Odmieniec

Tłumaczenie: Mazan Maciejka
Cykl: Zakon Ciemności (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Changeling
Zakon Ciemności
historyczna
Malwina

Siedemnastoletnia Izolda zostaje zamknięta w klasztorze, aby nie mogła dochodzić swoich praw do spadku po zmarłym ojcu. Kiedy zakonnice, nad którymi sprawuje pieczę jako przełożona, zaczynają lunatykować i zdradzać oznaki obłędu, do opactwa Lucretili przybywa młody nowicjusz Luca Vero, by na polecenie samego papieża wyjaśnić sprawę. Luca i Izolda, zmuszeni stawić czoło największym lękom świata średniowiecznego – czarnej magii, wilkołakom, szaleństwu – rozpoczynają poszukiwania prawdy, swojego przeznaczenia, a także miłości. Pierwszy tom najnowszej serii autorki Kochanic króla.

źródło opisu: Literacki Egmont, 2013

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

Bożena | 2014-06-24
Przeczytana: czerwiec 2014

Przyznam szczerze, że odebrałam tą książkę jak taką bajeczkę dla młodzieży, historyjkę osadzoną w czasach burzliwych i wyjątkowo niebezpiecznych bo w czasach wielkiej inkwizycji. "Odmieniec" to lektura łatwa, lekka i przyjemna, którą czyta się szybko, przedstawiona intryga jest banalna i bardzo przewidywalna ale głowni bohaterowie budzą wiele sympatii.
Z jednej strony jestem trochę zawiedziona bo spodziewałam się zupełnie czegoś innego ale z drugiej strony ciekawa jestem jak dalej potoczą się losy Luki Vera.
Mam nadzieję, że dalsze tomy "Zakonu ciemności" będą stały na wyższym poziomie i wzbudzą większe emocje.

Magdalena | 2014-01-24
Przeczytana: 17 marca 2014

Chociaż na samym początku ciężko mi się ją czytało, potem pochłonęłam ją jednym tchem i bardzo mi się podoba jak autorka wszystko opisuje, a także potrafi "wejść" w tamte czasy, pomimo naszych teraźniejszych.
Świetna książka ;). Gorąco polecam.

allison | 2013-08-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Niestety, to najsłabsza powieść pani Gregory, spośród przeczytanych przeze mnie jej książek. Może dlatego, że autorka - jak sama zaznacza w posłowiu - postanowiła odejść od dotychczas uprawianego gatunku powieści historyczno-biograficznej... Ta zmiana na pewno nie wyszła na dobre ani treści, ani czytelnikowi.

Fabuła jest nijaka, banalna, przewidywalna i infantylna. Akcji nie napędzają ani dramatyczne wydarzenia w klasztorze, ani perypetie głównych bohaterów. Momentami po prostu się nudziłam jak mops, ale wciąż liczyłam, że może chociaż finał okaże się zaskakujący. Zawiodłam się, bo zakończenie przewidziałam bardzo szybko, gdy tylko połączyłam wątek zaginionego dziecka z pojmaniem przez chłopów rzekomego wilkołaka.

Mam nadzieję, że autorka pozostanie jednak wierna swoim dotychczasowym osiągnięciom literackim, bo zapowiadanego przez nią dalszego ciągu tej opowieści jakoś nie mam ochoty czytać.

| 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Ze smutkiem muszę przyznać, że jest to pierwsza książka Philippy Gregory niedoczytana i odłożona z niesmakiem na bok. O ile do tej pory każda pozycja, która wyszła spod pióra autorki, wzbudziła zainteresowanie, zachwyt mniejszy czy większy, to "Odmieniec" niczym nie potrafił mnie ująć. Rozumiem, że Gregory chciała odsapnąć od przepastnych powieści i stworzyć coś lekkiego dla niewymagających czytelników czy też cykl łatwy i przyjemny dla młodzieży. Jednak płytkość bohaterów, przewidywalność i ogólna banalność tej historii dla znających jej twórczość nie sprzyja czerpaniu przyjemności z czytania tej oto pozycji. Ani nie polecam, ani nie odradzam, przyjmuję ze wzruszeniem ramion i cierpliwie czekam na coś nowego, bardziej zaangażowanego.

gwiazdka | 2014-04-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Przypuszczam, że książka skierowana jest do nastoletniego czytelnika, ja już z takich historyjek wyrosłam. Powieść lekka, łatwa i przyjemna, bardzo przewidywalna, trochę naiwna. Typowa bajeczka. Fakt, ze czyta się sympatycznie i szybko, ale stanowczo odbiega od poziomu, do jakiego pani Gregory nas przyzwyczaiła przy innych okazjach. „Odmieniec" to opowieść o młodziutkim inkwizytorze, który ma za zadanie badać pewne wydarzenia i sytuacje pod kątem widzenia wiary w Boga. Do tego pojawia się piękna młoda dziewczyna… i zobaczymy co dalej z tego wyniknie. Jak napisałam całość przypomina baśń z jednym tylko chyba morałem, że każdy, kto ma władzę popełnia same nadużycia- strach pomyśleć, co się stanie, gdy my też kiedyś będziemy brać w niej udział.
„Odmieniec" to milutka rozrywka, ale jeśli nie chcemy się rozczarować, nie spodziewajmy się po niej niczego innego.

książek: 2018
Marta | 2013-04-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Philippa Gregory, brytyjska pisarka, z wykształcenia historyk, zdobyła międzynarodową sławę dzięki powieści „Kochanice króla”. Autorka specjalizuje się w zbeletryzowanych biografiach, w których przybliża czytelnikom burzliwą historię Anglii. Co jakiś czas, na zaprzyjaźnionych blogach, trafiałam na pełne zachwytów recenzje pisarstwa Philippy Gregory, dlatego też z radością i wielkim entuzjazmem przystąpiłam do lektury jej najnowszej powieści.
„Odmieniec” rozpoczyna nowy cykl „Zakon Ciemności”. Nie jest to typowe dzieło tej pisarki, gdyż lektura skierowana jest raczej do młodszych czytelników. Powieść rozpoczyna się mocnym akcentem. Młody Luca Vero zostaje zabrany ze swojego pokoju w środku nocy i postawiony przed inkwizytorem, gdyż został oskarżony o herezję i wyrzucony z nowicjatu klasztoru Świętej Trójcy. Chłopak boryka się z tajemniczą i trudną przeszłością. Kilka lat temu jego rodzice zaginęli i młodzieniec został zupełnie sam. Ciekawość świata i pęd do wiedzy sprowadziły na...

Muminka | 2016-02-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 lutego 2016

Młody Luca ma zaledwie 19 lat gdy zostaje mianowany inkwizytorem i wysyłają go z misją zbadania, czy w klasztorze we włościach Lucretili nie grasuje diabeł. Podobno siostry mają wizje, noszą stygmaty, a tak się dzieje od kilku miesięcy, odkąd przybyła nowa ksieni, Izolda. Po śmierci ojca jej brat zagarnął majątek. Choć ojciec przyrzekł jej dziedzictwo, bo przecież obrotna była i zależało jej na włościach i zamku, ale podstępny brat sfałszował testament i dał siostrzyczce dwie alternatywy: welon zakonny lub obmierzłego jej oblubieńca, hrabiego
Przyszedł on nocą do jej komnat, i groził gwałtem, coby mu była powolną, na szczęście Izolda przywaliła mu szkandelą. Odstąpił więc od zalotów i nieszczęsna zostało uwięziona w klasztorze.
Najbardziej podobał mi się sługa Luki, pragmatyczny, roztropny i zadziorny Freize.
Gdy Luca i Freize docierają do klasztoru, siostra szafarka Urszula zdobywa ich zaufanie. Z ubolewaniem relacjonuje niepojęte wydarzenia, spokój klasztoru jest zakłócony,...

kwiatek29 | 2013-10-18
Przeczytana: 18 października 2013

Autorka pisze powieści historyczne."Odmieniec" różni się od pozostałych fikcyjnymi bohaterami.Akcja powieści osadzona jest w 1453 roku,gdzie ludzie wierzyli w inne niewidzialne światy,królował zabobon,a kobieta nie miała żadnych przywilejów.Ojciec lub mąż mogli zgodnie z prawem ją bić,lub źle traktować.Siedemnastoletnia Izolda zostaje po śmierci ojca podstępnie zamknięta w klasztorze,aby nie mogła dochodzić swych praw do spadku.W opactwie zaczynają się dziać bardzo dziwne rzeczy.Przybywa tam młody inkwizytor,aby wyjaśnić sprawę.Powieść wciąga już od pierwszych do ostatnich stron,czyta się ją bardzo szybko.Gorąco polecam.

crouschynca | 2018-01-12

Philippie Gregory udało się bardzo dobrze oddać realia oraz nastroje, panujące w epoce średniowiecza. Brytyjska pisarka kreśli wiarygodny obraz mrocznych czasów, kiedy królowały zabobony, strach przed wiedźmami, demonami i innymi istotami nadnaturalnymi, a także ogólne lęki przed nieznanym. Szczególnie interesuje tu autorkę końcowy okres średniowiecza i obawy, nawiedzające Europejczyków z powodu upadku Konstantynopola. Akcja książki rozgrywa się zresztą w roku 1453, po zdobyciu tego miasta przez Turków. Zaniepokojeni ludzie widzą w owym fakcie zwiastun nadciągającego końca świata.(…)

Chociaż powieściowe intrygi (klasztorna i likantropiczna) są łatwe do rozgryzienia, autorka posiada niezaprzeczalną umiejętność zainteresowania czytelnika. Fabuła została poprowadzona sprawnie, bez zbędnych dłużyzn, a w jej pozytywnym odbiorze pomaga też wspomniany wyżej średniowieczny klimat. Całości nie można ponadto odmówić detektywistycznego posmaku.

Powyższa opinia jest zarazem fragmentem...

lacerta | 2014-05-04
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 04 maja 2014

Okładka zapowiadała ciekawy klimat. Opis również zachęcał do przeczytania.
Początek zaciekawił mnie i wciągnął. Niestety czym dalej tym było gorzej. Nuda i przewidywalność - tylko tyle kojarzy mi się z tą pozycją.
Z przykrością odkładam książkę niedokończoną. Zapowiadało się świetnie, niestety wyszło gorzej.