Halicz - na podstawie wspomnień Henryka Kończykowskiego

Wydawnictwo: Muchomor
historyczna
jagarkar

Losy Henryka Kończykowskiego pseudonim "Halicz". Archiwalne zdjęcia, dokumenty, mapa powstańczej Warszawy. Dla dzieci w wieku 10-13 lat. W serii "Warszawa 1944" także książka "Mały Powstaniec" dla dzieci w wieku 7-10 lat. JUŻ WKRÓTCE W TEJ SERII KSIĄŻKA O BITWIE POD GRUNWALDEM I O SOLIDARNOŚCI Książki powstały z inicjatywy i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Muchomor, 2006

źródło okładki: http://www.muchomor.pl/pl/p/Halicz/106

bibi | 2015-03-07
Przeczytana: marzec 2015

To kolejna lekcja historii napisana od serca, delikatnie, spokojnie, na podstawie niełatwych wspomnień, cierpienia i trudu piekła wojny i okupacji. Beztroskie dzieciństwo, Warszawa, coroczne wyprawy na wakacje, a potem 1 września 1939 roku, patrzenie w niebo na niemieckie samoloty krążące nad Polską. I pytanie jaka wojna, po co?
To historia dla dzieci w wieku szkolnym. Historia chłopca wyrwanego z rodzinnego domu, żeby walczyć o wolną Polskę. Jego los w trakcie tych długich i okropnych lat niepokoju, trudu nierównej walki powstańczej, na końcu więzienia na Gęsiówce (z której w czasie Powstania uwolnił żydowskich więźniów, a teraz przesiadywał razem ze zbrodniarzami niemieckimi!). Z jego perspektywy pokazana Warszawa, walka podziemna, działalność dzielnych łączniczek, młodych chłopców, sanitariuszek, Poczty Harcerskiej, wyzwalania Warszawy.
Więcej na: http://madebybibi.blogspot.com/2015/03/halicz-na-podstawie-wspomnien-henryka.html

Evik | 2015-05-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 maja 2015

Książka opisuje dzieje młodego człowieka - Henryka Kończykowskiego "Halicz". Bohater tej książki urodził się w 1924 roku i jeszcze żyje (13.05.2015). Książka zawiera archiwalne zdjęcia, dokumenty i mapę powstańczej Warszawy. Muszę powiedzieć, że byłam pod wrażeniem.
Po skończeniu wojny Henryk "Halicz" trafił do więzienia. Został skazany na 15 lat, ale po śmierci Stalina wyrok skrócono. O ironio - uczestnik powstania w wiezieniu siedział z niemieckim inżynierem, inżynierem, który pracował dla Hitlera.
Pow wyjściu na wolność pan Henryk długo nie mógł studiować ani podjąć żadnej pracy.
Mówi:"To były dziwne, ciężkie czasy... Ale mimo wszystko, chociaż Powstanie Warszawskie upadło, niczego nie żałuję. Przecież powstania robi się nie tylko po to, by wygrywać..."

eliza | 2016-05-11

Książka dobrze napisana.Polecam. Przesunęłabym jedynie sugerowany wiek czytelnika na 13+ .Dużo informacji, które pomogą zrozumieć młodzieży te trudne czasy.

Ewa318 | 2018-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2018