Czarownica z Funtinel

Tłumaczenie: Irena Makarewicz
Wydawnictwo: Świat Książki
A Funtineli boszorkány
dasio72

Opowieść o losie cudownego dziecka natury, ukazana na tle przepięknie opisanej przyrody Siedmiogrodu. Nuca, dziewczyna o zjawiskowej urodzie, obdarzona jest zdolnością widzenia zarówno przyszłości, jak i przeszłości. Poznajemy ją jako dwunastolatkę, pozostawioną samą sobie po aresztowaniu ojca. Mimo zmagań z głodem, chłodem i samotnym życiem pośród dzikiej przyrody. Nuca wyrasta na silną...

Nuca, dziewczyna o zjawiskowej urodzie, obdarzona jest zdolnością widzenia zarówno przyszłości, jak i przeszłości. Poznajemy ją jako dwunastolatkę, pozostawioną samą sobie po aresztowaniu ojca. Mimo zmagań z głodem, chłodem i samotnym życiem pośród dzikiej przyrody. Nuca wyrasta na silną kobietę, która wzbudza pożądanie mężczyzn. Jednak każdy, kto ulegnie jej czarowi, musi umrzeć - tak mówi wróżba starej Cyganki. I rzeczywiście, umiera kilku pierwszych mężczyzn chcących posiąść tę piękność z gór. Ale potem wydaje się, że klątwa przestaje działać - Nuca zakochuje się z wzajemnością...

Opowieść o czarownicy z Funtinel łączy baśniowość i realizm, maluje hipnotyczny obraz dziewiętnastowiecznej krainy, zachwycającej dziką przyrodą, niespiesznym rytmem życia i siłą osobowości jej mieszkańców. To właśnie dzięki tej książce Wass trafił do czołówki najpopularniejszych autorów na Węgrzech.

źródło opisu: Świat Książki, 2013

źródło okładki: olesiejuk.pl

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Wśród górskich szczytów…

Nuca to niezwykłe dziecko. Matka Natura nie poskąpiła jej ani urody, ani nadprzyrodzonych talentów. Dziewczyna potrafi bowiem odczytać zarówno przeszłość, jak i przyszłość osoby, której patrzy w oczy. Jest to naprawdę potężny dar, chwilami pożyteczny, częściej jednak jawiący się jako przekleństwo.

Poznajemy ją, kiedy ma zaledwie dwanaście lat, a jej ojciec został właśnie aresztowany i skazany na pięć lat więzienia. Dziewczynka musi szybko nauczyć się, jak radzić sobie samej, w innym wypadku może nie przetrwać srogiej zimy w górach. Los wciąż rzuca jej kłody pod nogi, a mimo to Nuca wyrasta na wspaniałą i silną kobietę. Wszyscy mężczyźni pragną ja posiąść, jednak nikt nie ma na to odwagi po tym, jak kilku pierwszych śmiałków nagle zmarło. Na dziewczynie ciąży bowiem klątwa wypowiedziana przez starą cygankę. Czy klątwa przestanie działać, kiedy Nuca pokocha śmiałka, który odważy się obdarzyć ją uczuciem?

Na lekturę tej powieści skusiłam się przede wszystkim z powodu jej blurba, który wydawał mi się nad wyraz intrygujący. Fakt, opis fabuły może nie jest zbyt nowatorski i wydaje się powielać schematy, ale mnie urzekła dalsza jego część: Opowieść o czarownicy z Funtinel łączy baśniowość i realizm, maluje hipnotyczny obraz dziewiętnastowiecznej krainy, zachwycającej dziką przyrodą, niespiesznym rytmem życia i siłą osobowości jej mieszkańców. Gdy doda się do tego czarującą okładkę, mamy książkę, obok której nie umiem przejść obojętnie.

To, co mnie zaskoczyło i wywołało lekki...

To, co mnie zaskoczyło i wywołało lekki zawód, to fakt, że historii zawarta w „Czarownicy z Funtinel” dużo bliżej do literatury obyczajowej z niewielkimi wtrąceniami fantastycznymi niż do powieści fantasy, na jaką w sumie się nastawiłam. Na szczęście szybko o tym zapomniałam i pozwoliłam się wciągnąć do magicznego świata Karpat. W dużej mierze stoi za tym przepiękny oraz nad wyraz plastyczny język, jakim posłużył się autor, a który doskonale został oddany przez tłumaczkę. Dzięki temu nawet długie opisy, z których przede wszystkim składa się ta powieść, są naprawdę interesujące. Zupełnie jakby słowa służyły za „farby i pędzle”, mogące odmalować wszystkie te piękne krajobrazy na „płótnach” czytelniczej wyobraźni.

Fabuła jest doskonale przemyślana oraz rozplanowana, a do tego wymagająca co nieco od czytelnika. Tej książki nie da się przeczytać od tak, za jednym podejściem. Powodem tego nie jest tylko objętość książki (ma ona ponad 870 stron), ale także sprawy natury ludzkiej, a właściwie to dwoistość natury człowieka, który nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć wyznaczony cel, co autor ukazuje na podstawie daru, jaki ma Nuca. Muszę przyznać, że chwilami wszystko to może lekko przytłoczyć do tego stopnia, że odczuwa się potrzebę odłożenia lektury na późniejszy termin, jednak ciekawość mimo wszystko nie pozwala zbyt długo zwlekać. Jeżeli chodzi o aspekty baśniowe powieści, to szczerze mówiąc mają one raczej charakter wierzeń ludowych, jakie często krążyły wśród mieszkańców maleńkich górskich wiosek.

Powieść Alberta Wassa to historia, którą warto poznać. Chociażby dla samych przepięknych opisów, o których wspomniałam już wcześniej. Polecam.

Natalia Zdziechowska

Beata | 2018-06-09
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 09 czerwca 2018

Niesamowita książka. Arcydzieło. Powieść obyczajowa, o niesamowitym, magicznym klimacie. Akcja bardzo spokojna, poprowadzona w formie opowieści o ludziach i przyrodzie, dziejąca się w XIX w. w górach w okolicach Siedmiogrodu.
Opisy przyrody są genialne. Cała powieść jest wręcz hipnotyczna. Nie da się opuścić żadnego zdania, słowa, nie da się czytać jednym tchem… Czytałam powoli, delektowałam się każdą frazą, każdym opisem, każdą stroną. Nie da się opisać magii tej powieści… trzeba samemu przez nią przejść:) A historia Nucy, niezwykłego dziecka natury, dziewczynki, potem kobiety, jest prosta, a jednocześnie skomplikowana. Życie jej, pełne prostoty i barw w kontakcie z naturą i ludźmi gór i lasów, brzydoty w kontaktach z „ludźmi zza płotów”, fascynujące i emocjonujące!

Nie pamiętam z jakich powodów sięgnęłam po "Czarownicę z Funtinel" Alberta Wass'a, ale nie żałowałam ani chwili.

Główna bohaterką jest Nuca - dziewczyna niezwykle piękna z całą dozą nadprzyrodzonych talentów, gdzie samo patrzenie w oczy może sprawić, że odczyta twoją przeszłość i przyszłość oraz dowie się jakim jesteś człowiekiem. Dar, który sprawi, że zyska okoliczna sławę, jak jednocześnie stanie się jej przekleństwem.

Poznajemy Nuce jako dwunastolatkę, która musi sami poradzić sobie w teraźniejszość, ponieważ jej ojciec zostaje skazany na pięć lat więzienia. Młoda dziewczyna musi szybko stać się dorosła i pokonać przeciwności losy i zgryzotę ludzi i zgrozę, aby przetrwać ten trudny dla niej czas.
Uroda i talent ratują ją w ciężkich chwilach, a lepszych sprowadzają kłopoty, plotki i wiele trudności, mimo wszystko jest pogodna i pogodzona z losem, wierząc że się uda.

Być może tytuł, bądź sama okładka sprawiała że skusiłam się na ten kąsek. Aura tajemniczość tylko pchnęła ją...

Almara | 2013-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Gdy zobaczyłam tę piękną okładkę, słowo ,czarownica' w tytule, ciekawy opis z tyłu i na dodatek przecenę, wiedziałam, że muszę ją kupić. Tak też wróciłam z tym pysznym kąskiem do domu.
Książka jest dość gruba i dzieli się na 3 części. Opowiada historię dziewczynki zamieszkującej XIX wieczny Siedmiogród, która nie potrafi czytać ani pisać, nawet nie wie do końca kiedy się urodziła, za to świetnie łowi ryby, poluje, żyje dziko w lesie oraz posiada dar widzenia przyszłości jak i zarówno przeszłości.
Obserwujemy jak dorasta. W każdej części jest inna - starsza, dojrzalsza, po nowych doświadczeniach.
W opowieści nie ma zbyt wiele akcji, a nawet jeśli się pojawi, również jest utrzymywana raczej w spokojnym tonie, głównie skupiając się na opisie natury i uczuciach bohaterów. Tak więc zawiodą się wszyscy, którzy liczą na niesamowite walki, rzucanie kulami światła czy inne tego typu rozrywki.
Czasem nie dzieje się nic i jest dużo opisów przyrody, więc kogoś mniej cierpliwego książka...

Visenna | 2014-06-04
Przeczytana: 28 maja 2014

„Niech ta książka będzie hołdem złożonym przeszłości, pamiątką minionych dni, drogowskazem w ludzkiej dżungli” – takie słowa kończą ostatnią część trylogii o dziewiętnastowiecznym Siedmiogrodzie i jego mieszkańcach.

Polskie wydanie to liczące sobie ponad 1200 stron tomiszcze, które zostało podzielone na trzy części: „Dziewczyna znad potoku Urszu”, „Chata na hali Komarnyik” i wreszcie „Czarownica z Funtinel”.

Wass roztacza przed nami panoramę wysokich gór, poprzedzielanych pięknymi, tonącymi we mgle, słońcu lub głębokim śniegu dolinami. Z Tronu Boga (góra Istenszeke) widzimy w dole rzekę Maros, podziwiamy potok Galonyia i Bystry, a dalej możemy dostrzec szczyty Gór Kelimeńskich. Razem z główną bohaterką książki – młodziutką Nucą zwiedzamy całkiem spory kawałek Karpat, mamy możliwość obcowania z dziką, surową i groźną przyrodą.

W pierwszej części serii przyglądamy się trudnemu życiu dwunastoletniej dziewczyny i jej opiekuna, którzy osiedlili się z dala od wioski, nad potokiem...

mamaKa | 2017-12-07
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Do kupienia powieści skłoniły mnie wysokie oceny Czytelników oraz opis zachęcający do zapoznania się z historią pewnej uroczej czarownicy. Niestety, po przeczytaniu pierwszej części dałam za wygraną. Według mojej oceny książka należy do powieści "lekturowych" - opis przyrody i społeczeństwa na przykładzie dziewiętnastowiecznych Węgier. Losy bohaterów zagubiły się w gąszczu lasów, zakoli rzek i w wysokich partiach gór. Nuca jako czarownica zawiodła. Trudno. Nie zawsze dzieła uznane przez innych, są literaturą dobrą dla wszystkich. Tym razem i dla mnie.

Koala | 2013-06-09

Piękna historia, pełna emocji ;)

Linoskoczek | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Książka z półki fantastyka.
Niekompetencją albo brakiem zaangażowania w wykonywaną pracę kierował się ten, który to dzieło w takim miejscu postawił. Choć w zasadzie to jestem za to wdzięczny.
Trafiła się perła.
W gruncie rzeczy nie czytam tekstów okładkowych. Nie ma to sensu, skoro wydawcy umieszczają na nich niczym nieuzasadnione peany na cześć wydawanego utworu. Po jakiejś liczbie takich „zachęt”, stałem się na nie całkowicie uodporniony. Wyborem książek kieruję się zatem albo ślepym trafem, albo uprzednią wiedzą.
O „Czarownicy z Funtinel” wiedzy nie miałem żadnej.
Gdybym wiedział czym jest, nie skusiłbym się. Od dawna nie wierzę w literaturę współczesną, na nią też się uodporniłem, choć niekiedy, rzecz jasna, trafiają się perły.
Lecz rzadko.
W większości to dzieła nudne. Na siłę mówiące o jakichś wydarzeniach niby realnych, niby takich ważnych, a dziwnie pogubionych, po prostu fantazmatach nieszczęsnych ludzi, którzy nie wiedzą po co żyją. To dzieła nudne w dwójnasób. Drugie...

Dziejba | 2014-09-30

Piękna książka. Po prostu.
Każde zdanie zachwyca, każdy opis jest poezją, każde słowo ma duszę. Może to się wydawać banalne, może brzmieć jak puste zachwyty, ale jak inaczej powiedzieć, jak świetnie napisana jest „Czarownica z Funtinel”? (Należy też wymienić tłumaczkę, Irenę Makarewicz, która dokonała tak dobrego przekładu) Język jest bardzo plastyczny, wszystkie zapachy, widoki, dźwięki zdają się przenikać do rzeczywistości z kart książki, jakby czytelnik sam znajdował się na karpackich szlakach Siedmiogrodu. Sama przyroda ożywa, staje się jednym z głównych bohaterów powieści. Skalne potoki, lasy, polany, łąki, połoniny, widoki górskich hal, wiosenne burze, zimowe pory – cały świat opisany jest tak, jakby był zaklętą krainą, wciąga na długie godziny. Jeśli ktoś twierdzi, że natura w literaturze nie ma już prawa bytu, bo „opisy przyrody są nudne”, powinien sięgnąć po tę książkę i zatopić się w krajobrazach Siedmiogrodu.

Nie jest to typowa fantastyka, choć wśród takich powieści...

fekete | 2013-09-27
Przeczytana: 20 września 2013

Od dawna chciałam przeczytać jakieś dzieło Alberta Wassa, niestety jego powieści nie były przetłumaczone na język polski. Pewnego dnia postanowiam ponownie poszukać w internecie czy nie ukazała się u nas któraś z jego powieści. Nie mogłam uwierzyć gdy okazało się, że niedługo wcześniej pojawiła się podobno jego najlepsza książka czyli „Czarownica z Funtinel”. Długo się nie zastanawiałam i zamówiłam.

Główną bohaterką jest dziewczynka imieniem Nuca. Dziecko o wyjątkowych zdolnościach, które niekiedy są jego atutem ale częsciej niestety przekleństwem. Dziewczynka szybko uczy się samodzielności gdyż zmusza ją do tego los, zmuszona jest równieź radzić sobie z samotnością oraz brakiem zrozumienia i przychylności wielu ludzi, Nuca jednak dzielnie znosi te przeciwności.

Akcja książki rozwija się nieśpiesznie. Pierwsza część to w dużej mierze bardzo rozbudowany opis piękna dzikich lasów siedmiogrodzkich. Czas płynie, a dziewczyna dojrzewa i staje się górską pięknościa której pragnie...

petronelka | 2015-05-28
Przeczytana: 26 maja 2015

Na początku chcę napisać tylko, że książka jest piękna. Podczas czytania miałam wrażenie, że przeniosłam się do innej bajkowej krainy. 'Czarownica z Funtinel' to tak naprawdę poemat pochwalny na cześć niesamowitych krajobrazów i przyrody Siedmiogrodu. Historia życia Nuci i ludzi, których spotyka na swojej drodze była tylko pretekstem do ukazania piękna natury i prawdziwego przesłania książki.

Z przyjemnością zanurzyłam się w ten świat, poznawałam cudowną przyrodę, a także wspaniale opowiedziane historie bohaterów, pojawiających się w książce. Poprzez te historie Wass przekazał nam wiele prawd życiowych. Powieść jest przepełniona mądrymi i pięknymi cytatami. Życie codzienne, zachowania i wierzenia ludzi żyjących na kartach 'Czarownicy z Funtinel' mnie naprawdę zafascynowały. Autor ma niesamowity talent: stworzył tak długą opowieść, okraszoną licznymi opisami przyrody i prostego życia, prostych ludzi i nie znudził mnie jako czytelnika ani przez chwilę.

Książka nie ma w sobie ani...