Córka Wiedźmy

Tłumaczenie: Anna Nowosielska
Wydawnictwo: Bellona
The Witch's Daughter
Rose

W roku 2007 Elizabeth Anne Hawksmith przybywa do Wierzbowej Zagrody. W owym czasie ma trzysta osiemdziesiąt cztery lata, lecz wygląda na osobę pięćdziesięcioletnią, silną i sprawną. Jest wyjątkowo niezależna, udaje się jej przeżyć zarazę, polowanie na czarownice i wojny, po to, by wreszcie uwolnić świat od zła. Świat przedstawiony od polowania na czarownice poprzez epokę wiktoriańską i okres I wojny aż po współczesne czasy. Mistrzowska dla tego gatunku powieść Pauli Brackston to jeden z najbardziej oryginalnych przykładów współczesnej literatury fantasy, w której wiedza magiczna przekazywana jest bezpośrednio z pokolenia na pokolenie.

źródło opisu: Bellona, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=6189&page=1

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 273

Ach te biedne, stare wiedźmy…

Dobrze, zacznę od tego, że powieść jest ok, spodoba się nastolatkom i tym, co od literatury nie oczekują zbyt wiele. Taka to mieszczańska opowiastka o losach małomiasteczkowej wiedźmy imieniem Bess, albo imieniem Elizabeth, zależy w którym akurat wieku dzieje się akcja.

Czytając te tajemne słowa targały mną skrajne emocje co do bohaterki, jednak przeważnie byłem nią rozczarowany. Wiedźmowata Bess przedstawia się jako bojaźliwa, niewinna istotka, z czasem do bojaźni dochodzi znerwicowanie i niewdzięczność, więc pod koniec powieści tworzy nam się obraz starej, rozhisteryzowanej, momentami tępej i biednej wiedźmy.

Akcja rozpoczyna się w wieku XVII, potem toczy się w wieku XIX, XX i w XXI. I zdaje się, że przez ten ogromny szmat czasu, Bess w ogóle nie zmądrzała. Pisarka przedstawia bohaterkę, jakby ta nie miała za sobą kilku stuleci doświadczeń, a jedynie kilka lat tułaczej wędrówki po świecie. Odwiecznym przeciwnikiem Bess jest Gideon, samolubny, konserwatywny dziwak z chatki na uboczu, a z biegiem opowieści niebezpieczny wróg młodej wiedźmy.

To przez niego Bess stała się czarownicą, jemu „zawdzięcza” przemienienie. Całość przemiany zwykłej kobiety w czarownicę, przypomina wampirze zwyczaje z księżycem w pełni, samczymi podchodami i nietoperzem w tle. Tyle, że nietoperza zastępuje tutaj taniec nagich kobiet przy nocnym ognisku, a wampira, diabelskie nasienie w postaci Gideona Mastersa, od którego wpływu wiedźmowa bohaterka uciekać będzie przez kilka wieków.

Przez większość...

Przez większość czasu Bess odrzuca moc, którą otrzymała, momentami brzydzi się magii, są jednak momenty, kiedy uświadamia sobie, że jest ona pełnią szczęścia i czystą energią, która potrafi ją uszczęśliwić i dodać siły. I chociaż w czasie I Wojny Światowej ratuje dzielnie ludzi, jako pielęgniarka to przez większość jednak nieśmiertelnego czasu, siedzi sobie jak myszka mała, chlipie po kontach i szuka miłości.

Wiek XXI przyniesie zamiłowanie do ogródka, wiosennych pieleszy w twardej ziemi i spotkań z Tegan – dziewczyną o irytującym usposobieniu i małym rozumku.

Język całej powieści nie jest zbyt wybredny. Nie ma tu wyszukanych opisów, finezyjnych zdań i głębokich prawd, które by warto cytować. To „powieść środka”, miła na wieczór z winem przy kominku lub z piwem na tarasie.

Grzegorz Śmiałek

Beata | 2016-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Książka niezła, ale brak w niej iskry, jest nieco nużąca. Pomysł był bardzo dobry, ale zabrakło w niej czegoś - była tajemnica, rytuały, czary, ale brakowało żaru...

ZARAZA | 2013-11-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy, 7/10, 2013
Przeczytana: listopad 2013

"Córka wiedźmy" to powieść dobra, ale nie zachwycająca. Pomysł na całość fajny i ciekawy. Akcja nie toczy się szybko, ale osobiście nie przeszkadzało mi to umiarkowane tempo. Miejscami trochę nużąca. Całość jednak wypada dobrze. Polecam.

Koala | 2014-08-27

Bardzo fajna, ciekawa, wciąga. Nie jest to nic wybitnego, ale fajnie i miło się czyta.

grażyna | 2013-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2013 rok

Opowieść o kobiecie Elizabet lub poprostu Bess. W XVII w. będąc jeszcze dzieckiem miała wspaniałych rodziców oraz brata i siostrę lecz zaraza zabrała prawie wszystkich. Sama Bess także zachorowała lecz matka chcąc za wszelką cenę ją uratować udała się do Gideona by za pomoca czarów uratować córkę. Oczywiście matka zostaje powieszona, a Bess udaje się na nauki do Gideona.
Śledzimy jej życie przez prawie czterysta lat gdzie była pielęgniarką, lekarką i ciągle na swej drodze spotykała Gideona, który występował pod wieloma postaciami.
Książka - może dlatego, że lubie takie klimaty wydaje się dość ciekawa jednak nie jest to dzieło sztuki ani nie należy do lektury ambitnej - ale mnie się podobała.

Natalia M | 2013-06-13
Przeczytana: 09 czerwca 2013

"Córkę wiedźmy" wygrałam w konkursie. Pewnie jak bym jej nie wygrała nie kupiłabym jej. Ta powieść nieco mnie zaskoczyła sposobem jakim jest napisana. W powieści trzy razy cofamy się w przeszłość. Dziwne, ale pomysł dość fajny. Dzięki niemu nie ma monotonii.

Ogólnie akcja w książce nie jest za szybka, ale bardzo przyjemnie się ją czyta. Bess spotyka wiele przeszkód w swoim życiu. Niekiedy powieść jest bardzo tajemnicza. Momentami książka nieco nudzi.

Styl bardzo fajny, trochę dostosowany do aktualnego miejsca i czasu akcji. Okładka mi się nie podoba.

"Córka wiedźmy" okazała się bardzo fajną książka fantastyczną, łączącą w sobie elementy historii, romansu i fantasy. Ta mieszanka jest bardzo udana i wszystkim polecam tę lekturę. :)

Miśkaa | 2014-10-18

Pomysł mi się podobał, ale całość ciągnie się jak flaki z olejem.

Katherina87 | 2013-03-14

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść Pauli Brackston, to jeden z najbardziej oryginalnych przykładów współczesnej literatury fantasty, to także opis odwiecznej relacji nauczyciela i ucznia, w której wiedza magiczna przekazywana jest bezpośrednio z pokolenia na pokolenie. Na początku to Bess Hawksmith (Elizabeth) jest uczniem Gideona Mastersa, po latach ona sama staje się nauczycielem Tegan.

W książce odnaleźć możemy wiele przykładów wykorzystania natury w leczeniu wielu chorób. Nie dopatruje się tutaj jakieś fantasty poza paroma elementami magii bardziej jest to opowieść o kobiecie...

Lagoon | 2014-08-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Bardzo spodobała mi się ta książka, momentami nie mogłam się oderwać. Bohaterami nie jestem zbytnio zachwycona, niemniej nie irytowali mnie, no może z wyjątkiem Tegan. Jestem zafascynowana wicca, więc mile mnie zaskoczyły opisy rytuałów (choć nie wiem, czy tak wyglądają w rzeczywistości, niemniej dowiedziałam się kilku rzeczy). Polecam.

beataj | 2014-08-28
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Świetna! Nie wiem, czy to tylko treść, czy też może jeszcze zasługa urlopu w dzikim miejscu, zmiennej pogody przy wieczornej lekturze, ale czułam dreszcz na karku, gdy musiałam zgasić światło ;-)

wiola | 2015-08-23

Lubisz fikcję trochę magii? retrospekcję? myślę, że ta książka Ci się spodoba.
Co prawda zakończenie trochę dziwaczne, ale książkę naprawdę połknęłam w ciągu kilku dni.

Ćwiek