Krwawa hrabina

Cykl: Pandora English (tom 1)
Wydawnictwo: Vesper
The Blood Countess
młodość, krem, tajemnica, kobieta
magdusiadz

Pandora English, sierota z małego miasteczka, na zaproszenie tajemniczej ciotecznej babki, Celii, wyjeżdża do Nowego Jorku, porzucając rodzinne miasteczko, uciekając od tragicznej przeszłości, by zrealizować marzenia o pisarstwie. Sprawy przybierają jednak nieoczekiwany obrót. Przede wszystkim, neogotycka rezydencja ciotecznej babki mieści się w zasnutej mgłą części Manhattanu, która nie...

Sprawy przybierają jednak nieoczekiwany obrót. Przede wszystkim, neogotycka rezydencja ciotecznej babki mieści się w zasnutej mgłą części Manhattanu, która nie widnieje na żadnej mapie, a sama Celia – projektantka mody dla gwiazd w „złotych latach” Hollywood – jest wytworna, nienaturalnie młoda i zawsze ukrywa twarz za woalką.
Pandora zaczyna pracę w redakcji czasopisma o modzie, a jej pierwszym zadaniem jest relacja z gali promocyjnej najnowszego cudownego kremu o nazwie „Krew Młodości”. Jednakże jest coś niepokojącego w samym kosmetyku, jak również w Atanazji, zabójczej piękności będącej twarzą produktu. Okazuje się, że „Krew Młodości” zawiera tajemniczy składnik. Składnik, dla którego warto zabić…

źródło opisu: http://www.vesper.pl

źródło okładki: http://www.vesper.pl

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Przeznaczenie…

Ludzie od zawsze starają się podążać za swoimi marzeniami, chociaż nie zawsze ich spełnianie przychodzi w prosty i przyjemny sposób. Co jednak, gdyby ich realizację umożliwiła nam dość niespodziewana propozycja od osoby, o której istnieniu mieliśmy dotąd mgliste pojęcie? Na własnej skórze przekonała się o tym Pandora English, główna bohaterka powieści „Krwawa hrabina” autorstwa Tary Moss. Jednak zacznijmy po kolei.

Tara Moss jest nie tylko pisarką, ale także prezenterką telewizyjną oraz dziennikarką. Z ogromnym zaangażowaniem poświęca się akcjom charytatywnym, a także skrupulatnemu zbieraniu informacji potrzebnych do książki, nad którą w danym momencie pracuje. Ma na swoim koncie autorskim już dziewięć wydanych powieści, które składają się na dwie popularne za granicą serie. „Krwawa hrabina” otwiera trylogię o przygodach Pandory English.

Główna bohaterka straciła rodziców w wypadku, gdy miała kilka lat. Od tamtego czasu wychowywała ją ciotka. Obie mieszkają w małym miasteczku, które dla Pandory jest jak więzienie. Dlatego wybawieniem jest zaproszenie jakie otrzymuje od ciotecznej babki. Dziewczyna ma nadzieję, że podróż do Nowego Jorku otworzy przed nią wrota do upragnionej kariery dziennikarskiej. Jednak gdy dociera na miejsce, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót. Po pierwsze rezydencja Celii to neogotycka kamienica usytuowana w dzielnicy, o której istnieniu wydaje się nie wiedzieć reszta miasta. No i jeszcze osoba ciotecznej babki, która wcale nie wygląda, ani nie zachowuje się jak staruszka.

Pandora mimo to postanawia przejść nad tym do porządku dziennego i zaczyna rozglądać się za upragnioną pracą. Po kilku bolesnych porażkach, idzie za radą swojej dobrodziejki i zgłasza się do pracy w mniejszym piśmie o modzie. Jej pierwszym zadaniem jest relacja z gali promującej najnowszy kosmetyk zwany „Krwią młodości”. Pandora nie spodziewa się jednak, że z tego powodu jej życie odmieni się o 180 stopni.

Do sięgnięcia po książkę zachęcił mnie nie tylko opis, ale także intrygujący tytuł sugerujący spory udział w historii, kogoś o bardzo mrocznych zamiarach. Niestety z początku ciężko jest się wciągnąć w historię z powodu często występujących i długich opisów. Co prawda nie można nazwać ich nużącymi, czy też nudnymi, ale wciągającymi lub wzbudzającymi ciekawość, także nie. Plasują się gdzieś po środku i moim zdaniem, również za to należą się słowa uznania dla autorki, bo niewielu jej kolegów/koleżanek po fachu to potrafi. Na szczęście wszystkie opisy czyta się bardzo szybko i lekko. Może dlatego, że narracja prowadzona, w formie pierwszoosobowej, przez główną bohaterkę ma w sobie pewną dozę świeżości. Spytacie, czym to się objawia? Ano tym, że dla Pandory wszystko jest nowe i nieznane. Więc jej relacje mają w sobie ogromne pokłady ciekawości i radości z poznawania, i eksplorowania Nowego Jorku, i tego co oferuje jej nowa praca.

Jeżeli chodzi o akcję, to z początku niewiele się dzieje. Mimo tego, nie mogę nie nadmienić, że Tara Moss miała naprawdę świetne pomysły, które skutecznie przykuwały moją uwagę. Dzięki temu doskonale widać jak dużo czasu poświęciła na dogłębne zapoznanie się ze światem mody oraz funkcjonowaniem magazynów zajmujących się tym tematem. Jednak to nie wszystko, ponieważ autorka nim zabrała się do pisania „Krwawej hrabiny” zapoznała się nawet z tymi najdrobniejszymi niuansami powiązanymi z historią Elżbiety Batory. Jednak nie mogę nie wspomnieć również o tym, że chwilami historia Pandory była do granic nierealna i naciągana. Zupełnie tak jakby pisarkę ogarnęła niemoc twórcza, ale z powodu rozpoczętych sytuacji musiała dopisać ich zakończenie na siłę, ponieważ miała już doskonały pomysł na dalszy ciąg.

Trzeba przyznać, że mimo tych niedociągnięć, budowanie i dalsze rozwijanie klimatu powieści, udało się Moss nad wyraz udanie. Na początku jedynie delikatnie go sygnalizuje, aby zachęcić czytelnika do dalszej lektury. Jednak jego rozwinięcie idzie w parze z rozwojem fabuły. Staje się dużo mroczniejszy, przepełniony tajemnicami oraz półsłówkami. Jest niczym lepka pajęcza sieć, oplatająca do tego stopnia, iż im bardziej chcemy choć na chwilę oderwać się od poznawanej historii, to tym trudniej jest nam to zrobić. To naprawdę świetne, ponieważ tempo czytania rośnie ze strony na stronę. Szkoda tylko, że po przeczytaniu i zamknięciu powieści, zostaje ogromny niedosyt i lekkie uczucie niesmaku, ponieważ jak dla mnie to punkt kulminacyjny wcale taki nie był. Po pierwsze, nastąpił zbyt szybko i bez uprzedniego (poprawnego) wprowadzenia, w sumie najważniejszej (zaraz po Pandorze) postaci. Po drugie, nadal nie wiemy o co chodzi z przeznaczeniem dziewczyny, ani na czym ma polegać jej rola. Autorka tak jakby zapomniała umieścić w tekście chociaż małą wzmiankę na ten temat. A szkoda! Bo jak dla mnie, mogły być to największe atutu „Krwawej hrabiny”.

Podsumowując. „Krwawa hrabina” to książka ciężka do ocenienia, ma bowiem zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. Dlatego, nie będę pisała, że ją polecam lub nie. Sami zadecydujcie, czy chcecie dać jej i samej autorce, szansę.

Natalia Zdziechowska

BagatElka | 2014-12-02
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Od czasu do czasu lubię sięgnąć po coś z półki dla młodzieży.
Tym razem padło na Tarę Moss,którą zachwalała mi córka.
U mnie po przeczytaniu "Krwawej hrabiny" daleko do zachwytu a bliżej do znudzenia.To zdecydowanie książka nie dla mnie.
Nastolatki i trochę starsze dziewczyny znajdą tutaj to co lubią czyli moda,uroda i seksowni faceci.Ciągle przewija się temat jak kto był ubrany,umalowany i jak świetnie zbudowany.
Czytałam i czekałam na jakieś krwawe momenty,straszne straszydła i mroczne tajemnice ale doczekałam się jedynie historyjki bez polotu i szybkiego zakończenia.
Gdyby zmniejszyć wielkość czcionki i szerokość marginesów wyszłoby większe opowiadanie.I tym właściwie jest ta książka.
Czeka mnie jeszcze drugi tom i na nim zakończę przygodę z panią Moss.

Minnalloushe | 2013-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2013, Posiadam
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

No co tu dużo mówić. Książka bardzo fajna, szybko się czyta, łatwy język, błędów się nie dopatrzyłam. Chyba, że czytelnik szuka czegoś wymagającego, epickiego, że tak się wyrażę.

Główna bohaterka o imieniu Pandora jest dziewuszką z małej, zabitej dechami wioski. W odpowiedzi na propozycje Babci przenosi się do NY by zrobić wielką karierę dziennikarki. Jednak jej plan spalił na panewkach. W końcu osoba chcąca pisać o ciuchach powinna znać się na modzie i najnowszych trendach, prawda??? Otóż nasza główna bohaterka nie ma pojęcia o takich rzeczach. No chyba, że możemy uznać zauroczenie modelką i jej torbą jako wiedzę o modzie??? Jednak nie wnikając, dziewczyna ma szczęście, ponieważ jej ok 90 letnia Babcia zna się na tych sprawach. Muszę mówić, że ta "staruszka" ma wygląd i zapał 25-latki???

Ale idąc dalej. Dzięki babci dostaje pracę w magazynie Pandora - dziwny zbieg okoliczności czy podstęp??? (Tak mnie jakoś wzięło na pytania retoryczne ;) Spotyka pewnego przystojniaka, który...

angela2046 | 2014-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2014, Fantasy

Książka mimo tego, że jest fantastyczna to nie jest przerysowana. Pochłania się ją w jeden wieczór, co jest wielkim plusem, ponieważ książka ma być lekka i przyjemna. Nie podobał mi się koniec, ponieważ książka skończyła się, że tak powiem na niczym. Podobał mi się wątek Elżbiety Batory, ale było go zdecydowanie za mało i tak naprawdę z główną przeciwniczką bohaterki spotykamy się dopiero na koniec. Oceniam tą książkę całkiem dobrze, ale to zasługa popularnych książek o istotach nie z tego świata, które moim zdaniem są dużo gorsze od tej lektury.

Agu_w_Sieci | 2016-03-03

Od dawna zbierałam się, żeby wreszcie napisać o tej książce. Sama nie wiem dlaczego tak długo mi zeszło, ale nareszcie to zrobiłam! To jedyna książka, którą przeczytałam w czasie sesji letniej w roku 2015! Tak, pamiętam to!
"Krwawa hrabina" to pierwszy tom serii "Pandora English", a jej autorka, Tara Moss, jest kolejną pisarką, z której twórczością nie miałam styczności, więc nie wiedziałam czego oczekiwać. Z opisu wywnioskowałam, że nie jest to żadna fantastyka. O jakże się myliłam.
Pandora English to osierocona dziewczyna marząca o karierze dziennikarki. Na zaproszenie od swojej ciotki Celii przyjeżdża do Nowego Jorku. Już od początku miewa problemy, dziwny kierowca, drzwi, które nie chcą się otworzyć, dzielnica, o której nikt nie wie, czy też ubieganie się o pracę w jednym z lepszych magazynów o modzie. Na szczęście na pomoc przyszła owa ciotka i załatwiła dziewczynie rozmowę kwalifikacyjną w gazecie o nazwie... "Pandora". Cały problem w tym, że ciotka dziewczyny...

Monika Szwabe | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Przyznam szczerze, że do przeczytania tej książki skłoniła mnie bardziej okładka niż opis. Nie mówię, że nie był on ciekawy, ale jednak nie najlepszy. Tara Moss podobno ma w dorobku fajne książki. Widać, że nie udało się tego powtórzyć w tym przypadku. Przygody pandory niewiarygodnie się ciągną. Nie wciągają również zbytnio, przynajmniej mnie. Do tego na końcu wyjaśnia się nie wiele, raczej mało istotnych spraw. Mimo niechęci zdecydowałam się sięgnąć po kolejny tom, ponieważ może być ciekawszy od tej części.

Jednakże sami musicie się przekonać czy wam się podoba.
Polecam w skrajnej potrzebie.

Dana | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Jestem mile zaskoczona tą książką, bardzo mi się podobała i jeśli tylko będę miała okazję to z pewnością sięgnę po następne części. Polecam

książek: 1901
Amarisa | 2013-08-24
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Marzenia istnieją po to, aby człowiek miał w życiu jakiś cel, do którego mógłby z całych sił dążyć. A czego może pragnąć dziewiętnastoletnia dziewczyna mieszkająca wraz ze swoją ciotką w prowincjonalnym miasteczku Gretchenville? Z pewnością pierwsze, co przyjdzie Wam do głowy to to, że za wszelką cenę chciałaby wyrwać się z tego zaścianka i móc poznać prawdziwe życie w wielkim mieście. I tu macie rację. Jednak Pandora English mierzy nieco wyżej. Jej największym marzeniem jest zostanie dziennikarką w jednym z nowojorskich magazynów o modzie. Jakby za sprawą magii, ni stąd ni zowąd, otrzymuje ona zaproszenie od swojej ciotecznej babki Celii mieszkającej akurat w Nowym Jorku. Pandora praktycznie jej nie pamięta, ale z opowieści swojej ciotki wnioskuje, że Celia musi zbliżać się do dziewięćdziesiątki i zapewne potrzebuje jej do pomocy w codziennym życiu. Nie zrażając się tym, młoda kobieta postanawia chwycić srokę za ogon, wykorzystać szansę daną jej przez los.

Po przybyciu na...

Ines | 2015-07-03
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Pandora English otrzymuje propozycję zamieszkania w Nowym Jorku od ciotki, której nigdy nie znała. Dziewczyna od lat marzy o karierze dziennikarki i z ochotą decyduje się wyrwać z małego miasteczka. Rusza na podbój wielkiego miasta, miasta które nigdy nie śpi, a które pełne jest niespodzianek. Już od samego początku postać Celii budzi u niej mieszane uczucia. Choć kobieta jest bardzo miła dla niej, niepokojący jest jej wygląd, a także ciekawe zachowania. Wkrótce Pandora otrzymuje pracę w czasopiśmie "Pandora" i nawet otrzymuje swoje pierwsze zlecenie. Przy okazji poznaje przystojnego dziennikarza, a także zostaje wmieszana w mroczne tajemnice Nowego Jorku, których nikt nie chciałby poznać.

Muszę zacząć od sprawy, która z fabułą i książką nie ma żadnego związku. A przynajmniej nie na pierwszy rzut oka. Moje pierwsze spotkanie z pozycjami wydawnictwa Vesper przewidywałam jako bardzo ciekawe. Nigdy nie miałam o nic zastrzeżeń do żadnego wydawnictwa. W końcu to nie ich wina, że...

WEYRA | 2015-11-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 16 listopada 2015

Leciutka ale przyjemna. Przeczytałam ją, zaciekawiona po przeczytaniu opinii o "innym spojrzeniu na wampira". Faktycznie wizerunek wamipira a raczej sangwinika nieco odbiega od klasyki "Drakuli" i powiem szczerze, że całkiem niezła jest ta wersja. Co mi się podobało jeszcze? Ryż! Rewelacja. Ale jedna rzecz mnie irytowała - główna bohaterka. To ma być dziennikarka? Od własnej ciotecznej babki, z którą pod jednym dachem mieszka nie może wydobyć podstawowych odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Do każdej rozmowy Pandora zabiera się jak pies do jeża i zawsze krewniaczce udaje się ją zbyć i uraczyć jedynie szczępkiem informacji. Ogólnie na plus więc sięgam po drugi tom.

azi1986 | 2014-01-03
Przeczytana: 2014 rok

Książka napisana dobrym językiem, czasem trochę przegadana. Pomysł na powieść dobry, jednak zakończenie trochę mnie rozczarowało - jak dla mnie za bardzo udziwnione. Nie umiem inaczej tego nazwać.