Очередь
Biblioteka Polityki
Ambrose

Coś rzucili – i na jednej z pryncypalnych moskiewskich ulic zaczyna się formować kolejka. Początkowo, jak wszystkie, zawęźlona i chaotyczna, obrasta w listę społeczną – i stoi, stoi, stoi, godzinę, dwie, pięć; dzień, potem noc, potem drugi dzień. Za czym? Do końca nie wiadomo, ale kolejkowiczom nie wydaje się to przeszkadzać. Stojący ludzie – osobni, a zarazem powiązani, niczym komórki grzybni – przysypiają, karcą dzieci, romansują, piją, plotkują, wspominają porządki, jakie były dawniej – krótko mówiąc, gadają, ujawniając całe zmęczenie, szarość, pospolitość i brak perspektyw, jakimi charakteryzowało się życie w ZSRR za średniego Breżniewa. Odcedzona do dwustu stron druku, ta relacja jest bodaj najsilniejszym oskarżeniem, jakie można było postawić bezzębnemu już i powątpiewającemu we własne siły imperium.

Kolejka to motyw, który literatura powszechna "zawdzięcza" dopiero realnemu socjalizmowi. Ludzkości zdarzało się i przedtem stawać w ogonku, nigdy przedtem jednak kolejna nie stała się odrębną formą spędzania czasu. Przyglądało się jej wielu poetów, pieśniarzy, satyryków, nawet Tadeusz Konwicki (w "Kompleksie polskim") - dopiero jednak Sorokin oddał jej całą okrutną sprawiedliwość.

źródło opisu: Polityka Spółdzielnia Pracy, 2011

Justyna | 2017-06-04
Na półkach: 2017
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Czytając książkę Władimira Sorokina czujemy się, jakbyśmy sami stali w tej kilometrowej kolejce. Książka składa się jedynie z dialogów, przez co czujemy, jakbyśmy byli bezpośrednimi obserwatorami całej sytuacji. Ciągnące się przez kilka stron listy z nazwiskami sprawiają, że możemy sobie wyobrazić, jak naprawdę to wygląda, jak jest nudne i wyczerpujące. Sorokin idealnie oddał realia Związku Radzieckiego, ale nie tylko - niektórzy pamiętają i nasze polskie kolejki. Ludzie godzinami stoją w prawie nieruchomej kolejce, sami do końca nie wiedzą za czym stoją i czy w ogóle uda im się coś dostać. Rozmawiają o produktach, które spodziewają się kupić, ale za każdym razem to coś innego - buty, meble, kurtki, nigdy nie wiadomo. W kolejce rozgrywa się całe życie, stanie i czekanie jest najważniejszym elementem dnia (nawet nocy). W oczekiwaniu na swoją kolej ludzie zawierają znajomości, odnajdują miłość, rozmawiają, kłócą się, a nawet piją i śpią. To właśnie rzeczywistość, w której były...

Sebastian | 2011-08-03
Przeczytana: listopad 2010

Przez jednych krytyków znienawidzony, którzy mówią o "fekalnej prozie" Sorokina i odmawiający jego utowrom miano literatury, przez innych za to uwielbiany, ceniąc go między innymi za to, że odwórcił sie od literackiej klasyki i mistrzowsko prowokuje czytelnika do myślenia.

Skandalizujący w swoich utworach postmodernista w swoim debiucie opartym, co ciekawe, wyłącznie na dialogach, przedstawia sytuację typową dla lat komunizmu, czyli kilometrową kolejkę, podczas której ukazuje pewne cechy społeczeństwa czekającego na coś, ale na dobrą sprawę nie wiadomo co.
Jasne, można przyczepić się do wyczytywania nazwisk uczestników kolejki, które zajmują więcej niż stronę, ale to jest cały Sorokin. Można go kochać lub nienawidzić.

Krzysiek | 2010-06-12
Przeczytana: sierpień 2007

"Kolejka" zasadza się na jednym, dość prostym pomyśle - stworzyć opowieść korzystającą wyłącznie z dialogów między uczestnikami kolejki do sklepu w Związku Radzieckim. Nie wiadomo do końca jaki towar dostaną oczekujący, bo to, co obecnie rozdają w sklepie, zmienia się bardzo dynamicznie. Nie wiadomo też czy cokolwiek dostaną.

Sorokin przedstawia społeczeństwo rosyjskie w sposób bardzo sugestywny. Bo też czyż nie najłatwiej poznać ludzi jak wejdzie się pośród nich i posłucha zwyczajnych, codziennych rozmów o codziennych sprawach? Właśnie takich jak prowadzone między ludźmi w kolejce? Mnie ten obraz przekonuje.

Wiórek | 2012-06-09
Przeczytana: 06 czerwca 2012

Sorokin stworzył coś zupełnie nowego - książkę złożoną wyłącznie z dialogu. Nie ma tu opisów przyrody (czytaj: blokowiska), bohaterów, czy nawet sytuacji, w której się znaleźli. Jedyne, co wiemy o nich wszystkich i z pewnością możemy powiedzieć, to to, że stoją oni w kolejce. Ale po co? Tego nikt nie wie. Może po szafkę, kurtkę, buty, spodnie, torbę? Tego z ich opisów nie można się domyśleć. I chyba oni sami tego nie wiedzą. Ale to nic - ważne, że stoją, że mają numerek, iż mają nadzieję, że coś się im trafi. W tak skąpej formie, autor z łatwością pokazuje typowych obywateli ZSRR, którzy zmagają się z przeciwnościami najlepiej jak mogą. Sorkin prezentuje tu przedstawicieli całego społeczeństwa - matkę z dzieckiem, grupę pijaków, literata, inżyniera, sklepową, milicjantów... Autor nikogo nie idealizuje.

Hubert Igliński | 2017-02-09
Przeczytana: 06 lutego 2017

Pominę kwestię konstrukcji książki, która jest znakomita. Ale ten język, postaci, niby tylko lekko zarysowane, ale wzbudzające ciekawość, domysły, a dodatkowo klimat ZSRR i samej kolejki plus super zakończenie.
Jak dla mnie bomba!

Mahdi | 2013-03-07
Na półkach: Posiadam

Pierwszy raz spotkałem się z taką formą pisarstwa; cała książka składa się z dialogu - nie ma tradycyjnego narratora. Rzecz dzieje się w kolejce w ZSRR. Niebanalne, czasem zabawne i pełne absurdu lecz... optymistyczne. Wolałbym chyba stać w tej kolejce i komunikować się z innymi ludźmi niż siedzieć teraz przed ekranem komputera i wklepywać te literki... A świat - niestety - zmierza ku temu, że stajemy się coraz bardziej wyalienowani...

waldenburg | 2011-01-26
Na półkach: Literatura rosyjska
Przeczytana: styczeń 2011

Ciężka sprawa. Sam pomysł opisania życia w kilkudniowej kolejce nie jest zły. Jednak forma zapisu - niekończący się dialog kolejkowiczów, kilkustronicowe wyczytywanie nazwisk i odpowiedź: "jestem", czy całe strony seksualnego dialogu: "ach" - "och", to jak dla mnie męcząca sprawa. Bez wątpienia dziwna lektura.

paulinas | 2013-09-03
Na półkach: Posiadam

Zabawna książka, a właściwie zapis rozmów ludzi stojących w kolejce. Czyta się szybko, bo to wspomniany zapis rozmów, więc nie ma opisów sytuacji, przemyśleń bohaterów, ale mimo to, jesteśmy w stanie wyrobić sobie opinię o nich. Nieoczekiwane zakończenie.

Andrzej Żubka | 2012-12-25
Na półkach: Wyjatkowe

Znakomita, szczególnie dla pamietajacych komune, kolejki itp. U nas w prlu to i tak było lżej niż u Sowietów. Przerysowana ale swietnie opowiedziana historia. I trochę przeplacamy, bo na kilku stron nie ma tekstu a innych nie ma po co czytać. I tak warto!

Spectrum | 2017-10-06
Przeczytana: 06 października 2017
    Bro
    Lód
    Władimir Sorokin
​O zawartości soli w zupie

Problem bowiem z pisaniem o seksie jest szeroko znany: czynności erotyczne tak frapujące na żywo, okazują się dość monotonne w opisie, i trzeba pomysłowości oraz literackiej maestrii, żeby ładnie to ująć.