Pomorze Zachodnie w żywotach Ottona

Jan Wikarjak
Wydawnictwo Naukowe PWN
historia
Jan Wikarjak

Wbrew tytułowi znajdujemy tu w całości tylko Żywot z Prufening. I na tym się ta książka powinna skończyć. Pozostałe dwa żywoty Ottona autorstwa Ebona i Herborda to tutaj tylko jakieś króciutkie wyrywki ni w pięć, ni w dziewięć. Nie znajdujemy tu ani wyczerpujących fragmentów dotyczących Pomorza ani Polski. Polacy muszą nadal czekać na ich pełne tłumaczenie. Panowie, tak się...

Polecam

Chyba jedyne wydanie Żywotów Ottona z Bambergu. Przedmowa Labudy (na szczęście krótka) może być miejscami nieaktualna, co nie umniejsza wartości zamieszczonych źródeł poprzedzonych opisem zachowanych rękopisów i krótkim omówieniem ich powstania. Szkoda, że nie zamieszczono wszystkich trzech Żywotów w całości.

• 0.3.Do kupna/pożyczenia
  • Studia