Anioł Stróż

Znów wyruszamy na misję z agentami CHERUB-a.
Ta część jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniej, co chyba dotychczas nie zdarzyło się w tej serii. Jedna autor zgrabnie wplótł w treść książki informacje potrzebne do zrozumienia powieści, czy to dla tych co nie sięgali po trzynastą część, czy też dla tych którzy zrobili to lecz już jakiś czas temu.

"Zadziwiające, jakie rzeczy można odkryć, Gdy zaczniesz grzebać w ludzkiej przeszłości."

Jak wiem z „Republiki” Rayan pojechał na misję w celu zaprzyjaźnienia się z Ethanem, wnukiem właścicielki ogromnego imperium przemytniczego, obracającymi miliardami dolarów. Jednak po śmierci swojej córki, a matki Ethana, Irena zabiera chłopaka z Kalifornii. Postanawia, że będzie bezpieczniejszy w Kirgistanie, z dala od wścibskich przedstawicieli prawa. Jednocześnie zabrania mu kontaktowaniem się w Kremlu (siedziba rodziny),jednak to nie powstrzymuje Ethana od potajemnego wymieniania wiadomości ze swoim najlepszym przyjacielem, którego uważa z anioła stróża, Rayanem. Oczywiście nie wie, że jest on nieletnim agentem chcącym zniszczyć jego rodzinę

"Wszystko ma swoją cenę."

Rayan ubolewa nad formą swojej misji. Na razie jedyne co może robić to kontaktować się przez Internet z Ethanem, jednocześnie nie mogąc wyruszyć w kolejną misję. Wtem przychodzi okazja, do ponownego wyruszenia w teren i zinfiltrowania klanu Aramowów. Wraz z Tedem, Amy, Ning i Kazakowem wyruszają na kolejną niebezpieczną misję, której jesteśmy świadkami.
Ogólnie uważam, że cały pomysł nieletnich szpiegów i całej agencji CHERUBa jest niesamowity, mimo że dosyć znany. Jednak autor ubrał całą tę historię w taki sposób, ze czyta się bardzo przyjemnie. Do tego język którym pisze, bardzo pasuje do nastolatków, którymi są bohaterowie serii i pozwala lepiej wczuć się w powieść czytelnikom w podobnym wieku. Nie brakuje tu docinek i przepychanek słownych.

"Jeśli nauczysz się znosić swój ból, będziesz w stanie przetrwać wszystko."

No i oczywiście postacie. W całej serii CHERUBa autor stworzył bardzo wyraziste postacie. Widać u nich i wady i zalet, a każdy przy tym jest inny. Dzięki temu zmniejsza dystans między czytelnikiem, a powieścią.
Jednak w przeciwieństwie do początków James’a, którego przyjaciół od razu poznajemy, tak u Rayana są oni jeszcze mało nam znani i w niektórych moment mieszają się trochę. Mimo to książkę i tak czyta się lekko.
Fabuła za to trzyma, niezwykłymi wydarzeniami z życia agentów, niesamowitymi zwrotami akcji typowymi dla takiego gatunku książki. Jednak zakończenie każe z niecierpliwością oczekiwać na kolejny tom.

Anioł Stróż

Znów wyruszamy na misję z agentami CHERUB-a.

Robert Muchamore jest angielskim autorem serii książek dla dzieci i młodzieży „CHERUB”, której czternastą częścią jest „Anioł Stróż”.

Anioł Stróż - Robert Muchamore
CHERUB to agencja zajmująca się szkoleniem i zatrudnianiem agentów w wieku od dziesięciu do siedemnastu lat. Wszyscy cherubini są sierotami, zabranymi z domu dziecka i wyszkolonymi na profesjonalnych szpiegów. Dwunastoletni Ryan Brasker jest jednym z nich. Został wysłany do Kalifornii z misją zaprzyjaźnienia się z wnukiem Ireny Aramow, szefowej siatki przestępczej obracającej milionami dolarów, działającej w zaszytej w sercu Azji Środkowej Republice Kirgistanu, oraz zniszczenia imperium przestępczego.

Ryan nie raz ratował Ethana Aramowa, który uważa go za swojego „anioła stróża”, dzięki czemu zyskał jego przyjaźń oraz dostęp do klanu Aramowów. Teraz Ryan musi wszystko rozegrać tak, aby zniszczyć imperium i nie zrobić przy tym krzywdy Ethanowi. Czy Ryanowi i Ning uda się ocalić przyjaciela? Przeczytajcie sami!

Pomimo, iż „Anioł Stróż” to czternasta z kolei część serii nie trzeba znać poprzednich części, aby móc ją spokojnie przeczytać. Na początku książki opisana jest działalność CHERUBA i hierarchia oparta na kolorach koszulek młodych agentów. Dzięki temu, czytelnikowi łatwo jest się odnaleźć w akcji powieści. Bohaterami książki są głównie dzieci w wieku około 12 lat. Młodzi szpiedzy, którzy z energią i zapałem podejmują się kolejnych misji.

Podobało mi się w niej to, że autor przedstawił realia otaczającego nas świata, nie umniejszając ich brutalności i realizmu, dzięki czemu czytelnik czuje, że gdzieś w świecie może istnieć taka tajna organizacja! Z zapartym tchem czytałam kolejne karty powieści w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń. Robert Muchamore jak zwykle niesamowicie wykreował postaci i miejsca występujące w powieści. Język książki jest prosty i młodzieżowy, kilka wulgaryzmów też można znaleźć. Można wyczuć związek z poprzednim tomem, lecz nie na tyle, aby pogubić się w fabule. Powieść czyta się szybko i przyjemnie.

Ten tom jest nieco słabszy od swoich poprzedników, ale jego lektura i tak przyniosła mi wiele radości i wrażeń. Może i nie jest wybuchowo na każdej stronie, ale jak już dochodzi do kulminacyjnych momentów, to emocje rosną. Mimo wszystko z niecierpliwością czekam na kolejne książki tego niezwykłego autora!

Anioł Stróż - Robert Muchamore

Ryan Brasker, jak się dowiadujemy, miał misję, która polegała na zaprzyjaźnieniu się z Ethanem i wyciągnąć z niego informacje na temat działalności przestępczej jego rodziny. Jednak Ethan został zabrany z Kaliforni do Kirgistaniu przez swoją babkę. Po śmierci jego matki, Irena uważa, że bezpieczniejszy będzie w Kremlu (tak nazywa się posiadłość Aramowów). Ryan ma dalej kontakt z przyjacielem, jednak nie jest już on tak dobry jak w Kalifornii. Babka Ethana zakazuje mu kontaktowania się ze swoimi starymi znajomymi, mimo to chłopak nie chce zakończyć przyjaźni z osobą, która już dwa razy ocaliła mu życie, dzięki czemu otrzymał od niego przydomek Anioł Stróż.

Jednak nagle kontakt się urywa i Ryan musi ocalić przyjaciela. Oczywiście nie zabierze się na tą misję sam. Ma mu pomóc Ted, Amy, Ning i Kazakow. Razem mogą wiele, ale czy uda im się przechytrzyć klan Aramowów, a raczej jednego jego członka, który postanowił się wywyższyć. Tego dowiecie się z tej części przygód agentów CHERUBA. Myślę, że jest to dobra książka dla młodzieży. Starszym też mogłaby się spodobać, ale bardziej pociągać ona będzie tych mniej więcej w moim wieku.
Książka jest dobrze napisana. Lekki język pozwala na lepsze wczucie się w akcje, a nie główkowanie nad skomplikowanymi terminami. Fabuła jest bardzo fajnie opisana i zaczynając czytać tą część bardzo szybko połapałam się w całej historii.Jest to na pewno bardzo wielki plus. Jeśli jest to już czternasta część cyklu, to wiadomo, że już wiele się w niej wydarzyło. Niewiele jest takich książek, w którym łatwo jest się połapać w sytuacji, gdy jest to już jakaś część serii.

Polubiłam bardzo Ryana i te jego uszczypliwe uwagi. Jednak zdziwił mnie swoim związkiem z dziewczyną, z którą kompletnie nie umie się dogadać. Pomimo to świetnie czytało mi się te ich sprzeczki. :) Ning zyskała u mnie w oczach. Pomimo tego, iż wiele przeżyła i dopiero co skończyła próbę, to bardzo dobrze poradziła sobie na pierwszej misji. Widać, że nieźle nadaje się na agentkę. Bohaterowie ogólnie przypadli mi do gustu, to samo oczywiście dotyczy również samej historii. Jestem nawet skłonna powiedzieć, że ciekawa jestem poprzednich części, jak również kolejnych.

A i jeszcze muszę wspomnieć o świetnych pierwszych stronach, zanim książka na dobre się zaczęła. Te wyjaśnienia są świetne i bardzo pomogły w rozeznaniu się. Bardzo także spodobał mi się kod koszulkowy, o którym warto wspomnieć. Jest to świetny pomysł i nieźle podkreśla, kto ma jaką rangę w kampusie.

Polecam z miłą chęcią, ponieważ nieźle można się przy niej ubawić i jest świetna lekka lekturka. Młodzież starsza i młodsza, a może ktoś z dorosłych też by się za nią zabrał. Polecam! ;)

Za możliwość zapoznania się z agentami CHERUBA
dziękuję bardzo panu Maciejowi i wydawnictwu Egmont :)

To już druga część o Ryanie i Ning :) Ning kończy szkolenie podstawowe i zostaje wysłana na pierwszą misję do szkoły w Dubaju, gdzie ma się zaprzyjaźnić z Ethanem. Sprawy przybierają niespodziewany obrót. Ryan z przyjaciółmi rusza na pomoc koledze.

Kolejna fenomenalna książka! Ta seria nigdy mi się nie znudzi! Najbardziej podoba mi się to, że kiedy na koniec książki myślimy, że już po wszystkim autor zaskakuje nas jakimś fajnym zwrotem akcji :)

Nigdy nie miałam przyjemności, poznania twórczości Pana Roberta Muchamore. Obawiałam się, że nie zorientuję się w treści, ponieważ „Anioł Stróż” to 14 książka z cyklu „Cherub”. Jak się okazało, nie trzeba znać poprzednich tomów, aby dobrze się bawić.

Na początku jest krótkie wyjaśnienie, czym jest organizacja oraz jakie znaczenie mają Cherubini. Dowiadujemy się również , że w organizacji obowiązuję kod koszulkowy w zależności od zawansowania szkolenie. Jest to świetny pomysł, gdyż czytelnik od początku jest zorientowany w sytuacji i z wielkim zainteresowaniem bierze się do czytania.

Ryan Brasker dostał rozkaz zaprzyjaźnienia się z Ethanem Aramow. Uknuł mała intrygę, która wymknęła się z pod kontroli i musiał ocalić Ethanowi życie i to nie raz. Kiedy matka Aramowa zostaje zamordowana chłopak opuszcza Kalifornie. Rayan ma na celu zniszczenie tajnej przestępczej organizacji, która jest rodziną Ethana. Przed agentem o pseudonimie „Anioł stróż” stoi trudne zadanie, chce ocalić przyjaźń i życie Ethana, jak również wywiązać się z powierzonego zadania.

Bohaterowie to dzieci w wieku ok 12lat, dlatego język jest prosty i młodzieżowy, kilka wulgaryzmów też można znaleźć. Jest wyczuwalny związek z poprzednim tomem, lecz nie na tyle, aby pogubić się w fabule. Czyta się szybko, książka nie pozostawia po sobie jakiś wielkich idei i wartości, nad którymi można się zastanawiać i wyciągać wnioski. Lektura raczej nie jest w moim typie, ale przeczytałam ją z przyjemnością. Oczekiwałam czegoś innego, ale nie zawsze ma się to, co chce.

„Anioł stróż” to niewymagająca książka dla młodzieży. Fajna sensacyjna przygotówka, która raczej skupia się na akcji, co niepozwana się nudzić. Nie jeden młodziak znajdze w niej spełnienie swoich marzeń i pragnień. Kto lubi takie klimaty, powinien przeczytać.

3+/6

Mogę powiedzieć tylko jedno: ten ,,nowy" CHERUB trzyma poziom.

Mogę powiedzieć tylko jedno: ten ,,nowy" CHERUB trzyma poziom.

Wieść o losie Kazakowa do dnia dzisiejszego przyprawia mnie o mdłości. Nie ma co Muchamore zaszalał. Druga część drugiej serii Cheruba nie nadaję się dla dzieci.

Jedna z najlepszych serii dla nastolatków jaką zdarzyło mi się przeczytać^^

Jedna z najlepszych serii dla nastolatków jaką zdarzyło mi się przeczytać^^

Dalszy ciąg przygód nastoletnich agentów Cheruba – w tej części widzimy dalszy ciąg polowania na Armawowów.

• Przygodowe
  • CHERUB