Legendy Żydów polskich

Sagen polnischer Juden
legendy, podania, żydzi, chasydzi
historyczna
szczypiorek5

Zbiór opowieści chasydzkich, zebranych i przetłumaczonych na język niemiecki przez Eliasberga, rosyjskiego Żyda, który korzystał przy tym z żydowskich modlitewników i popularnej książki „Kehal chasidim”. Zbiór, wydany po raz pierwszy w 1916 r. w Monachium, był zapewne lekturą Bubera i Scholema Opowieści te są surowe i skromne, pozbawione ozdobników stylu, bliskie kronice, która notuje jedynie...

Opowieści te są surowe i skromne, pozbawione ozdobników stylu, bliskie kronice, która notuje jedynie to , co posuwa akcję do przodu. Brak w nich literackich upiększeń, które czasami są literaturą a czsami tylko watą słowną.

| 2015-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2015

W zebranych w tym tomie legendach nacisk położony jest na czynione przez cadyków cuda i ich dar jasnowidzenia, co jest specyficzne dla chasydyzmu (jeden z nurtów ortodoksyjnego judaizmu), jednak ta właśnie cecha sprawiła, że czytało się je dość opornie. Przypuszczalnie do właściwego rozumienia sensu legend potrzebna jest głębsza wiedza na temat chasydyzmu.

Niektóre legendy dotyczą zdarzeń i zjawisk historycznych, np. pozycji Żydów na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów, praw i obowiązków pod zaborami, a także, co najwymowniejsze, doznawanych prześladowań i pogromów. Metody, jakimi wymierzano Żydom „sprawiedliwość” za nieistniejące przewinienia – zdzieranie pasów skóry, śmieć żywcem na stosie - przyprawiają o dreszcze.

Pozytywnymi elementami publikacji są: słownik pojęć z zakresu religii i tradycji żydowskiej oraz informacje zawarte w posłowiu, które według mnie powinno być umieszczone na początku – zawarta w nich wiedza sprawia, że całość czyta się z większym zrozumieniem.

PolaTola | 2015-10-10

Książka przybliża kilkanaście legend żydowskich. Większość dotyczy historii z XVIII wieku, gdy Baal Szem Tow, twórca chasydyzmu na ziemiach polskich (taki odpowiednik Marcina Lutra w chrześcijaństwie) zaczął głosić teorie jakoby rabini mieli być pośrednikami w kontakcie z Bogiem, zyskał sobie tym wrogość ortodoksów, ale wprowadził do judaizmu modlitwę przez taniec, według niego pobożność była afirmacją życia. Widać ducha tej filozofii w powyższym zbiorze legend. Niektóre są naprawdę fantastyczne, dające do myślenia, gotowe wskazówki do zmian we własnym życiu. Inne zupełnie związane z czasami odległymi, XVIII-wieczną Polską i tamtymi realiami życia. Mimo wszystko warto zapoznać się z tą pozycją, przybliża ówczesną, wielokulturową Polskę.

agta | 2015-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Czytając tą książkę, zawiodłam się. Moje oczekiwania, gdy wypatrzyłam ją na półce w bibliotece, były następujące: oto poznam jakieś sekretne, tajemnicze, pełne magii historie, które ukażą mi "prawdziwą" żydowską duszę.
Tymczasem opowiadania są bardzo schematyczne, bohaterem jest Baal Szem Tow, mędrzec, który czyni cuda. Każda historia kończy się też prostym dziękczynieniem, błogosławieństwem lub przykazaniem.

Jeśli ktoś interesuje się judaiką, polecam . Jeśli ktoś chce się choć trochę zagłębić w chasydyzm bądź po prostu kulturę żydowską, również polecam, bo pod koniec każdej historii objaśnione są terminy żydowskie, które mogą być dla goja niezrozumiałe.

Anna | 2016-03-06
Na półkach: Przeczytane, Studencko