Co lubią tygrysy?

Seria: Seria z Konikiem Morskim
Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
Averil

„Pozostali nieco opieszale, ale w końcu wypłynęli na jezioro. Pierwszy Eda piękną krytą żabką. I właśnie on, wracając już do brzegu, zauważył w szuwarach jakiś podejrzany kształt. Wszystko odbyło się właściwie w ciszy, tylko Zulka parę razy załkała, powtarzając, że przecież on, Gutek, taki świetny pływak... Było rzeczą jasną i oczywistą, choć niemal niemożliwą do uwierzenia, że nic już tu się zrobić nie da. Gutek był martwy. Utopił się prawdopodobnie w czasie nocnej, w „pijanym widzie” odbywanej kąpieli. Ale jak to się stało, że nie wzywał pomocy? Że nikt nic nie zauważył? Serce? Miał zdrowe. Może nagły skurcz? Leżał najoczywiściej martwy, pyzata twarz przestała być dobroduszna, wykrzywiał ją grymas, błękitne, szeroko otwarte oczy, z których tak często sobie pokpiwali, były wytrzeszczone i martwo patrzyły prosto w słoneczny blask.”

[fragment książki]

źródło opisu: Wydawnictwo Morskie, 1975

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Marek Baran | 2015-12-04
Przeczytana: 14 października 2014

Zabójstwo w szacownym gronie i zamach na profesora będącego na tropie zabójcy to jedyne akcje w tej książce. Reszta to żmudne ale i nudne dochodzenie do prawdy pozbawione elementów sensacji i dreszczyku właściwego kryminałom.
Autorowi wyraźnie zabrakło konceptu na rozwinięcie powieści a na dodatek popełnia błędy językowe jak chociażby kilkakrotne określanie twarzy jako "ściągłej" - rozumiem, że chodziło o twarz pociągłą. Słowa ściągła nie znajdziemy w słowniku języka polskiego.
Końcowa scena samobójstwa zabójcy, przekazana zresztą jedynie w postaci relacji milicyjnej, również pozbawia czytelnika satysfakcji z rozwiązania zagadki i ujęcia sprawcy zabójstwa.
Jednym słowem nie polecam książki - chyba, że komuś kto nie ma pod ręką środków nasennych.