historia
Dominik

Zawiera Żywot z Prüfening Ottona biskupa bamberskiego oraz wyjątki z Żywotów Ebo i Herborda.
Przedmowa: Gerard Labuda

źródło okładki: zdjęcie własne

książek: 2069

Wbrew tytułowi znajdujemy tu w całości tylko Żywot z Prufening. I na tym się ta książka powinna skończyć. Pozostałe dwa żywoty Ottona autorstwa Ebona i Herborda to tutaj tylko jakieś króciutkie wyrywki ni w pięć, ni w dziewięć. Nie znajdujemy tu ani wyczerpujących fragmentów dotyczących Pomorza ani Polski. Polacy muszą nadal czekać na ich pełne tłumaczenie. Panowie, tak się nie robi.

Dominik | 2012-12-18
Na półkach: Przeczytane, Studia, historia
Przeczytana: 27 grudnia 2012

Chyba jedyne wydanie Żywotów Ottona z Bambergu. Przedmowa Labudy (na szczęście krótka) może być miejscami nieaktualna, co nie umniejsza wartości zamieszczonych źródeł poprzedzonych opisem zachowanych rękopisów i krótkim omówieniem ich powstania. Szkoda, że nie zamieszczono wszystkich trzech Żywotów w całości.

totemwikinga | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016