Córka Wiedźmy

Tłumaczenie: Anna Nowosielska
Wydawnictwo: Bellona
The Witch's Daughter
Rose

W roku 2007 Elizabeth Anne Hawksmith przybywa do Wierzbowej Zagrody. W owym czasie ma trzysta osiemdziesiąt cztery lata, lecz wygląda na osobę pięćdziesięcioletnią, silną i sprawną. Jest wyjątkowo niezależna, udaje się jej przeżyć zarazę, polowanie na czarownice i wojny, po to, by wreszcie uwolnić świat od zła. Świat przedstawiony od polowania na czarownice poprzez epokę wiktoriańską i okres I wojny aż po współczesne czasy. Mistrzowska dla tego gatunku powieść Pauli Brackston to jeden z najbardziej oryginalnych przykładów współczesnej literatury fantasy, w której wiedza magiczna przekazywana jest bezpośrednio z pokolenia na pokolenie.

źródło opisu: Bellona, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=6189&page=1

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 305

Ach te biedne, stare wiedźmy…

Dobrze, zacznę od tego, że powieść jest ok, spodoba się nastolatkom i tym, co od literatury nie oczekują zbyt wiele. Taka to mieszczańska opowiastka o losach małomiasteczkowej wiedźmy imieniem Bess, albo imieniem Elizabeth, zależy w którym akurat wieku dzieje się akcja.

Czytając te tajemne słowa targały mną skrajne emocje co do bohaterki, jednak przeważnie byłem nią rozczarowany. Wiedźmowata Bess przedstawia się jako bojaźliwa, niewinna istotka, z czasem do bojaźni dochodzi znerwicowanie i niewdzięczność, więc pod koniec powieści tworzy nam się obraz starej, rozhisteryzowanej, momentami tępej i biednej wiedźmy.

Akcja rozpoczyna się w wieku XVII, potem toczy się w wieku XIX, XX i w XXI. I zdaje się, że przez ten ogromny szmat czasu, Bess w ogóle nie zmądrzała. Pisarka przedstawia bohaterkę, jakby ta nie miała za sobą kilku stuleci doświadczeń, a jedynie kilka lat tułaczej wędrówki po świecie. Odwiecznym przeciwnikiem Bess jest Gideon, samolubny, konserwatywny dziwak z chatki na uboczu, a z biegiem opowieści niebezpieczny wróg młodej wiedźmy.

To przez niego Bess stała się czarownicą, jemu „zawdzięcza” przemienienie. Całość przemiany zwykłej kobiety w czarownicę, przypomina wampirze zwyczaje z księżycem w pełni, samczymi podchodami i nietoperzem w tle. Tyle, że nietoperza zastępuje tutaj taniec nagich kobiet przy nocnym ognisku, a wampira, diabelskie nasienie w postaci Gideona Mastersa, od którego wpływu wiedźmowa bohaterka uciekać będzie przez kilka wieków.

Przez większość...

Przez większość czasu Bess odrzuca moc, którą otrzymała, momentami brzydzi się magii, są jednak momenty, kiedy uświadamia sobie, że jest ona pełnią szczęścia i czystą energią, która potrafi ją uszczęśliwić i dodać siły. I chociaż w czasie I Wojny Światowej ratuje dzielnie ludzi, jako pielęgniarka to przez większość jednak nieśmiertelnego czasu, siedzi sobie jak myszka mała, chlipie po kontach i szuka miłości.

Wiek XXI przyniesie zamiłowanie do ogródka, wiosennych pieleszy w twardej ziemi i spotkań z Tegan – dziewczyną o irytującym usposobieniu i małym rozumku.

Język całej powieści nie jest zbyt wybredny. Nie ma tu wyszukanych opisów, finezyjnych zdań i głębokich prawd, które by warto cytować. To „powieść środka”, miła na wieczór z winem przy kominku lub z piwem na tarasie.

Grzegorz Śmiałek

agniecha_bar | 2019-09-12
Przeczytana: 12 września 2019

Opisy historii z przeszłości ok, ale opis teraźniejszości....wg mnie bardzo płytki i banalny - jak z pamiętnika nastolatki, a nie czarownicy żyjącej ponad 300 lat..

PatrycjaG | 2019-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2019

Książka rozpoczyna się ucieczką głównej bohaterki przed ścigającymi ją oprawcami. Nieznane są nam szczegóły ani powody, przez co wzrasta ciekawość. Po czym od razu przenosimy się do czasów współczesnych, gdzie toczy się główna akcja powieści. W dalszej części mamy jednak okazję poznać dokładnie całą przeszłość Elizabeth oraz jej ‘pierwotną epokę’ wraz z rodziną i ówczesnymi problemami. Spisane jest to wszystko w „Księdze Cieni”.
Historia bohaterki opisana jest w czterech epokach. Widzimy jak zmienia się świat, a jednak ludzie pozostają tacy sami. Przeżywamy z Elizabeth jej smutki, radości i lęki, a zwłaszcza jeden, który wciąż i wciąż podąża za nią niczym cień. Prześladowca jest jedną z największych zalet tej powieści. Autorka wykreowała go ze szczegółami i nie zmieniła jego postaci ani charakteru do końca. Jego władczość i moc sprawiają, że czujemy bijące od niego zło.
Opisy wojny i szpitali były dla mnie zbyt długie i szczegółowe, przez co stawały się nużącymi momentami w tej...

Ola | 2019-04-10

Pomysł na powieść był niezwykle ciekawy! Już sobie wyobrażałam niesamowite przygody bohaterki, które zabiorą mnie w podróż przez wieki... Początek książki zachęca do lektury ale im dalej w las tym ciemniej. Co za różnica XII czy XX wiek, Elizabeth ma 100 czy 300 lat a zachowuje się ciągle tak samo. Nie wspominając „nieszczęsnego” Gideona. Końcówka do bólu rozczarowuje stylem. Nastawiałam się na niezobowiązującą lekturę ale jednak szkoda potencjału.

idrilka | 2018-03-30
Przeczytana: 24 marca 2018

Przyjemna książka. Lubię tematykę czarownic, zwłaszcza jeśli przedstawiana historia dzieje się w przeszłości. Tu podobały mi się także przeskoki w czasie.

Zastrzeżenia? Trochę naciągane zakończenie i jak słusznie ktoś już zauważył w swojej recenzji - czasem przydługawe opisy.

Ogólnie jednak ciekawa powieść, umilała i skracała mi drogę do pracy.

Agata | 2018-02-13
Przeczytana: 05 lutego 2018

Książka przepełniona magią przyrody. Aż do końca nie wiadomo jak się kończy. Czy po takim czasie może zwyciężyć dobro? Bess, która żyje już tyle wieków wreszcie spotyka kogoś komu może powierzyć tajemnicę, jednak odnajduje ją ktoś jeszcze czy zdąży przekazać swoją wiedzę? Opowieść o życiu po życiu i kolejnym istnieniu na przestrzeni epok. Nieśmiertelność, która pokazuje jak świat się zmienia, a jednak wciąż ma w zanadrzu dobre i złe czasy. Wciągająca lektura na zimowe dni dla wszystkich lubiących niezwykłe zdolności człowieka.

KochającaSłowa | 2017-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

" Córka wiedźmy "
Tytułową bohaterką książki jest Elisabeth, poznajemy ją jako 50-letnią kobietę, która w rzeczywistości ma prawie 400 lat. Mieszka sama w Wierzbowej Zagrodzie, zajmuje się ziołami, herbatami, olejkami o uzdrawiającej mocy oraz uprawą ogródka, czasem odwiedza ją Tegan - bezpośrednia nastolatka, której mama nie poświęca uwagi i czasu oraz która chciałaby uczyć się od Elisabeth.
Po pewnym czasie Kobieta opowiada jej o sobie, o jej poprzednich życiach, o tym jak była małą Bess i straciła rodzinę, o pracy w szpitalu w Fitzrovia jako asystentka chirurga, o pracy w czasie wojny jako pielęgniarka, o Gideonie...
W sumie książkę można podzielić na 4 historie Bess, sam pomysł jest ciekawy, bo dzieją się w różnych epokach i określonych sytuacjach społecznych, jednakże pomimo tego , że wydaje mi się, że książce czegoś brakuje, jest stanowczo za długa. Uważam też, że jest za bardzo przewidywalna i zdecydowanie za często pojawiała się wiadomość o piosence Greensleeves....

Beata | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Książka niezła, ale brak w niej iskry, jest nieco nużąca. Pomysł był bardzo dobry, ale zabrakło w niej czegoś - była tajemnica, rytuały, czary, ale brakowało żaru...

sunshine | 2015-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Książkę czyta się szybko ale chwilami przeszkadzała mi zwalniająca akcja, robiło się nużąco. Po przeczytaniu pierwszych kilku stron myślałam ze będzie moim ulubieńcem, gdyż uwielbiam książki o czarownicach i o tym jak uczą swoich podopiecznych. Niestety okazało się, że nie to jest w tej pozycji najważniejsze...
W książce trze razy cofamy się w przeszłość co było zabiegiem zaskakującym, aczkolwiek nie przypadło mi to do gustu. Najbardziej podobały mi się wątki, które toczyły się w teraźniejszości. Najlepszą opowieścią z przeszłości było przybliżenie historii głównej bohaterki i wspomnienia z jej dzieciństwa.

Ogólnie książka warta polecenia, choć mnie osobiście trochę rozczarowała ;) oczekiwałam czegoś więcej... Zakończenie było dziwne, autorce chyba zabrakło już pomysłu na dokończenie.

wiola | 2015-08-23

Lubisz fikcję trochę magii? retrospekcję? myślę, że ta książka Ci się spodoba.
Co prawda zakończenie trochę dziwaczne, ale książkę naprawdę połknęłam w ciągu kilku dni.

Lily | 2015-07-30
Na półkach: Przeczytane, Nox Invictus
Przeczytana: 30 lipca 2015

Powieść miała być romansem historycznym, jednak w moim odczuciu więcej w niej było elementów dramatycznych niż romantycznych. Sam język, jakim została napisana "Córka wiedźmy" nie jest wyszukany. Nie ma zapierających dech w piersiach opisów, nie ma głębokich relacji między bohaterami ani dających do myślenia, życiowych prawd. Mimo wymieszania historii, fantastyki i romansu, powieść nie powaliła mnie na kolana. Spodziewałam się bardziej dynamicznej akcji i ciekawiej wykreowanych bohaterów. A jednak to lektura z gatunku tych, które mimo wad mają w sobie coś intrygującego. Do przeczytania w wolne popołudnie. :D