Mijają lata, bohaterka z małej dziewczynki przeradza się w dojrzałą kobietę, pracuje w laboratorium kryminalistycznym i ma kochającego męża oraz córkę. Mimo że przeszłość nigdy nie została wyparta z jej świadomości na dobre, bo pamięć w takich przypadkach rzadko zawodzi (mimo że czasem by się tego chciało), to kobiecie udaje się prowadzić normalne i ustabilizowane życie. Jak się okazuje – do czasu… Przeszłość znów przypomina o sobie, gdy Hannah dostaje wiadomość o telefonie od kobiety, która przedstawiła się jako jej zmarła przed dwudziestoma laty matka.

Stosunkowo spokojne życie bohaterki legło w gruzach. Już nic od momentu tego tajemniczego telefonu nie było takie, jak do tej pory. Mało tego, to, co dla Hannah wydawało się pewne, okazało się fałszem, którego korzenie sięgały dalej, niż można było to sobie wyobrazić. I tu los bohaterki wyzwala w czytelniku dużą dawkę współczucia… Jak bardzo było mi żal Hannah, dowie się tylko ten, kto sam sięgnie po „Wszędzie śnieg” Olsena. Choć to kryminał z krwi i kości, nie można mu odmówić emocjonalności – tak, dobrze wnioskujecie – mamy tu także wątek obyczajowy. A idąc dalej tropem emocji, trudno byłoby nie dostrzec w powieści psychologicznych aspektów fabuły. Do tego śmiało można też mówić tu o thrillerze. Wybuchowa mieszanka? Niekoniecznie: moim zdaniem doskonale wyważona.

Jak z tempem akcji? Nie jest zawrotne i nie przyprawia nas o szybsze bicie serca – dla niektórych może być to wada książki, dla mnie jest to zdecydowanie plus, bo pomaga w stuprocentowym wczuciu się w jej klimat.

Jeśli chodzi o styl i język, to autor nie cacka się z czytelnikiem. Nie, nie! Nie ma tu natłoku wulgaryzmów – nie o to chodzi. Mam na myśli np. taki cytat (celowo usunęłam z niego personalia bohatera):

Pech w życiu (…) zaczął się w dniu, kiedy urodził się z rozszczepieniem podniebienia a matka, zamiast przytulić synka do piersi, zwymiotowała na jego widok.*

Prawda, że urocze? Dalej mamy jeszcze „chrupką skórkę”, czyli spaloną skórę twarzy, i „porcelanową szamaczkę”, która jest… No właśnie, zgadnijcie czym? Taka mała zagadka na koniec.

Książka Olsena jako całość wypada bardzo dobrze w moich oczach. Jest to naprawdę ciekawie i dobrze opowiedziana historia, która zapada w pamięć i nie ginie w gąszczu innych przeczytanych kryminałów.

Zastanawiałam się na początku, czy autor może się mierzyć ze skandynawskimi pisarzami. Otóż, nie tyle może, co od niektórych jest znacznie lepszy. Ma talent, ma potencjał i dryg do pisania kryminalnych opowieści. Polecam!

*G. Olsen, Wszędzie śnieg, Prószyński i S-ka, Warszawa 2013, s. 147.

Ewa Szczepańska

Kokosanka | 2014-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książkę czyta się bardzo szybko i wciąga niesamowicie, niemniej zabieram 3 gwiazdki za:
1 gwiazdka- beznadziejne zakończenie. Nie tego się spodziewałam po tak wciągającej lekturze
2 gwiazdki- zbyt szybkie rozwiązanie sprawy. Myślałam, że ten trop to będzie trop mylny, że autor tylko podpuszcza czytelnika i jakże byłam rozczarowana, gdy ten trop okazał się prawdziwy. Niektóre sytuacje są również niewyjaśnione. Niemożliwe mi się wydaje, że Hannah nie widziała tych 20 facetów nigdy u siebie w domu. Co to, amnezja?
Poza tym ciekawy styl pisania, bardzo mi się podobało, jednak nie mogę dac maximum gwiazdek.

darkangel | 2013-04-20
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

To moja pierwsza książka tego pisarza, ciekawa akcja, szybko czyta się, choć zakończenie troszkę mnie zawiodło, jednakże warta przeczytania.

madzia_lena | 2014-05-12
Przeczytana: maj 2014

Hannah Griffin pracuje w laboratorium kryminalistycznym w hrabstwie Santa Louisa. Prywatnie jest żoną i matką. Jej życie wydaje się poukładane. Pewnego dnia ktoś zostawia na jej biurku w pracy makabryczną przesyłkę, a sekretarka przekazuje krótką wiadomość; „dzwoniła twoja matka”. Hannah jest wstrząśnięta, ponieważ jej matka od dwudziestu lat nie żyje.

Sytuacja zmusza kobietę do zmierzenia się z przeszłością, od której ta za wszelką cenę starała się odciąć. Wspomnienia zimowego, tragicznego dnia z dzieciństwa powracają. Kim naprawdę była matka bohaterki? Czy rzeczywiście zginęła, czy jedynie upozorowała własną śmierć? Dlaczego właśnie teraz i komu zależy na zrujnowaniu szczęścia Hanny?

Główna bohaterka tej powieści, to kobieta odznaczająca się silną osobowością, która w obliczu mocnych przeżyć nie traci zimnej krwi. Pomimo traumatycznych wydarzeń z dzieciństwa, staje na nogi i postanawia żyć normalnie. Udaje się jej zbudować szczęśliwą rodzinę, a do tego podejmuje trudną pracę,...

Piotr | 2013-03-14
Na półkach: Ebooki, Przeczytane
Przeczytana: 14 marca 2013

Trudno jest mi jednoznacznie zaklasyfikować gatunek powieści Gregga Olsena. Mamy tutaj elementy kryminalne, thrillera, powieści obyczajowej oraz spora dawkę psychologii. Historia rozpoczyna się gdy główna postać Hannah otrzymuje tajemnicczą przesyłkę,w której...o tym przeczytacie już w książce. Ja zostałem bardzo miło zaskoczony faktem, że otrzymałem literaturę która mną zawładnęła i mnie poniosła w inny świat . Autor uczynił to co uwielbiam w literaturze. Jest tajemnica, która do ostatniej strony trzyma czytelnika w napięciu. Kto podpalił dom? Czy człowiek, w którego niewinność wierzy matka, czy też jest to ktoś zupełnie spoza kręgu podejrzeń? Na takie historie czekam i takie historie czytam z prawdziwą przyjemnością. Szczerze spodziewałem się mdłego kryminału, a dostałem coś zupełnie hipnotyzującego, co sprawiło, że zarywałem noce. Autor posiada duży talent, doskonale konstruuje kolejne sceny, budując napięcie i ciekawość. A sam finał zasługuje na najwyższe noty. Kolejne...

Ewa-Książkówka | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Oficjalna recenzja pod linkiem: http://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/2603/bo-amerykanie-tez-dobre-kryminaly-pisza

Na blogu: http://ksiazkowka.blogspot.com/2013/07/wszedzie-snieg-gregg-olsen.html

miqa | 2013-03-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, EBOOK
Przeczytana: 28 marca 2013

Ona, trzynastoletnia. Jej bracia, sześcioletni. Tragedia. Pożar. Matka. Śmierć. Ciała, wiele ciał mężczyzn w różnym stanie rozkładu. Podejrzani. Morderca. Matka. Matka. Matka.

Jak poradzić sobie z tragedią z przeszłości, która na zawsze odcisnęła swoje piętno w psychice nastoletniej dziewczynki, a teraz kobiety? Czy wyparcie wspomnień, to dobre rozwiązanie problemu? Czy ukryte w najgłębszych zakamarkach pamięci wspomnienia wydarzeń sprzed lat nigdy nie ujrzą światła dziennego? Czy możliwe jest normalne funkcjonowanie po przeżyciu tragedii, o której aż strach mówić? Dlaczego śnieg i zapach paliwa wywołuje w Hannah odruch wymiotny? Jakie demony przeszłości chcą za wszelką cenę ją dorwać w teraźniejszości? A co najważniejsze, kto za tym wszystkim stoi?

[Całość recenzji: http://miqaisonfire.wordpress.com/2013/03/28/304-wszedzie-snieg-gregg-olsen/ ]

karolina94 | 2015-10-09

Kolejna fantastyczna pozycja Olsena, trzymająca w napięciu, poruszająca trudne tematy,momentami ściskająca za gardło. Polecam !

Cyrysia | 2013-03-15

Gregg Olsen, amerykański dziennikarz, autor bestsellerowych kryminałów, w Polsce dotychczas kojarzony był jedynie z książką ,,Zazdrość’’. Obecnie nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka możemy poznać ,,Wszędzie śnieg’’ kolejne dzieło pisarza, które jest jednocześnie jego debiutem.

Hannah Griffin, pracownica laboratorium kryminalistycznego, to z pozoru zwyczajna kobieta, szczęśliwa mężatka i kochająca mama. Rzeczywistość przedstawia się jednak zgoła całkiem inaczej. Hannah nosi w sobie bolesną traumę z przeszłości. Mając trzynaście lat dziewczyna była świadkiem pożaru własnego domu, w którym zginęła jej mama- Claire Logan i dwoje braci, zaś ona sama cudem uniknęła śmierci. Po jakimś czasie ciało rodzicielki nieoczekiwanie znika, zaś policja dokonuje kolejnego szokującego odkrycia. Wokół pogorzeliska śledczy znajdują wiele zwłok mężczyzn w różnym stadium rozkładu. Wstępne badania ewidentnie wskazują na to, że sprawczynią morderstw była pani Claire. W zaistniałej sytuacji wszyscy...

arrow18 | 2015-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2015

Już od pewnego czasu miałam zamiar przeczytać tę książką i w końcu to zrobiłam. "Wszędzie śnieg" czyta się na pewno z zainteresowaniem co wydarzy się dalej. Aczkolwiek nie jest to książka , którą pochłania się od razu i od której nie można się po prostu oderwać. Ogólnie rzecz biorąc jest ona przeciętnym kryminałem. Przez cały czas jej czytania nie mogłam się doczekać ,aż dotrę do końca i poznam w końcu tą niezwykłą tajemnicę. No i w końcu dotarłam. I co? Szczerze powiedziawszy spodziewałam się zupełnie innego zakończenia. Może tego ,że Logan przyzna się do wszystkiego przed Hanną, że jej wyjaśni ten cały cyrk, i koniec końców trafi za kratki? Ale nie, Olsen zakończył to ponowną ucieczką tej starej już wiedźmy albo raczej wcielonego diabła. Tak jak napisałam kryminał przeciętny, czytałam już o wiele lepsze. Nie wiem czy sięgnę jeszcze po inną książkę tego autora, zobaczymy. Żeby nie było,że zniechęcam do przeczytania "Wszędzie śnieg" to są po prostu moje odczucia. Niech...

Ingrid | 2015-10-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 10 października 2015

To moje pierwsze spotkanie z panem Olsenem, ale z pewnością nie ostatnie.
Opowieść wciągnęła mnie niesamowicie!
Śnieg, morderstwa, pożar, śmierć i postać zimnej kobiety zdolnej do wszystkiego, by zaspokoić swoje chore ambicje.

Główną bohaterkę poznajemy jako dorosłą kobietę, która stanęła na nogach po traumie z dzieciństwa. Przynajmniej na początku można odnieść takie wrażenie. Jednak zagłębiając się w opowieść poznajemy demony jej dzieciństwa i wszystkie wątpliwości jakie do tej pory ją dręczą. Po latach stare rany znów się otwierają i wspomnienia zalewają Hannę i nie pozwalają spokojnie spać do momentu, gdy nie dowie się prawdy, aż nie znajdzie matki.

Przy okazji jest to ładnie skonstruowany thriller, który czyta się bardzo szybko i nie można się oderwać... Na początku autor stawia tyle niewiadomych, że czytamy dalej, aby w końcu dowiedzieć się więcej i więcej...

Troszkę zawiodło mnie zakończenie, choć i tak byłam pod wrażeniem sprytu i pomysłowości bohaterki. Kto...