Cień kruczych skrzydeł

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Raven Stole the Moon
9788310119803
Barbara

Poruszająca powieść Gartha Steina, autora bestsellerowej "Sztuki ścigania się w deszczu". Jenna ucieka od męża w rocznicę śmierci ich synka Bobby’ego. Jakaś tajemnicza siła przyzywa dziewczynę do krainy przodków – w jej żyłach płynie bowiem domieszka krwi Tlingitów, alaskańskich Indian. Podczas podróży Jenna zaczyna podejrzewać, że Bobby został uwięziony w zaświatach przez tajemnicze kusztaki...

Jenna ucieka od męża w rocznicę śmierci ich synka Bobby’ego. Jakaś tajemnicza siła przyzywa dziewczynę do krainy przodków – w jej żyłach płynie bowiem domieszka krwi Tlingitów, alaskańskich Indian. Podczas podróży Jenna zaczyna podejrzewać, że Bobby został uwięziony w zaświatach przez tajemnicze kusztaki – złośliwe istoty z indiańskich wierzeń. Świat realny zaczyna niepokojąco przenikać się z fantastycznym...

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2012

źródło okładki: Nasza Księgarnia, 2012

Oficjalna recenzja
violino książek: 991

Pozwolić odejść

Wierzycie w strzygi, zmory i utopce? Albo w bazyliszka lub chupacabrę? Wierzycie w jakiekolwiek niezwykłe istoty z tak bogatych zasobów światowych legend i folkloru?

Ja też nie wierzyłam.

Wyobraźnia ludzka jest niezwykle pojemna i bujna, ale większość jej tworów zdecydowanie oddzielamy od realnego życia grubą kreską. I chociaż sama do wyjątków nie należę, to jednak przekonana jestem co do jednego: są takie chwile, kiedy to wyobraźnia nie nadąża za realnym światem. Bo świat realny jest bardziej fantastyczny niż najbardziej fantastyczne wyobrażenie.

Mienimy się zdobywcami i panami świata. Nie dopuszczamy myśli, że są na tym świecie siły, których nie pojmujemy. Siły, których nie należy lekceważyć, i które rozumieją tylko nieliczni. A jeszcze bardziej nieliczni są w stanie stanąć z nimi oko w oko. Dla przeciętnych obserwatorów są one niewidzialne, trwając jedynie pod postacią legend i mrocznych opowieści. A w cywilizowanym życiu większości z nas nie ma miejsca na bajki i opowieści o duchach. Dlatego swobodnie przemierzają czas, niezauważane i niedoceniane, zbierając swoje żniwo. I mają za nic nasze „panowanie”.

Ja też nie wierzyłam.

„Cień kruczych skrzydeł” to przede wszystkim droga, ale nie od do, a w głąb oraz pomiędzy. Droga, która zaczyna się, kiedy Jenna i Robert tracą swojego jedynego syna i grunt usuwa im się spod stóp. Każde z nich radzi sobie z cierpieniem w inny sposób, ale to powoduje, że zamiast być dla siebie wsparciem, coraz bardziej mijają się w swojej rozpaczy. A to prowadzi do początku końca...

Nieplanowana ucieczka i chaotyczna podróż Jenny wiedzie ją jak po sznurku do źródła bólu, który od dwóch lat jest jej nieustającym towarzyszem. W surowym kraju swoich przodków przekonuje się, że czasem drogą do odzyskania czegoś, jest tego powtórna utrata. I że zyskiwać i tracić jest w gruncie rzeczy bardzo łatwo. Trudne są przede wszystkim wybory i ich konsekwencje.

To opowieść z jednej strony magiczna, chwilami zatrważająca, idealna na wieczory przy ognisku, kiedy legendy zaczynają przesączać się do owładniętego władzą i pieniądzem świata, kiedy wiatr niesie ich szepty, a z pomiędzy drzew błyskają źrenice czujnych oczu. Z drugiej strony to opowieść do bólu realna i przejmująca. Tylko tym razem to nie Alicja przechodzi na drugą stronę lustra. To druga strona lustra puka do naszych drzwi.

Im silniej osaczeni przez cywilizację, tym bardziej odpychamy dawne wierzenia, wyśmiewamy naiwność i łatwowierność przodków i tych, którzy nadal te wierzenia pielęgnują. Ale to nie niewiara, ale ignorancja jest jednym z większych grzechów współczesności. I nie brak miłości jest przyczyną jej końca. Czasem po prostu trudno nadążyć nawet za sobą samym.

Magdalena Wiśniewska

elima | 2018-03-09
Przeczytana: 09 marca 2018

Ciężko się ją zaczynało, ale z każdą kartką było coraz ciekawiej. Po jej przeczytaniu długo nie mogłam zasnąć, a słowo "kusztaka" chyba będzie mnie prześladowało...

jaassiek | 2016-11-09
Przeczytana: 14 października 2016

Po trudnym początku książka rozkręca się, tak ,że ciężko się od niej oderwać. Jest kilka niedociągnięć , za, które muszę zmniejszyć końcową ocenę , ale autor do zapamiętania.

Książka dobra, przyjemna, ciekawa. Z nutką fantastyki, ale mnie nie za bardzo porwała. Wzruszyłam się co prawda, ale spodziewałam się czegoś lepszego. Nie urzekła mnie tak jakbym tego chciała.
Ogromny plus za indiańskie klimaty.

dzikiebialko | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Urzekająca historia która wciągnęła, więc przeczytałam migiem. Pierwsza fantastyka którą w życiu przeczytałam. Samego świata fantastycznego jest tam niewiele, ale tak sprytnie jest wkomponowany w całą historię, że jestem w stanie uwierzyć że mógłby być realny. Podobał mi się opis z tyłu książki, gdyż nie wyjawia najistotniejszego.

karchola | 2015-09-01

Mimo niezbyt interesującej mnie tematycznie fabuły metoda pisania autora sprawiła, że wsiąkłam w tę książkę jak w gąbkę ;) Przemieszanie indiańskiej kultury, nutki horroru oraz namiętności w doskonałych proporcjach.

Alcyone | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

Naprawdę dobra książka! Bardzo przyjemnie się ją czyta, nie ma zbędnych opisów i przedłużania akcji, wszystko dzieje się w odpowiednim tempie i książka jest dość tajemnicza. Przyznam, że byłam raczej negatywnie nastawiona do tej książki, kiedy zobaczyłam, że napisał ją autor "Sztuki ścigania się w deszczu" (ta niezbyt mi się podobała), ale "Cień kruczych skrzydeł" mile mnie zaskoczył :)

Onething | 2015-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2015

Książkę czyta się niesamowicie szybko i przyjemnie. Historia o utracie części siebie, o zagubieniu i rezygnacji, ale także o chęci walki i ukojeniu duszy.

Monika | 2015-02-16
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam
Przeczytana: 16 lutego 2015

"Cień kruczych skrzydeł" opisem, okładką wołał aby znalazł się na mojej skromnej półce. Skończyłam czytać tę historię dosłownie kilka minut temu i nie za bardzo jeszcze wiem jak ulokować swoje myśli. Pozycja ta jest w pewnym sensie dla mnie unikatowa. Porusza wiele trudnych aspektów; miłości, poczucia winy, poznanie uczucia straty. Jenna po śmierci synka nie mogła sobie z tym poradzić. Pewnego dnia wiedziona impulsem opuszcza męża i wyrusza w podróż na Alaskę, do miejsca z którego pochodzi i do miejsca gdzie doszło do tragedii. Z czasem przekonuje się, że to nie był tylko impuls, a przyciągnęły ją tam pozaziemskie siły. Ziemie przodków odkrywają przed nią tajemnice i wierzenia Indian. Z czasem odkrywa, że jej synek został uwieziony przez tajemnicze kusztaki, a ona zrobi wszystko by go odzyskać.
Książka ta mnie wciągnęła, w pewien sposób zaczarowała i rozbudziła zainteresowanie kulturą, wierzeniami Indian Ameryki Północnej. Jednocześnie zakończenie powieści wzbudza we mnie pewnego...

Natalia | 2015-02-14

Według mnie książka była wręcz straszna mi się niestety nie za bardzo podobała.

Kaga | 2014-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2014

Kiedy czytałam opinie o tej książce, miałam bardzo mieszane uczucia. podobnie krótki opisik na okładce. Co bowiem może być takiego w opowieści o uciekającej od męża kobiecie, która nie może pogodzić się ze śmiercią synka..?
A jednak.
Szczytem był mój płacz w autobusie, kiedy Oskar... oj, nie. Sami przeczytacie. Dowiedzcie się sami, kim jest Oskar i czemu mnie poruszył. W autobusie! O 8 rano, w drodze do pracy! Skandal!
A tak na poważnie? Fabuła początkowo się dłuży, plącze, nie jest jasna. Jest wręcz dziwna, zawikłana i irytująca. Jenna jest drażniąca, choć dopiero z kolejnych stron dowiadujemy się, dlaczego tak jest. Wplatane rozdziały z przeszłości początkowo nic nie ułatwiają, a wręcz komplikują sprawę. Dopiero, gdy wyruszamy wraz z bohaterką na Alaskę, piękną, surową, dziką, w świat indiańskich wierzeń, gdy poznajemy, czym jest kusztaka... wciągamy się. Coraz mocniej i głębiej, tracąc poczucie tego, co jest realne, a co nie. Koszmar, zmiana kształtów, duchy i rozgoryczenie,...