Opowieści upiorne

The Power of Darkness. Tales of Terror
opowieści niesamowite
horror
Ciacho

13 OPOWIADAŃ GROZY Z NAJWYŻSZYM ZNAKIEM JAKOŚCI Edith Nesbit (1858-1924) to – podobnie jak Elizabeth Gaskell, Edith Wharton czy Mary E. Wilkins Freeman – pisarka, która obok poważnych dzieł literatury z niebywałym talentem tworzyła nowele spod znaku grozy. Zasłynęła przede wszystkim historiami dla dzieci i dziś hasło z jej nazwiskiem – jako autorki powieści „Pięcioro dzieci i coś”,...

13 OPOWIADAŃ GROZY Z NAJWYŻSZYM ZNAKIEM JAKOŚCI
Zasłynęła przede wszystkim historiami dla dzieci i dziś hasło z jej nazwiskiem – jako autorki powieści „Pięcioro dzieci i coś”, „Poszukiwacze skarbu” czy „Pociągi jadą do taty” – znajdziemy w każdym słowniku literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Ale równie wysoko cenione są jej opowiadania o duchach. Świadczy o tym chociażby obecność tekstu „Jak żywi, marmurowi” w każdej niemal antologii horroru.
I chociaż od powstania większości z nich minął cały wiek, te obrazki starej Anglii w dalszym ciągu wzbudzają nie tylko dreszczyk emocji, ale i podziw dla kunsztu literackiego pisarki.

źródło opisu: Wydawnictwo C&T, 2015

źródło okładki: www.wbibliotece.pl

Marek Nowowiejski | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

Nesbit pisze dobrze i zajmująco; przekład całkiem przyzwoity. Niestety, rozczarował mnie dobór tekstów: na 13 opowiadań aż 4 są niefantastyczne (w tym dwa to wariacje na temat śmierci w gabinecie figur woskowych). Szkoda, bo było w czym wybierać, a na drugi zbiór grozy Nesbit nie ma co liczyć. W tym zakresie pisarka została "odfajkowana" i tyle. Jak to u nas.

Grot | 2015-11-02

Co do Opowieści upiornych Nesbit. Najlepsze zdecydowania tytułowe, które jest ukazane na okładce - Jak żywi, jak marmurowi. Z pozoru sielankowa atmosfera miesiąca miodowego przerwana przez pewien makabryczny epizod. Robi wrażenie, zgodnie z kanoniczną zasadą Lovecrafta iż opowieść ma w kulminacyjnym momencie wstrząsnąć czytelnikiem. Początkowa "cukierkowa" atmosfera tylko zwiększa finalny efekt.

Lecz opowieści Nesbit to nie typowe kobiece - miłosne ghost stories. Znajdują się tu historie ocierające się o kryminał a także science - fiction. Czuć wpływ Frankensteina, opowiadań Roberta Chambersa i Brama Stokera.

W odróżnieniu od ostatniej pozycji BG - opowiadań Gaskell, tutaj teksty są prostsze, łatwiejsze w odbiorze co nie musi znaczyć, że gorsze. Jak pisze na okładce, pierwsze opowiadanie włączane jest niemal do każdej antologii horroru czemu absolutnie nie ma się dziwić bo tekst wyborny, dalej jest poziom nieco zróżnicowany, ale przynajmniej opowieści nie są pisane na jedno...

Deedra | 2017-04-23
Przeczytana: lipiec 2016

Uwielbiam horrory lub historie z dreszczykiem, ale niestety rzadko co mnie zachwyca. Tutaj nie było inaczej.
Zbiór paru opowiadań, z czego dwie mi się spodobały. Po za tym szału nie było, a książkę planuje sprzedać lub zamienić.

bloodmary | 2017-03-14
Przeczytana: 06 marca 2017

Bardzo lubię zbiory strasznych opowiadań. Ten zbiorek również zaliczam do udanych. Fajny, mroczny klimat i ciekawe historie. Czytało się szybko i przyjemnie. Polecam :)

olgina85 | 2017-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2017