Opiekunka Grobów

Tłumaczenie: Monika Orłowska
Wydawnictwo: Replika
Graveminder
groby, opiekunka, romans, melissa marr
Sherry

W niezwykle spokojnym miasteczku Claysville dochodzi do brutalnego morderstwa. Maylene Barrow, kobieta pielęgnująca wszystkie cmentarze w mieście, zostaje znaleziona we własnej kuchni w kałuży krwi. Ale szeryf nie przeprowadza śledztwa. Do Claysville przybywa Rebeka, przybrana wnuczka Maylene. Z lotniska odbiera ją Byron, syn przedsiębiorcy pogrzebowego, zakochany w niej bez pamięci....

Do Claysville przybywa Rebeka, przybrana wnuczka Maylene. Z lotniska odbiera ją Byron, syn przedsiębiorcy pogrzebowego, zakochany w niej bez pamięci. Obydwoje mają za sobą osiem lat życia poza miasteczkiem, unikania siebie i rozmów o wzajemnej miłości, obydwoje też odczuwają niezrozumiałą ulgę, wkraczając w granice Claysville.

Wydarzenia przyspieszają, zdarzają się kolejne brutalne napaści, a Rebeka i Byron zaczynają odkrywać, że ich miasteczko rządzone jest w myśl dość niezwykłych zasad. Dowiadują się też, że dziedzicznie przypadają im obojgu bardzo ważne funkcje, zapisane w dziwacznym kontrakcie sprzed 300 lat. Ona musi przejąć po zmarłej babci funkcję Opiekunki Grobów, a on - po ojcu - rolę Grabarza i jej opiekuna. Spokój i bezpieczeństwo Claysville zależą od tego, czy ta para wypełni swe role starannie.

"Opiekunka Grobów" to romantyczny horror albo romans z elementami grozy w tle. Para głównych bohaterów musi odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie: czy kochają się, bo tak za nich ustalono, czy też ich miłość jest autentyczna i pomoże im w misji utrzymania ładu w świecie zmarłych.

Nikt tak nie kreuje światów, jak Melissa Marr.
Charlaine Harris

Marr serwuje ekscentryczne dark fantasy ukształtowane wokół tematów przeznaczenia, wolnej woli i zombie... Dobrze nakreśleni bohaterowie i ich burzliwe relacje sprawiają, że opowieść tętni własnym życiem.
Publishers Weekly

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2013

źródło okładki: http://www.replika.eu/

Magdalena | 2014-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2014

Pierwsze 120 stron szło bardzo opornie tym bardziej, że akcja była zbyt przeciągana, ale potem nim się obejrzałam książka była skończona. Bardzo mi się podobała i miała emocjonujące i warte przeczytania chwile.
Gorąco polecam ;)

Madi | 2015-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Nie jest to na pewno powieść dla miłośników mocnych,prawdziwych horrorów ,bo nie znajdziemy tu żadnych scen zgrozy ,ani makabrycznych opisów do jakich jesteśmy przyzwyczajeni.
Dziwię się,że w ogóle książka ta została zakwalifikowana do horrorów,bo jeśli ma być to horror to bardzo,bardzo lekki- według mnie jest to powieść obyczajowa z wątkami si-fi.
Niemniej książka jest dość ciekawa i czyta się ją lekko i przyjemnie,ale bez żadnych achów i ochów.

MartaKu | 2016-08-02
Przeczytana: 31 lipca 2016

Bajeczka- relaksująca, wciągająca, trochę śmieszna swoją absurdalnością. Napewno nie jest to żaden kryminał czy thirller . To paranormalne miasteczko :) - żywe trupy,tunele 'czasoprzestrzenne', rytuały grobów.
Dla mnie trochę zbyt banalna.

myślnik | 2013-09-07
Przeczytana: 05 września 2013

Zmarli z Claysville gryzą.
Jedzenie,picie i słowa to jedyne czego potrzebują po przebudzeniu.
Przemierzają setki mil aby odnaleźć jedyną istotę,która jest w stanie nieść ukojenie ich potrzebom.

Opiekunka Grobów.

Wyjątkowa kobieta z rodu Barrow związana niewidzialną nicią ze swym Grabarzem,przybierająca świetlistą aurę w zetknięciu ze światem umarłych.

Opiekunka Grobów.
Przeznaczenie,które więzi i daje ukojenie.
Umowa ze śmiercią,na którą nie ma się wpływu.

Pomyśl o miejscu,które jest twoim domem.
Pomyśl o anomaliach jakie nimi rządzą.
Dodaj do tego potrzebę bycia tylko tam i nigdzie indziej.
Wyobraź sobie,że skaczesz z wysokiego mostu...jesteś wolny...lecisz...lecisz...w którymś jednak momencie coś z powrotem przyciąga cię do góry...ciągnie...ciągnie...i wracasz do swojego małego miasteczka nie rozumiejąc po co i dlaczego właśnie tu czujesz się zawsze tak dobrze.

Rebeka dokładnie tak miała.
Ucieczka,to mogłoby być jej drugie imię.
Od ukochanej babci.
Od tego miejsca,gdzie...

Marre | 2014-09-29
Przeczytana: 29 września 2014

Cóż, o książce tej nie można powiedzieć za dużo poza tym, że jest przyjemna. Wiesz, że są błędy, ale nie zwracasz na nie większej uwagi. I tak ze wszystkim. Rozkoszny zamulacz zmęczonego mózgu.

kasandra_85 | 2013-06-20
Przeczytana: czerwiec 2013

Kasia | 2014-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Melissa Marr- autorka „Opiekunki Grobów” jest autorką powieści dla młodzieży o tematyce fantasty, jednak książka o powyższym tytule jest jej pierwszą powieścią dla dorosłych. (Według mnie książka ta także jest pozycją dla młodzieży) Pisarka studiowała literaturę i wykładała w college’u. Otwarcie przyznaje, że nadal wierzy w duchy i wróżki…

Książka opowiada o przekazywanej z pokolenia na pokolenie funkcji Opiekunki Grobów i Grabarza. Na barkach dwojga ludzi spoczywa odtąd ogromna odpowiedzialność. Spokojne życie miasteczka Claysville zależy teraz od Rebeki i Byrona. Dotychczas spokojne życie dwojga młodych ludzi przybiera zupełnie nowego obrotu.

W jak dotąd spokojnym miasteczku o nazwie Claysville dochodzi do brutalnego morderstwa. Szeryf jednak nie ma zamiaru przeprowadzić śledztwa. Na pogrzeb swojej przybranej babci przyjeżdża jej wnuczka Rebeka. Z lotniska odbiera ją Byron, który nie widzi świata poza nią. Oboje czują niebywałą ulgę przekraczając granice miasteczka. Jakaś...

Blair | 2013-07-17
Na półkach: Przeczytane, *2013*
Przeczytana: 17 lipca 2013

Takie... Ani ziębi, ani grzeje. Ani nie powala, ani nie zachwyca.
Z bardzo rozbudowanym wątkiem romantycznym i niedorozwiniętym wątkiem detektywistycznym.
Autorce udało się stworzyć dość dobry klimat, przedstawić wykreowany świat, ale nic ponadto. Bohaterowie są irytujący i drażniący, a szczególnie protagonistka.

Tym razem Marr miała zamiar napisać książkę, kierując ją do starszego czytelnika i, chociaż jest to wyczuwalne, to zdecydowanie ponad wszystko czuć tutaj schemat powieści młodzieżowych.

dzosefinn | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Śmierć jest nieunikniona i dosięgnie każdego z nas. Nie myślimy o niej, dopóki nie zapuka do drzwi kogoś, kogo się znało i kochało. A gdy już przyjdzie, zostawia po sobie pustkę, ból i łzy. A jak odbierają ją ci, po których ona przychodzi? Na to pytanie odpowiemy w momencie, gdy nadejdzie nasza kolej…

W żyłach Rebeki nie płynie krew Barrow’ów, lecz to ona została wybrana na kolejną Opiekunkę grobów. Niczego nieświadoma dziewczyna musi nie tylko pozbierać się po śmierci ukochanej osoby, ale także odnaleźć się w nowej roli, w której śmierć staje się nieodzowną towarzyszką życia. By wypełnić obowiązki Opiekunki grobów często zmuszona jest balansować na granicy dwóch światów – żywych i umarłych. Ten ostatni coraz bardziej ją przyciąga i kusi, lecz bez swojego grabarza nie może do niego wejść. Tylko on jest w stanie powstrzymać opiekunkę przed pokusą tego barwnego oraz intrygującego świata i sprowadzić ją powrotem do domu – świata żywych. Jak w tych rolach odnajdzie się Rebeka i...

madziusia | 2013-11-08
Przeczytana: 06 listopada 2013

Książkę Melissy Marr miałam w planach odkąd ujrzałam ją w zapowiedziach wydawnictwa. Opis z okładki zaintrygował mnie na tyle, że z niecierpliwością oczekiwałam dnia premiery. Apetyt na książkę podsycał fakt, że od dawna w swoich rękach nie miałam lektury z pogranicza horroru i thrillera. „Opiekunka Grobów” to moje pierwsze spotkanie z prozą amerykańskiej autorki, znanej głównie z powieści dla młodzieży.

Claysville to niewielkie miasteczko jakich wiele, a jednak ma w sobie coś niezwykłego. Działa niczym magnes na osoby, które postanowiły je z różnorakich powodów opuścić. Regułą jest więc, że prędzej czy później wszyscy wracają do rodzinnej miejscowości, która jako jedyna jest w stanie dać im ukojenie i upragnione szczęście. Claysville posiada także niecodzienny zwyczaj dotyczący pochówku zmarłych - każdy urodzony w mieście ma zostać pogrzebany w obrębie jego granic. Co leży u podstaw tej tradycji?

Akcja powieści rozpoczyna się na cmentarzu, gdzie Maylene Barrow odwiedza kolejne...