Księga Ioda

Tłumaczenie: Witold Nowakowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mity Cthulhu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Mag
Book of Iod
Księga, Ioda
horror
dona

Miliony lat temu, kiedy gwiazdy znajdowały się we właściwym położeniu, Cthulhu władał naszym światem ze swego czarnego domu w R'lyeh. Później, kiedy zmieniło się ustawienie gwiazd, R'lyeh zatonęło, a Cthulhu zapadł w wieczny sen. Lecz nawet wtedy komunikował się ze swoimi wyznawcami na ziemi, od czasów prehistorycznych aż do dzisiaj, przygotowując ich na swoje przebudzenie. Wkrótce...

Wkrótce nadejdzie dzień powrotu Wielkiego Przedwiecznego i chwila, gdy odzyska on władzę nad światem. Zanim jednak się to stanie...
Księga Ioda jest zbiorem trzynastu opowiadań, związanych z mitami Cthulhu. Ich autorami są Henry Kuttner oraz Robert Bloch, Lin Carter i Robert M. Price.

Spis treści:

• Sekret Kralitzów (The Secret of Kralitz)
• Żerca dusz (The Eater of Souls)
• Potwór z Salem (The Salem Horror)
• Czarny pocałunek (The Black Kiss)
• Żart Droom-avisty (The Jest of Droom-avista)
• Pomiot Dagona (Spawn of Dagon)
• Najeźdźcy (The Invaders)
• Żaba (The Frog)
• Hydra (Hydra)
• Dzwony grozy (Bells of Horror)
• Łowy (The Hunt)
• Pod nagrobkiem (Beneath the Tombstone)
• Śmierć z zaciemnienia (Dead of Night)

źródło opisu: okładka książki

ZadokAllen | 2013-12-19

Zbiór opowiadań zdecydowanie wartych uwagi. W szczególności dla poszukujących klimatu jak z opowiadań Lovecrafta, ale także dla tych co jeszcze nie zetknęli się z twórczością samotnika z Providence, opowiadania Kuttnera będą doskonałą lekturą ze względu na ich lepszą przystępność, w porównaniu do dzieł Lovecrafta.
Chociaż może trochę razić schematyczność niektórych opowiadań, nie odbiera to przyjemności lektury. Opowieści Kuttnera nie są odwzorowaniem czy powielaniem pisarstwa Lovecrafta, widać że do tzw. Mitologi Cthulhu dodał własne pomysły i styl.

Grisznak | 2014-12-25

Dobra rzecz. Co prawda widać, że mamy do czynienia z początkującym dopiero autorem, naśladującym niekiedy mocno Lovecrafta, ale Kuttner dał sobie całkiem nieźle radę w tych klimatach, pisząc kilka fajnych opowieści o mitach Cthulhu. Przede wszystkim "Hydra", "Łowy" i "Dzwony śmierci" to klasyki tego nurtu.

Zoltan | 2014-10-20

Antologia opowiadań naśladowców Lovecrafta zdecydowanie warta uwagi. Fakt, niektóre opowiadania są lepsze, inne słabsze, ale klimat oryginału został zachowany, a nawet nieraz wzbogacony.

Matii | 2016-01-30

Ciekawy zbiór poruszający się w świecie pokrewnym dla twórczości Lovecrafta. Warta przeczytania.

Michał Cichy | 2012-12-07

Zbiór opowiadań z uniwersum Zew Cthulhu, który od początku do końca trzyma wysoki poziom.

mercator | 2016-01-16
nassusej | 2016-01-12