Egipt. Skarb faraonów

Egypt of the Pharaohs
838901906X
historia
ems

Książka 'Egipt. Skarb Faraonów' to barwna opowieść, która rozpoczyna się u zarania cywilizacji, powstałej na żyznych równinach nad Nilem. Opisuje rozkwit i upadek państwa, które przetrwało tysiąclecia. Dzięki tej wspaniałej książce obserwujemy, jak dynastia następowała po dynastii, jak ewoluował skomplikowany system religijny, na czele którego stał faraon-bóg, a pokolenia poddanych wznosiły upamiętniające władzę pomniki, które do dziś wzbudzają zdziwienie i fascynują. Odwiedzamy Memphis i Teby, Karnak i Luksor, poznajemy rytuały wysławiające Izydę, Ozyrysa i nieśmiertelnych faraonów, dla których wybudowano te wspaniałe mauzolea. Jednocześnie przed naszymi oczami pojawia się interesujący obraz życia codziennego Egipcjan, które toczyło się w rytm wylewów Nilu. W miarę jak nasza opowieść rozwija się spotykamy awanturników, łowców przygód, poszukiwaczy skarbów, archeologów i naukowców, którzy przyczynili się do wyjaśnienia tajemnic Egiptu. Od Jeana Francoisa Champolliona, naukowca z czasów napoleońskich, który odczytał Kamień z Rosetty po Howarda Cartera, który odkrył grobowiec Tutanchamona. Niezwykłe zdjęcia Kennetha Garretta wiernie oddają zapierający dech w piersiach majestat świątyń Karnaku, potęgę Doliny Królów, pełne ekspresji postacie faraonów, kapłanów, wojskowych i tancerek, oraz majestatyczny pejzaż Nilu, toczącego swe wody od tysięcy lat. Pasjonujący tekst Briana Fagana to o wiele więcej niż tylko opowieść o wielkich postaciach, przełomowych wydarzeniach czy kolosalnych osiągnięciach sprzed tysięcy lat. Autor przedstawia także różnorodne aspekty życia świetnie zorganizowanego społeczeństwa, które odegrało tak ważną rolę w kształtowaniu dziejów ludzkości. Ta przykuwająca uwagę książka jest niczym niezwykła podróż w czasie.

źródło opisu: National Geographic, 2002

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ems | 2016-12-17
Przeczytana: styczeń 2013

Zarówno obaj autorzy (tj. tekstów i fotografii) są archeologami, wstęp napisał Zahi Hafass ('Naczelny Archeolog Egiptu'), a autorem polskiego przekładu jest profesor Andrzej Niwiński, więc merytorycznie bardzo poprawne.
Za to oficjalny tekst na blurbie - fatalny.

Tak czy siak, przepiękna książka - album nt. historii Starożytnego Egiptu.

Riversong | 2017-03-29
Nagzymsie | 2018-03-15