Pamięć krwi

Cykl: Pamięć krwi (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
wampiry, nieśmiertelność
Justilla

Milena, zmęczona pracą dziennikarka, wpada na trop morderstw, do jakich dochodzi w podziemiach Szczecina. Równocześnie dowiaduje się o dziwnym zachowaniu jej byłego chłopaka, Darka. Spotkanie z nim kończy się w łóżku, a pobudka przynosi odkrycie dziwnych obrażeń na ciele. Od tego momentu jej świat ulega zmianie. Przechodząc transformację w wampira, Milena odkrywa swoje niezwykłe zdolności –...

Przechodząc transformację w wampira, Milena odkrywa swoje niezwykłe zdolności – może bez obaw poruszać się w słońcu, a srebro i święte symbole nie są dla niej zagrożeniem.

To, co mogło zdawać się błogosławieństwem dla Mileny jako wampira, okazuje się równocześnie jej przekleństwem, ściąga bowiem na nią uwagę innych krwiopijców. Dzieje się tak, gdyż Milena nosi w sobie zagadkę nieśmiertelności – zagadkę krwi.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

Hinoto | 2013-11-22
Przeczytana: 06 września 2013

Dostałam od męża na 30 urodziny, wiedział, że lubię wampirze klimaty. Poza tym Szczecin niezwykle rzadko występuje jako tło ciekawej powieści, więc z niecierpliwością czekałam, co mi ta książka przyniesie.
Początkowe rozdziały bez rewelacji, ale powoli budują klimat i wprowadzają w świat europejskich wampirów. Podejście do wampirów świeże i tak jakby nieskalane ostatnimi przebojami z zagranicy. Przyjemnie i szybko się czyta, możliwe, że to zasługa tego, że jest to oryginalny język książki, a nie przekład. Można polubić bohaterów, bo mają całkiem "ludzkie" wady. Zakończenie pozostawia niedosyt, dobrze, że jest druga część.
Mój idol to Otto:) wspaniała postać.
Polecam wielbicielom tematu.

orchisss | 2011-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2011

O wampirach napisano (przynajmniej ostatnio) tyle, że wystarczyło, aby skutecznie odstraszyć niezbyt zapalonych wampirofilów od tego typu literatury. Szał rozpoczął się od książki "Zmierzch" S. Meyer i trwa (i nie słabnie) do dziś. Po wpisaniu w google "wampir" jako drugi wynik pojawia się "test" i można samemu sprawdzić czy czasem nie jest się wampirem. Przyznam szczerze, że od ilości książek i książeczek na ten temat, po samym tylko pobieżnym przejrzeniu okładek, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że rozpoczęła się moja transformacja w wampira. I ów test pewnie zdałabym pomyślnie. Troszkę tutaj ironizuję, ale powiem szczerze - szał na wampiry mnie dziwi i nie do końca potrafię to zrozumieć. Bo w sumie stworki te, same w sobie, no przyznajmy - są dość odrażające. Po przeczytaniu wszystkich czterech tomów sagi S. Meyer obiecałam sobie, że nie tknę niczego wampirzego. No bo co tu można jeszcze wymyślić. Ale w imię zasady, że tylko wieprzowinka nie zmienia poglądów na słoneczny...

xVariax | 2011-06-16
Przeczytana: 14 czerwca 2011

Zapomnijcie o wampirach rodem z bajek dla dzieci. O miłych stworzeniach bardziej martwiących się o ludzi niż o własne przetrwanie. W Pamięci krwi nikt się żywymi nie przejmuje. Ludzka rasa to bufet i zabawka dla zabicia czasu. Tak, w naszym kraju mieszkają stworzenia, o których wolelibyśmy nigdy nie usłyszeć.

Milena jest młodą dziennikarką próbującą zdobyć uznanie na rynku wydawniczym. Szukając chwytliwego tematu na artykuł, trafia na trop zagadkowych morderstw w podziemiach Szczecina. W tym samym dniu, dostaje też informacje o osobliwym zachowaniu swojego byłego chłopaka - Darka. Kiedy za namową przyjaciółki decyduje się go odwiedzić, ten niespodzianie się na nią rzuca i pozbawia przytomność. Po przebudzeniu dziewczyna znajduje na ciele dziwne ślady i orientuje się, że gdzieś umknęły jej cztery dni z kalendarza. Jednak to nie to, jest jej największym problemem, ale przemiana, którą właśnie przechodzi.

Porównując powieść pani Izabeli do innych dzieł z gatunku, trzeba przyznać, że...

Beremis | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Wampiry, o jejciu, lepiej unikać takich książek.
Akcja w Szczecinie, o ciekawie, to był argument za zakupem książki.
I na szczęście nie było tak źle. Uff, nie nadziałem się na romansidło dla nastolatek.
Do ideału i tak trochę daleko, wszystko tutaj momentami jest za idealne, duże kłopoty mają błahe rozwiązanie, kawaleria zawsze zdąży uratować bohaterkę.
Książkę się czyta szybko, czysto rozrywkowo, brak tutaj rozważań, o sens ludzkości, co nas różni od zwierząt. Niby próbuje autorka ugryźć ten temat, ale krwi z tego nie ma.

Wydanie elektroniczne z woblinka ma trochę literówek, przekręceń. I irytujące jest, że zamiast myślnika łączącego wyrazy jest znak zapytania w prostokącie.

LadyBoleyn | 2011-08-30
Przeczytana: 27 lipca 2011

Myślę, że każdy miłośnik książek przeczytał choć jedną powieść, w której prym wiodły wampiry. Głównie za sprawą pani Stephanie Meyer i jej bestsellerowej sagi „Zmierzch”, której fenomenu do chwili obecnej do końca nie potrafię zrozumieć, wielu pisarzy zdecydowało się na stworzenie własnego dzieła, umieszczając w roli głównego bohatera wampira. Tego typu lektur jest wiele i oczywiście są też takie, które powodują skrajne uczucia, ale też i takie, które zasługują na naszą uwagę, bowiem autor nie traktuje bezmyślnie stworzonych przez siebie krwiopijców. Izabela Degórecka, z zawodu dziennikarka, laureatka wielu konkursów literackich, napisała książkę poświęconą naszym rodzimym wampirom, w której akcja rozgrywa się w polskim mieście. I „Pamięć krwi”, bowiem tak brzmi tytuł tejże pozycji, należy właśnie do powieści o motywie wampirycznym, która sprawia, że na ustach czytelnika nieraz gości szczery uśmiech.

Główna bohaterka to Milena, która pracuje jako dziennikarka, szukając...

Agnesja | 2011-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2011

Chyba każdy czytelnik na słowo „wampir” zareaguje niechętnym jęknięciem. Zapewne zgodzicie się ze mną, że ostatnimi czasy powieści młodzieżowe opierają się na sprawdzonych schematach i rzadko która książka jest w jakiejś mierze oryginalna. Wampiry nam prezentowane są zazwyczaj niegroźnymi, ale za to pięknymi i zdolnymi do miłości istotami, które nie dają się opanować żądzy krwi. Dziś z wielką chęcią chcę Wam przedstawić powieść Izabeli Degórskiej pt. „Pamięć krwi”, która nie tylko opowiada o wampirach z prawdziwego zdarzenia, ale i nie wzoruje się na żadnych schematach. To nie jest kolejna przepełniona słodyczą opowiastka dla marzących o niebezpiecznej miłości nastolatek. Autorka udowodniła, iż polskie wampiry wcale nie są gorsze od tych zagranicznych.

Główną bohaterką powieści jest Milena Chmielnik, pochłonięta pracą dziennikarka. Pewnego dnia, wraz z Radkiem, dobrym znajomym, udają się na miejsce prac remontowych, gdzie przypadkiem odkryto sieć podziemnych labiryntów. Aby...

paulinkalinka | 2014-01-12
Przeczytana: 09 listopada 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To moja pierwsza polska książka "wampirystyczna". I jestem mile zaskoczona. Z każdym kolejnym zdaniem coraz bardziej wciągałam się w świat Mileny, który drastycznie się zmienił. Przez Darka, który zamienił ją w wampira.

Kły, apetyt na krew, atrakcyjność – to cechy każdego wampira. Milena też je posiada. Żaden wampir nie może wychodzić na Słońce, bo zmieni się w kupkę popiołu. To Mileny już nie dotyczy. Poza tym Milena ma większą zdolność regeneracji od normalnych wampirów. Dzięki temu Milena teoretycznie mogłaby wieść normalne życie pośród ludzi. Jednak jest jeden problem: te niezwykłe umiejętności zwracają uwagę wampirycznego świata.

Na dodatek dziewczyna ma problemy z mężczyznami.Po pierwsze Darek, jej był chłopak, który dokonał na niej transformacji, a więc ma nad nią pewną wampirzą władzę. Następnie ojciec, który zniknął przed wielu laty i okazał się być wampirem. Co więcej to on zainicjował transformację swojej córki w jej dzieciństwie i również ma nad nią wampirzą władzę....

wolfie | 2013-11-14
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 14 listopada 2013

Polskie wampiry wychodzą na żer... Po książkę Izabeli Degogórskiej sięgnęłam wyłącznie z ciekawości i jestem pewna, że "nasze" wampiry z pewnością nie będą należeć do moich ulubionych.

książek: 1914
skorupka | 2014-01-15
Na półkach: Zachowane, Przeczytane, Jest

Rzadko czytam polską literaturę, a zwłaszcza o wampirach ... ale autorka mnie zadziwiła :)
Książka wciąga od samego początku. Akcja się toczy w zawrotnym tempie, więc czytelnik się nie nudzi nawet przez chwile.
Bohaterowie mogliby być bardziej ... no nie wiem, może "rozbudowani" :):)

ale jak dla mnie - jako osoby nieprzepadającej za polską literaturą - książka jest naprawdę WARTA przeczytania!

kwiatek29 | 2011-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2011