rozwińzwiń

Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych.

Okładka książki Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych. Kajetan Rajski
Okładka książki Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych.
Kajetan Rajski Wydawnictwo: Pro-Patria powieść historyczna
299 str. 4 godz. 59 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Pro-Patria
Data wydania:
2014-05-05
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-05
Liczba stron:
299
Czas czytania
4 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393900718
Tagi:
Żołnierze Wyklęci patriotyzm Polska historia Polski
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kwartalnik "Wyklęci", nr 2(6) / kwiecień 2017 Tadeusz M. Płużański, Kajetan Rajski, Redakcja kwartalnika Wyklęci, Mariusz Solecki, Jarosław Wąsowicz
Ocena 10,0
Kwartalnik "Wy... Tadeusz M. Płużańsk...
Okładka książki Kwartalnik "Wyklęci", nr 1(5) / styczeń 2017 Tadeusz Płużański, Kajetan Rajski, Jarosław Wąsowicz
Ocena 10,0
Kwartalnik "Wy... Tadeusz Płużański,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
85 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
103
66

Na półkach:

Autor ,z powaga nalezna tematowi ,prezentuje losy ludzi nie chodzacych na smyczy komuny.Malo tego, podejmuja walke o wolna Polske.
I na drugim biegunie oprawcy.
Narasta bunt,ze nie dosiegla tych komunistycznych bandziorow reka sprawiedliwosci.

Autor ,z powaga nalezna tematowi ,prezentuje losy ludzi nie chodzacych na smyczy komuny.Malo tego, podejmuja walke o wolna Polske.
I na drugim biegunie oprawcy.
Narasta bunt,ze nie dosiegla tych komunistycznych bandziorow reka sprawiedliwosci.

Pokaż mimo to

avatar
206
15

Na półkach: ,

Kajetan Rajski zrobił doskonałe wywiady z ludźmi przepełnionymi bólem straty rodziców lub ich wieloletnim brakiem. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona profesjonalnym przygotowaniem tego młodego człowieka do każdej z rozmów. Polecam! Wszystkie rozmowy wspaniałe, jutro zabieram się za drugi tom, ale powiem szczerze, że najbardziej utkwiła mi w pamięci rozmowa z Tadeuszem Płużańskim, bo to jeden z moich ulubionych publicystów.

Kajetan Rajski zrobił doskonałe wywiady z ludźmi przepełnionymi bólem straty rodziców lub ich wieloletnim brakiem. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona profesjonalnym przygotowaniem tego młodego człowieka do każdej z rozmów. Polecam! Wszystkie rozmowy wspaniałe, jutro zabieram się za drugi tom, ale powiem szczerze, że najbardziej utkwiła mi w pamięci rozmowa z Tadeuszem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
346
61

Na półkach: ,

Lektura niezwykle interesująca. Podpisuję się "rękami i nogami" pod opiniami znajdującymi się na tylnej okładce książki. Mam tylko jedno zastrzeżenie - w tekście jest sporo skrótów, które nie są nigdzie rozwinięte. Zapewne dla osób będących "w temacie", skróty te nie są niczym nadzwyczajnym, jednak dla mnie stanowiły pewną niedogodność; bo o ile skrót "ZWZ" czy "UB" akurat znam, o tyle innych (typu "ZMP" czy "ZBoWiD") już nie znałam i co jakiś czas musiałam przerywać lekturę, aby wyszukać w internecie ich znaczenia. Myślę, że część czytelników, zwłaszcza młodszych, może mieć podobny problem. Niemniej książka zasługuje na bardzo dobrą ocenę. Oby więcej takich wspaniałych pozycji!

Lektura niezwykle interesująca. Podpisuję się "rękami i nogami" pod opiniami znajdującymi się na tylnej okładce książki. Mam tylko jedno zastrzeżenie - w tekście jest sporo skrótów, które nie są nigdzie rozwinięte. Zapewne dla osób będących "w temacie", skróty te nie są niczym nadzwyczajnym, jednak dla mnie stanowiły pewną niedogodność; bo o ile skrót "ZWZ" czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
59
32

Na półkach:

Książka o tematyce bardzo ciekawej, napisana w formie wywiadu przez co jej treść nie przytłacza czytelnika jednak po przeczytaniu mam pewien niedosyt jeśli chodzi o ilość zawartych w niej faktów. Polecam, ponieważ ukazuje podziemie niepodległościowe z innej perspektywy.

Książka o tematyce bardzo ciekawej, napisana w formie wywiadu przez co jej treść nie przytłacza czytelnika jednak po przeczytaniu mam pewien niedosyt jeśli chodzi o ilość zawartych w niej faktów. Polecam, ponieważ ukazuje podziemie niepodległościowe z innej perspektywy.

Pokaż mimo to

avatar
1970
1615

Na półkach:

http://www.nieperfekcyjnie.pl/2015/03/wilczeta-rozmowy-z-dziecmi-zonierzy.html

Żołnierzami Wyklętymi określa się żołnierzy podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, którzy stawiali czynny opór próbie sowietyzacji Polski oraz podporządkowania naszego kraju Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 40-tych ubiegłego wieku. Komunistom bardzo zależało na zlikwidowaniu naszych żołnierzy oraz sprawieniu, aby słuch po nich zaginął. Jednak dzięki pamięci patriotycznej oraz obecności w sercach najbliższych, nadal wspominamy kapitana Zdzisława Brońskiego "Uskoka", sierżanta Józefa Franczaka "Lalka", kapitana Stanisława Łukasika "Rysia", porucznika Aleksandra Pityńskiego "Kulę" oraz jego żonę podporucznik Stefanię Pityńską "Perełkę", majora Antoniego Żubryda "Zucha" wraz z żoną Janiną Żubryd, podpułkownika dyplomowanego Macieja Kalenkiewicza "Kotwicza", Tadeusza Płużańskiego "Tadeusza Radwana", podpułkownika dyplomowanego Wincentego Ściegiennego "Lasa", rotmistrza Witolda Pileckiego, Franciszka Perlaka, porucznika Romana Wiszniowskiego "Opacza" czy porucznika Edmunda Bukowskiego.

"Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych" zawierają dwanaście szczegółowych wywiadów z potomstwem tych, którzy walczyli za nasz kraj. Nie da się ukryć, że większość z nich czerpała informacje o swoich rodzicach z różnorodnych publikacji im poświęconym, a także rozmów z ludźmi, którzy znali ich ojców i matki. Wspomnienia dzieci Żołnierzy Wyklętych są niezwykle mgliste i niezbyt precyzyjne z tego względu, iż byli bardzo mali, kiedy ich rodzice, najczęściej ojcowie, tracili życie. Nawet w czasach pozornego spokoju, bo już po wojnie, niezwykle rzadko i na krótko widywali swoich ojców - zawsze w lasach, gdzie ci szukali kryjówki oraz schronienia.

Niezwykle przykry okazał się dla mnie, jak i pewnie większości czytelników, sposób traktowania dzieci Żołnierzy Wyklętych, których przez jeszcze długi czas po wojnie traktowano jako gorszych, "dzieci bandytów" oraz obywateli drugiej kategorii. Owszem, nie da się ukryć, że nikt nie jest idealny i być może niektórzy żołnierze nadużywali przemocy i agresji, a także możliwe, iż różnorodne zachowania, jakie przejawiali, były zupełnie nieadekwatne do okoliczności, w jakich się znaleźli. Jednak uważam, że nie wolno oceniać innych, kiedy samemu nie przeżyło się identycznej sytuacji, ponieważ niekiedy człowiek zupełnie nie poznaje siebie, gdy napotykają go trudności, z jakimi należy się zmierzyć. Oczywiście niezwykle irytuje mnie obwinianie ludzi za coś, do czego nawet nie przyczynili się w jednym procencie. W tym przypadku mowa właśnie o dzieciach Żołnierzy Wyklętych, których szykanowano za czyny popełnione przez ich rodziców.

Boli również fakt, że niektórzy skupiają się jedynie na negatywnych aspektach, zupełnie nie doceniając tego, co zrobili dla nas ci odważni ludzie, poświęcający własne życie. Aktualne wydarzenia, które mają miejsce, budzą we mnie olbrzymi strach, ponieważ panicznie boję się wojny. Jest to dla mnie coś najgorszego, co może zdarzyć się na świecie. Bardzo współczuję ludziom, którzy poznali, czym jest walka, cierpienie, ból, głód, utrata bliskich. Doceniam siłę każdego człowieka walczącego w imię swojego kraju, ale mam nadzieję, że Polska już nigdy nie będzie musiała powrócić do tego, co działo się w zasadzie nie tak dawno, bo zaledwie kilkadziesiąt lat temu...

Podziwiam tak młodych i ambitnych ludzi, jak Kajetan Rajski, który bacznie zagłębia się w dzieje własnego narodu, wydobywając to, co najistotniejsze i o czym bezapelacyjnie warto mówić. Od razu widać, że jest to człowiek kochający historię oraz zaangażowany w sprawę Żołnierzy Wyklętych. Cenię jego inicjatywę podjęcia się ogromnego wyzwania, któremu zdecydowanie podołał. Co prawda, niektóre pytania są nazbyt schematyczne i powtarzają się w każdym wywiadzie, ale z drugiej strony nie mogę czepiać się o to, bo przecież każda rozmowa poruszała ten sam temat. Generalnie bardzo lubię sięgać po literaturę (między)wojenną, ale zdziwiłam się, kiedy akurat ta pozycja nie wywołała we mnie takich emocji, jakich spodziewałabym się. Być może sięgając po książkę "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych", wybrałam nieodpowiedni moment w swoim życiu, dlatego nie wywarła ona oczekiwanych efektów. Niemniej polecam tę pozycję wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób czują się zainteresowane tym tematem, pragną pogłębić swoją wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych bądź nie wiedzą o nich zupełnie nic, dlatego chcieliby dowiedzieć się czegoś o naszych rodakach.

http://www.nieperfekcyjnie.pl/2015/03/wilczeta-rozmowy-z-dziecmi-zonierzy.html

Żołnierzami Wyklętymi określa się żołnierzy podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, którzy stawiali czynny opór próbie sowietyzacji Polski oraz podporządkowania naszego kraju Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 40-tych ubiegłego wieku. Komunistom bardzo zależało...

więcej Pokaż mimo to

avatar
142
39

Na półkach:

Przeczytałem po raz pierwszy książkę Kajetana Rajskiego w formie wywiadu z dziećmi Żołnierzy Niezłomnych, dziećmi bohaterów walczących o wolną Polskę. Czytałem po cztery, pięć wywiadów do snu. Bardzo wciągająca, bogata w informacje lektura. Polecam bez dwóch zdań!

Przeczytałem po raz pierwszy książkę Kajetana Rajskiego w formie wywiadu z dziećmi Żołnierzy Niezłomnych, dziećmi bohaterów walczących o wolną Polskę. Czytałem po cztery, pięć wywiadów do snu. Bardzo wciągająca, bogata w informacje lektura. Polecam bez dwóch zdań!

Pokaż mimo to

avatar
147
79

Na półkach: ,

Czytając tę książkę odkrywamy na nowo historię 12-stu żołnierzy opowiedzianą w formie wywiadu z autorem przez ich własne dzieci. Przedstawione są krótkie biografie jak i opisy działań poszczególnych żołnierzy. Rozmówcy opowiadają także o własnych doznaniach związanych z działaniami konspiracyjnymi ich rodziców jak i przejawami ubeckiej inwigilacji itp.

Czytając tę książkę odkrywamy na nowo historię 12-stu żołnierzy opowiedzianą w formie wywiadu z autorem przez ich własne dzieci. Przedstawione są krótkie biografie jak i opisy działań poszczególnych żołnierzy. Rozmówcy opowiadają także o własnych doznaniach związanych z działaniami konspiracyjnymi ich rodziców jak i przejawami ubeckiej inwigilacji itp.

Pokaż mimo to

avatar
774
458

Na półkach:

Bardzo dobrze poprowadzone rozmowy. Ciekawe osoby, świetne opowieści. Życie żołnierzy AK wpłynęło także na ich bliskich, szczególnie na dzieci, które często nie znały ojców, które musiały uporać się z ogromem prawdy. Polecam.

Bardzo dobrze poprowadzone rozmowy. Ciekawe osoby, świetne opowieści. Życie żołnierzy AK wpłynęło także na ich bliskich, szczególnie na dzieci, które często nie znały ojców, które musiały uporać się z ogromem prawdy. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
16
5

Na półkach: ,

Spodziewałem się lepszej lektury. Momentami bardzo dobra lecz również monotonna jak dla mnie zawiodłem się.

Spodziewałem się lepszej lektury. Momentami bardzo dobra lecz również monotonna jak dla mnie zawiodłem się.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    121
  • Przeczytane
    105
  • Posiadam
    46
  • Historia
    9
  • Historyczne
    3
  • Ulubione
    3
  • Historia Polski
    2
  • II wojna światowa
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Przeczytane 2014
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych.


Podobne książki

Przeczytaj także