Czarownica z Funtinel

Tłumaczenie: Irena Makarewicz
Wydawnictwo: Świat Książki
A Funtineli boszorkány
dasio72

Opowieść o losie cudownego dziecka natury, ukazana na tle przepięknie opisanej przyrody Siedmiogrodu. Nuca, dziewczyna o zjawiskowej urodzie, obdarzona jest zdolnością widzenia zarówno przyszłości, jak i przeszłości. Poznajemy ją jako dwunastolatkę, pozostawioną samą sobie po aresztowaniu ojca. Mimo zmagań z głodem, chłodem i samotnym życiem pośród dzikiej przyrody. Nuca wyrasta na silną...

Nuca, dziewczyna o zjawiskowej urodzie, obdarzona jest zdolnością widzenia zarówno przyszłości, jak i przeszłości. Poznajemy ją jako dwunastolatkę, pozostawioną samą sobie po aresztowaniu ojca. Mimo zmagań z głodem, chłodem i samotnym życiem pośród dzikiej przyrody. Nuca wyrasta na silną kobietę, która wzbudza pożądanie mężczyzn. Jednak każdy, kto ulegnie jej czarowi, musi umrzeć - tak mówi wróżba starej Cyganki. I rzeczywiście, umiera kilku pierwszych mężczyzn chcących posiąść tę piękność z gór. Ale potem wydaje się, że klątwa przestaje działać - Nuca zakochuje się z wzajemnością...

Opowieść o czarownicy z Funtinel łączy baśniowość i realizm, maluje hipnotyczny obraz dziewiętnastowiecznej krainy, zachwycającej dziką przyrodą, niespiesznym rytmem życia i siłą osobowości jej mieszkańców. To właśnie dzięki tej książce Wass trafił do czołówki najpopularniejszych autorów na Węgrzech.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: olesiejuk.pl

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Wśród górskich szczytów…

Nuca to niezwykłe dziecko. Matka Natura nie poskąpiła jej ani urody, ani nadprzyrodzonych talentów. Dziewczyna potrafi bowiem odczytać zarówno przeszłość, jak i przyszłość osoby, której patrzy w oczy. Jest to naprawdę potężny dar, chwilami pożyteczny, częściej jednak jawiący się jako przekleństwo.

Poznajemy ją, kiedy ma zaledwie dwanaście lat, a jej ojciec został właśnie aresztowany i skazany na pięć lat więzienia. Dziewczynka musi szybko nauczyć się, jak radzić sobie samej, w innym wypadku może nie przetrwać srogiej zimy w górach. Los wciąż rzuca jej kłody pod nogi, a mimo to Nuca wyrasta na wspaniałą i silną kobietę. Wszyscy mężczyźni pragną ja posiąść, jednak nikt nie ma na to odwagi po tym, jak kilku pierwszych śmiałków nagle zmarło. Na dziewczynie ciąży bowiem klątwa wypowiedziana przez starą cygankę. Czy klątwa przestanie działać, kiedy Nuca pokocha śmiałka, który odważy się obdarzyć ją uczuciem?

Na lekturę tej powieści skusiłam się przede wszystkim z powodu jej blurba, który wydawał mi się nad wyraz intrygujący. Fakt, opis fabuły może nie jest zbyt nowatorski i wydaje się powielać schematy, ale mnie urzekła dalsza jego część: Opowieść o czarownicy z Funtinel łączy baśniowość i realizm, maluje hipnotyczny obraz dziewiętnastowiecznej krainy, zachwycającej dziką przyrodą, niespiesznym rytmem życia i siłą osobowości jej mieszkańców. Gdy doda się do tego czarującą okładkę, mamy książkę, obok której nie umiem przejść obojętnie.

To, co mnie zaskoczyło i wywołało lekki...

To, co mnie zaskoczyło i wywołało lekki zawód, to fakt, że historii zawarta w „Czarownicy z Funtinel” dużo bliżej do literatury obyczajowej z niewielkimi wtrąceniami fantastycznymi niż do powieści fantasy, na jaką w sumie się nastawiłam. Na szczęście szybko o tym zapomniałam i pozwoliłam się wciągnąć do magicznego świata Karpat. W dużej mierze stoi za tym przepiękny oraz nad wyraz plastyczny język, jakim posłużył się autor, a który doskonale został oddany przez tłumaczkę. Dzięki temu nawet długie opisy, z których przede wszystkim składa się ta powieść, są naprawdę interesujące. Zupełnie jakby słowa służyły za „farby i pędzle”, mogące odmalować wszystkie te piękne krajobrazy na „płótnach” czytelniczej wyobraźni.

Fabuła jest doskonale przemyślana oraz rozplanowana, a do tego wymagająca co nieco od czytelnika. Tej książki nie da się przeczytać od tak, za jednym podejściem. Powodem tego nie jest tylko objętość książki (ma ona ponad 870 stron), ale także sprawy natury ludzkiej, a właściwie to dwoistość natury człowieka, który nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć wyznaczony cel, co autor ukazuje na podstawie daru, jaki ma Nuca. Muszę przyznać, że chwilami wszystko to może lekko przytłoczyć do tego stopnia, że odczuwa się potrzebę odłożenia lektury na późniejszy termin, jednak ciekawość mimo wszystko nie pozwala zbyt długo zwlekać. Jeżeli chodzi o aspekty baśniowe powieści, to szczerze mówiąc mają one raczej charakter wierzeń ludowych, jakie często krążyły wśród mieszkańców maleńkich górskich wiosek.

Powieść Alberta Wassa to historia, którą warto poznać. Chociażby dla samych przepięknych opisów, o których wspomniałam już wcześniej. Polecam.

Natalia Zdziechowska

Apolonia | 2019-06-01

Szkoda, że powieść jest już nie do zdobycia. Piękna, baśniowa, mądra, warta każdej minuty czytania.

czytamcałyczas | 2019-04-22

Trudna,gruba piękna i czarująca.To ,można powiedzieć o arcydziele literatury węgierskiej.Książka ,którą dostałem od znajomej z LC.Sprawiła mi ogromną radość.
Na początku,coś wspomnieć wypada o autorze.To Węgier i dopiero teraz został na nowo odkryty.A jego talent ,jest wprost nie oceniony.Albo nadal nie doceniony.Jakoś nie widzę,ożywionej dyskusji nad to książką.
Może jest ona trudno dostępna ?

Wędrujemy z bohaterką, po górach Siedmiogrodu.Mamy Cesarstwo Austro-Węgry,a data .To tak można powiedzieć ,no lata 70-80 XIX wieku.
Dziewczyna ma 14 lat i każdy,kto się w niej zakocha .Umrze,czyli raczej nie brzmi to optymistycznie.Ale,taka jest kolej rzeczy.Autor,na pierwszym miejscu stawia bohaterkę.
Przynajmniej w pierwszej części książki.Potem,jakby inni są tu na pierwszym miejscu.
Język jest widać od razu.Stary,plastyczny ,ale spokojnie .Można wszystko zrozumieć.
Współczesny człowiek z łatwością będzie wiedział o czym pisarz ma na myśli.

Może trudno jest przeczytać,niekt óre nazwy...

bleed_well | 2018-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Nieprzeczytana

Beata | 2018-06-09
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Niesamowita książka. Arcydzieło. Powieść obyczajowa, o niesamowitym, magicznym klimacie. Akcja bardzo spokojna, poprowadzona w formie opowieści o ludziach i przyrodzie, dziejąca się w XIX w. w górach w okolicach Siedmiogrodu.
Opisy przyrody są genialne. Cała powieść jest wręcz hipnotyczna. Nie da się opuścić żadnego zdania, słowa, nie da się czytać jednym tchem… Czytałam powoli, delektowałam się każdą frazą, każdym opisem, każdą stroną. Nie da się opisać magii tej powieści… trzeba samemu przez nią przejść:) A historia Nucy, niezwykłego dziecka natury, dziewczynki, potem kobiety, jest prosta, a jednocześnie skomplikowana. Życie jej, pełne prostoty i barw w kontakcie z naturą i ludźmi gór i lasów, brzydoty w kontaktach z „ludźmi zza płotów”, fascynujące i emocjonujące!

Hania | 2018-05-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Powieści

Baśniowa powieść dla tych, którzy tęsknią za niczym nieskażoną przyrodą. Albert Wass wspaniale odmalował w "Czarownicy z Funtinel" świat, którego już nie ma. Z piękną przyrodą, górskimi krajobrazami, węgierskim klimatem. Tę książkę czytałam z wyjątkową przyjemnością, lubiłam się zanurzyć w jej poetyckich, żywych opisach.Przeczytanie jej to czytelnicze wyzwanie (ma aż 877 stron), ale mimo wszystko warto. Jak przy wielu naprawdę dobrych powieściach, również przy "Czarownicy z Funtinel" (pomimo jej imponującej objętości), czytając ostatni rozdział, zrobiło mi się smutno, że to już koniec.

mamaKa | 2017-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Do kupienia powieści skłoniły mnie wysokie oceny Czytelników oraz opis zachęcający do zapoznania się z historią pewnej uroczej czarownicy. Niestety, po przeczytaniu pierwszej części dałam za wygraną. Według mojej oceny książka należy do powieści "lekturowych" - opis przyrody i społeczeństwa na przykładzie dziewiętnastowiecznych Węgier. Losy bohaterów zagubiły się w gąszczu lasów, zakoli rzek i w wysokich partiach gór. Nuca jako czarownica zawiodła. Trudno. Nie zawsze dzieła uznane przez innych, są literaturą dobrą dla wszystkich. Tym razem i dla mnie.

Nie pamiętam z jakich powodów sięgnęłam po "Czarownicę z Funtinel" Alberta Wass'a, ale nie żałowałam ani chwili.

Główna bohaterką jest Nuca - dziewczyna niezwykle piękna z całą dozą nadprzyrodzonych talentów, gdzie samo patrzenie w oczy może sprawić, że odczyta twoją przeszłość i przyszłość oraz dowie się jakim jesteś człowiekiem. Dar, który sprawi, że zyska okoliczna sławę, jak jednocześnie stanie się jej przekleństwem.

Poznajemy Nuce jako dwunastolatkę, która musi sami poradzić sobie w teraźniejszość, ponieważ jej ojciec zostaje skazany na pięć lat więzienia. Młoda dziewczyna musi szybko stać się dorosła i pokonać przeciwności losy i zgryzotę ludzi i zgrozę, aby przetrwać ten trudny dla niej czas.
Uroda i talent ratują ją w ciężkich chwilach, a lepszych sprowadzają kłopoty, plotki i wiele trudności, mimo wszystko jest pogodna i pogodzona z losem, wierząc że się uda.

Być może tytuł, bądź sama okładka sprawiała że skusiłam się na ten kąsek. Aura tajemniczość tylko pchnęła ją...

fleure | 2017-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2017

książka ma prawie 900 stron, pierwsze może 100 stron trochę mi się dłużyły, natomiast potem opowieść rozkręciła się i nie mogłam się oderwać od czytania. pięknie opowiedziana historia, tajemnicza, zaskakująca i wciągająca, momentami (szczególnie pod koniec) bardzo smutna. nie mogłam się doczekać rozwiązania. z opisu na okładce można wywnioskować, że to romansidło, ale nie sklasyfikowałabym tej książki w ten sposób. miłość/romans to tylko jeden z elementów historii opowiedzianej przez Wassa. polecam tą książkę, szczególnie na długie zimowe wieczory.

justin45 | 2017-02-13
Przeczytana: styczeń 2017

Niestety z przykrością muszę się przyznać, iż jest to pierwsza książka w moim życiu, której nie przeczytałam. Poddałam się na 534 stronie, a jest ich prawie tysiąc. Historia dziewczyny, żyjącej samotnie w górach, która jest czarownicą, pogodzoną ze swoim życiem i swoimi zdolnościami, samotną, nie potrafiącą żyć inaczej, gdyż nie poznała innego życia. Książka została okrzyknięta wybitnym dziełem, dla mnie jest dłużyzną, z powtarzającymi się watkami i historiami. Tak samo jak jestem miłośniczką opisów przyrody, tak samo ta książka mnie nimi wykończyła. Gdyby autor zamknął ją w tych 500 stronach byłoby to po prostu dobre, a tak stała się koszmarną dłużyzną, z której tak naprawdę nic nie wynika. Miałam wrażenie nieustającego Dnia Świstaka, co 100 stron przeżywałam deja vu, zdając sobie sprawę, iż już to było, już to czytałam. Dla mnie nic porywczego - nudna, przeciągnięta do granic możliwości. Wymęczyła mnie na tyle, iż nie byłam w ani jednym procencie zainteresowana co dalej stanie...

relskias | 2015-12-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Ta ksiazka rzucila mnie na kolana! Cudowna opowiesc o surowym zyciu prostych ludzi, na tle pieknej, bezlitosnej, majestatycznej przyrody Siedmiogrodu. Zazwyczaj, czytajac, nie przywiazujemy wielkiej wagi do opisow natury, niektorzy wrecz je pomijaja. W tej ksiazce jest inaczej, tutaj wlasnie przyroda wysuwa sie na pierwszy plan, dzika, wspaniala, nieokielznana i uczaca pokory. Klucz do niej ma tylko Nuca, tytulowa czarownica, ktorej losy sledzimy, od wczesnego dziecinstwa, az po doroslosc. Sporo tu basniowych elementow, tragizmu, jest oczywiscie i historia milosna. Nie sposob oderwac sie od czytania!