Wróżbiarze

Wydawnictwo: Mag
The Diviners
tajemnica, lata dwudzieste, Nowy Jork,
Oceansoul

Lata dwudzieste w Nowym Jorku. Chłopczyce i tancerki rewiowe, jazz i dżin. Czasy po wojnie, ale przed kryzysem. Dla pewnej grupy złotej młodzieży to okazja, by bawić się jak nigdy wcześniej. Dla Evie O’Neill to ucieczka. Nigdy nie pasowała do małego miasteczka w stanie Ohio, a kiedy wywołuje kolejny skandal, rodzice wysyłają ją do wielkiego miasta, by zamieszkała z wujem. Dla dziewczyny to nie...

Niestety, Nowy Jork to nie tylko jazz i rewia. Ma swoją mroczną stronę. W mieście giną młodzi ludzie. To nie są zbrodnie w afekcie. Są okrutne. Starannie zaplanowane. I niepokojąco podobne do ilustracji z zapomnianej księgi. A nowojorska policja nie potrafi samodzielnie rozwiązać tej sprawy.
Evie nie uciekała jedynie przed ograniczeniami życia w Ohio, lecz również przed świadomością, czego może dokonać. Ma tajemnicę. Niezwykłą moc, która mogłaby pomóc w złapaniu zabójcy – o ile on nie dopadnie jej wcześniej.

źródło opisu: http://mag.com.pl/

źródło okładki: http://mag.com.pl/

Oficjalna recenzja
Sylwia książek: 1460

Ezoteryczne lata dwudzieste

Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Jorku w latach 20. ubiegłego wieku. Chociaż utrzymana w stylistyce fantasy, książka wywiązuje się z obietnicy zarysowania zadowalającego tła historycznego. Czas prohibicji, społecznego odrodzenia po wielkiej wojnie i wzrostu gospodarczego stanowią tu podłoże dla opisów klubów, rewii tanecznych, mentalności młodych ludzi, polityki prowadzonej przez zwolenników eugeniki. Na wszystko to nakłada się centralny motyw powieściowy: tajemnica rytualnych morderstw, którą rozwikłać próbuje młodzież obdarzona nadnaturalnymi talentami.

Główna bohaterka, kapryśna i odrzucająca konwenanse nonkonformistka o imieniu Evie, po raz kolejny udowodniła, że dysponuje swoją własną definicją dobrych manier. Podczas zabawy na przyjęciu w rodzinnym mieście w Ohio, udało jej się wywołać skandal, za który grozić jej może pozew o zniesławienie. Zniesmaczeni zachowaniem córki rodzice przygotowali dla niej karę – Evie zmuszona jest udać się do wuja i bawić tam przez kilka miesięcy, z dala od przyjaciół i znajomych. Tak się jednak niefortunnie złożyło, że krewny mieszka w Nowym Jorku. Dla poszukującej uciech i sławy dziewczyny kara jawi się jako spełnienie marzeń.

W niedługim czasie po przybyciu Evie do miasta ze snów, ma miejsce pierwsze morderstwo. Wuj Will, mężczyzna prowadzący Muzeum Amerykańskiego Folkloru, Przesądów i Wiedzy Tajemnej, zostaje wezwany, by zbadać okultystyczny symbol na ciele zmarłej. Od tej pory rozwiązanie zagadki zaprząta głowy nie tylko funkcjonariuszy policji. Narracja podąża za poczynaniami młodych ludzi zebranych wokół Evie i chcących zrozumieć motywy zbrodni. Choć główny, nie jest to jedyny wątek powieści. Równie ważny punkt wyodrębnia się poprzez odkrywanie niezwykłych zdolności, jakimi dysponują najważniejsi bohaterowie, tytułowi Wróżbiarze. Na tym polu zwraca uwagę zwłaszcza wyważone tempo udzielania informacji: senna, złowieszcza atmosfera utrzymuje się od samego początku, ale potrzeba dużo czasu, by sekrety ujrzały światło dzienne.

Ten budowany starannie nastrój stanowi dominujący aspekt książki. Bray korzysta z szeregu zabiegów pozwalających przenieść się w niepokojące realia opowieści. Są to przede wszystkim nawiązania do teologicznych rozważań nad źródłem zła w świecie, fragmenty poświęcone sektom, w tym Kościołowi Kolumny Ognia, czy legenda o Liberty Anne, dziewczynce, która zgubiła się w lesie, a kiedy w końcu ją odnaleziono, była całkiem siwa: Liberty Anne twierdziła, że spotkała tam mężczyznę, „dziwnego, wysokiego mężczyznę, chudego jak strach na wróble, w wysokim cylindrze, którego płaszcz ukazywał cuda i strachy świata”. Słowa w użyciu Bray pozbawione są dosadności – język przystosowany został do wymagań powieści młodzieżowej – ale mają one moc przywoływania skojarzeń, trzymania w napięciu, a momentami mogą też wywołać dreszcze na karku.

Pisząc o „Wróżbiarzach”, nie sposób nie wspomnieć o drugiej po Evie postaci napędzającej fabułę. Jest nią Memphis – ciemnoskóry chłopiec z Harlemu, marzący o życiu artysty, rozmiłowany w poezji Langstona Hughesa i Walta Whitmana. Podobnie jak Bray uczyniła to w przypadku innej pozytywnej postaci, rolą Mempihsa wydaje się być krytyka uprzedzeń i dyskryminacji. Wspomniany zostaje Ku Klux Klan, w nieprzychylnym świetle postawieni zostają policjanci zatrzymujący Memphisa i wkładający mu w kieszenie „dowody zbrodni”. Odnośnie do wymienionych fragmentów można mieć jednak pewne zastrzeżenie. Bray zdaje się chcieć mówić o niesprawiedliwości, ale czyni to nadzwyczaj ostrożnie: wykorzystuje środki, jakie mogą być dla tych celów niewystarczające. Owo „wygładzanie” opowieści ma uzasadnienie na poziomie językowym, z kolei jeśli dotyczy ono warstwy fabularnej, ma miejsce pewne zubożenie treści.

Cieszy fakt, że Bray nie zaserwowała czytelnikom kolejnego bezmyślnego czytadła dla nastolatków. We „Wróżbiarzach” przemykają kwestie społeczne i obyczajowe, pojawiają się wtręty przypominające o filozofii czy religii. A poza tym wszystkim to dobrze napisana powieść, którą czyta się szybko i z przyjemnością.

Sylwia Kluczewska

Cytat za: „Wróżbiarze”, Libba Bray, Wydawnictwo Mag, 2012

Opinie czytelników (2051)
boziaczek | 2013-12-28

Ta książka mnie zachwyciła. Spodziewałam się, że tak może być po wielu pochlebnych recenzjach jakie o niej czytałam. Ale nie myślałam, że wręcz ją "połknę":)
Akcja "Wróżbiarzy" rozgrywa się w latach 20-stych ubiegłego wieku. Nowy York w czasach prohibicji, zamknięte lokale, świat tancerek i zakazanych klubów - z tym styka się tutaj główna bohaterka Evie - brawurowa dziewczyna, która pragnie zasmakować życia. Przez przypadek staje się jedną z głównych osób poszukujących mordercy, którego drastyczne i makabryczne zbrodnie wstrząsają miastem. Evie jednak posiada dar, który może wykorzystać, aby go odnaleźć, ale wtedy musiałaby się ujawnić... A nie tylko ona skrywa tajemnice...
"Wróżbiarze" to niesamowita powieść łącząca w sobie historię obyczajową z kryminałem i z elementami paranormalnymi. Autorka zadała sobie bardzo dużo pracy, żeby stworzyć świat, w którym czytelnik może się zatracić. Akcja jest bardzo dynamiczna, a wydarzenia, które często są spowodowane tajemniczymi i magicznymi...

wiejskifilozof | 2016-06-17

Witam,oto moja kolejna opinia.Opinia na temat książki,która bardzo mi się spodobała.
Wróżbiarze,to książka gruba.
Ale,czyta się ją dość szybko,bo jest napisana prostym językiem i zawiera moc ogromną akcji.

Mam rok 1926,Evie do dziewczyna lat 17,ze stanu Ohio.
Nie można ją nazwać,miła i grzeczna.

Trafia do Nowego Jorku,pod opiekę wuja.Wuj,ten ma muzeum.
W tym muzeum,są różne osobliwości,wydarzają się zabójstwa.
Wróżbiarze to połączenie obyczajówki,kryminału i fantasty.
Autorka porusza tematy,takie jak rasizm,prohibicja,hazard.

Książka bardzo fajna i fajne się czyta.

Gabriela P | 2015-06-10
Przeczytana: 16 maja 2015

„Wróżbiarzy” Libby Bray upolowałam podczas jednej z promocji. Pozytywne recenzje plus przepiękna okładka zrobiły swoje. Niestety, nie wszystko poszło tak dobrze jak się zapowiadało, ale od początku.

Postanowiłam skorzystać tym razem z opisu wydawcy, bo o dziwo wydaje mi się idealny.

„Lata dwudzieste w Nowym Jorku. Chłopczyce i tancerki rewiowe, jazz i dżin. Czasy po wojnie, ale przed kryzysem. Dla pewnej grupy złotej młodzieży to okazja, by bawić się jak nigdy wcześniej. Dla Evie O’Neill to ucieczka. Nigdy nie pasowała do małego miasteczka w stanie Ohio, a kiedy wywołuje kolejny skandal, rodzice wysyłają ją do wielkiego miasta, by zamieszkała z wujem. Dla dziewczyny to nie wygnanie, a spełnienie marzeń – szansa, by pokazać, że jest nowoczesna do szpiku kości i niewiarygodnie odważna. Niestety, Nowy Jork to nie tylko jazz i rewia. Ma swoją mroczną stronę. W mieście giną młodzi ludzie. To nie są zbrodnie w afekcie. Są okrutne. Starannie zaplanowane. I niepokojąco podobne do...

8_oclock | 2015-04-12
Na półkach: Przeczytane, Filia_6, 2015
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Barwnie i soczyście odmalowany Nowy Jork 1926 roku, a na jego tle młodzi ludzie, dziś powiedzielibyśmy "nastolatki". Na okładce książki przedstawiona jest młoda kobieta, ale zbyt dorosła, żeby odpowiadać na przykład 17-letniej Evie. Autorka postarała się o ciekawe i wiarygodne tło historyczne, w posłowiu wyjaśnia, co z niego jest prawdą, a co zmyśleniem. Punktem wyjścia jest impreza, na której wywołany zostaje duch nomen omen Paskudnego Johna. Ofiarami paskudnego i obrzydliwego ducha też są młodzi ludzie.
Książka jest zgrabnie, zręcznie pisana, przynajmniej początkowo.

Największą wadą powieści, z której wynikają następne, jest w moim odczuciu rozwlekłość. Gdyby autorka wiedziała, kiedy skończyć, książka naprawdę byłaby niezła.
Z czasem rozłazi się fabuła, wątki robią się coraz głupsze, autorka ma za dużo pomysłów, które koniecznie chce gdzieś upchnąć, główna bohaterka coraz bardziej apodyktyczna, rozkapryszona i obrażona na coś/kogoś, "nastolatkowata" w tym złym słowa...

patusia_dorota | 2013-05-03
Przeczytana: 01 maja 2013

„Evie potrzebowała Nowego Jorku. W Nowym Jorku mogła stworzyć się na nowo. Mogła być kimś.”

Ameryka to kraj, w którym wszystko może się udać. Jest wzorem nowoczesności, różnorodności, „krajem cudów”. To tu można spełniać marzenia. Czasem nawet bez grosza przy duszy możesz zostać kimś. Właśnie dla tego ciągle dołączają nowi mieszkańcy, przyciąga ich ten blask, amerykański sen, niewyobrażalna siła. Stany Zjednoczone to kraj wielu narodowości, ras, kultur i wyznań. Miejsce, gdzie wszystko się zmienia. Największym znakiem tych przemian jest Nowy Jork. Miasto nowoczesności, młodzi ludzie marzą, by tam żyć. Ale czy znajdzie się tu miejsce na magię? Czy nauka i technika wyparła to, co niewytłumaczalne i tajemnicze?

Evie jest młodą, nowoczesną dziewczyną rodzice postanowili, że powinna na jakiś czas wyjechać z rodzinnego Ohio i udać się do Nowego Jorku do wuja. Dla niej było to spełnienie marzeń, mogła wyrwać się z miejsca, które nie było dla niej, ona to czuła. Evie ma dar, niezwykły...

więcej moich tekstów na: miedzysklejonymikartkami.blogspot.com

camillessi | 2013-06-17
Przeczytana: 29 grudnia 2012

Bardzo sobie cenię trylogię „Magiczny krąg” pani Libby Bray, dlatego bez wahania sięgnęłam po „Wróżbiarzy”.

Wielkim plusem powieści jest to, że akcja rozgrywa się w Nowym Jorku w 1926 roku. Miła odmiana po czytaniu wielu książek z rozgrywającą się historią w czasach wiktoriańskich.

Minusem natomiast była liczba bohaterów. Jest ich dość sporo, i niestety mi to przeszkadzało, gdyż nie wszyscy mnie interesowali i nie wszystkich polubiłam, dlatego męczyłam się trochę czytając o niektórych z nich.

Lubię główną bohaterkę – Evie O’Neil, którą rodzice wysyłają do wuja w Nowym Jorku. Dla dziewczyny jest to spełnienie marzeń, ponieważ ma dość mieszkania w Ohio, gdzie nie może być sobą. Szczera, otwarta dziewczyna z poczuciem humoru, lubiąca imprezować. Nie przejmująca się tym, co sądzą starsi i wychowani w innych czasach o jej zachowaniu.
Bardzo polubiłam również Sama Lloyd’a, kieszonkowca z Nowego Jorku. Uwielbiam jego sprzeczki z Evie. :) Szkoda tylko, że było go tak mało. Ważną rolę...

elyria | 2015-03-19
Na półkach: Przeczytane, 52 (2015 rok)

Wcześniej nie miałam żadnej okazji, żeby zapoznać się z twórczością Libby Bray. Wiele pozytywnych recenzji, których się naczytałam skutecznie zachęciły mnie do przeczytania jednej z powieści autorki - Wróżbiarze. Połączenie świata fantastycznego z realiami lat dwudziestych ubiegłego wieku od początku mocno mnie zaciekawiło. Byłam bardzo ciekawa, co wyszło z takiego połączenia. Przyznaję, że jestem bardzo pozytywnie i mile zaskoczona!

Ludzie, zdaje się, wierzą, że nienawiść to najbardziej niebezpieczne uczucie. Ale miłość jest równie niebezpieczna.*

Nowy Jork. Lata dwudzieste. Eve O’Neill to młoda i nowoczesna nastolatka, która co rusz wywołuje jakiś skandal. Dziewczyna skrywa także pewien sekret. Kiedy dziewczyna znów doprowadza do konfliktu, rodzice wysyłają ją z rodzinnego Ohio do Nowego Jorku, aby zamieszkała z wujem. Jednak dla dziewczyny nie jest to kara, a wręcz przeciwnie – spełnienie marzeń. Ale miasto skrywa wiele mrocznych sekretów… W mieście zostają popełnione okrutne...

książek: 2086
Kuuuba | 2014-03-12

Bardzo ciekawa powieść, dobrze napisana, z ciekawymi powieściami i świetnymi dialogami.

Ulka | 2012-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Ameryka, Nowy Jork, lata dwudzieste. Różnorodność religijna, kulturowa i społeczna. Radio, rewie, jazz, dżin i złota młodzież. Prohibicja i zamknięte kluby, których drzwi otwierają się jedynie za sprawą tajnego hasła. To tam ze zbyt ciasnego aby ją pomieścić Ohio przyjeżdża Evie. Miała być to dla niej kara, ale dla dziewczyny to spełnienie marzeń, szansa by rozwinąć skrzydła, które skutecznie tłumili rodzice i małomiasteczkowe obyczaje. W Nowym Jorku zatrzymuje się u wuja Willa, który prowadzi Muzeum Amerykańskiego Folkloru, Przesądów i Wiedzy Tajemnej, w skrócie zwanym Muzeum Niesamowitości. Evie nie mogłaby być szczęśliwsza, korzysta z cudownego nowojorskiego życia, czas spędzając na zakupach i zabawkach wraz z dawną przyjaciółką Mabel.
Pewnego dnia wuj zostaje poproszony przez policję o pomoc przy rozwikłaniu zagadkowego morderstwa. Na ciele ofiary odkryto dziwne ślady, a przy niej religijne teksty. Oczywiście Evie nie mogło zabraknąć przy wuju w tak ciekawym momencie, to...

zobacz kolejne z 2041