Kuglarz Najświętszej Panienki. Średniowieczne legendy chrześcijańskie

Okładka książki Kuglarz Najświętszej Panienki. Średniowieczne legendy chrześcijańskie Michel Zink
Okładka książki Kuglarz Najświętszej Panienki. Średniowieczne legendy chrześcijańskie
Michel Zink Wydawnictwo: Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC powieść historyczna
375 str. 6 godz. 15 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Le Jongleur de Notre Dame. Contes chretiens du Moyen Age
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Księży Marianów PROMIC
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
375
Czas czytania
6 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7502-224-7
Tłumacz:
Agnieszka Kuryś
Tagi:
legendy średniowiecze wczesne chrześcijaństwo
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
235
187

Na półkach:

Lektura tego zbioru legend jest jak oddech dla duszy. Średniowieczne opowieści stały się inspiracją do stworzenia mądrych, ciekawych tekstów na ważne tematy - świętości i grzeszności, miłosierdzia i przebaczenia, skrupułów i pokuty. A do tego autor trafnie rysuje psychologiczne portrety bohaterów.
Więcej takich książek!

Lektura tego zbioru legend jest jak oddech dla duszy. Średniowieczne opowieści stały się inspiracją do stworzenia mądrych, ciekawych tekstów na ważne tematy - świętości i grzeszności, miłosierdzia i przebaczenia, skrupułów i pokuty. A do tego autor trafnie rysuje psychologiczne portrety bohaterów.
Więcej takich książek!

Pokaż mimo to

avatar
585
397

Na półkach: , , ,

Michel Zink jest profesorem Katedry Literatury Średniowiecznej w College de France w Paryżu. Nie jest autentycznym autorem tej książki – on zebrał wszystkie te opowiadania i legendy z najróżniejszych ksiąg z czasów średniowiecza i wiele z nich poprawił. Dokonał niemałego dzieła, ponieważ tomik prezentuje się imponująco. I zasługuje na uwagę.

Książka przedstawia nam kilkadziesiąt legend, opowiadań średniowiecznych, które zgodnie z tamtejszymi zwyczajami opowiadają historie o Bogu. Najczęściej głównym bohaterem jest mnich, pustelnik lub zakonnik/zakonnica, ale zdarzały się również o ludziach świeckich, którzy uwierzyli. Często wkradała się tam postać szatana, diabła – symbolu zła, pychy, grzechu. Mamy tu historie świętych, błogosławionych i tych, którzy uwierzyli za sprawą cudu lub przypadku. Bohaterzy są bogaci, biedni, samotni lub wręcz przeciwnie. A każdy z nich ma do opowiedzenia historię. A żadna z tych historii nie jest nudna.

Mamy przed sobą książkę średniowieczną, a jednak kiedy ją otworzymy nie znajdziemy trudnych, łacińskich zwrotów, dziwnych słów czy zwyczajów z kosmosu. Autor tak zgrabnie przerobił treść, że współczesny czytelnik nie gubi się w akcji ani nie mącą się mu wydarzenia. Fabuła jest ciekawie przedstawiona – opowiadania nie są za krótkie, ale też nie za długie, więc nie przynudzają. Plusem także jest fakt, że nie są ze sobą powiązane, więc jeśli kogoś nie interesuje jedno, może przejść do następnego bez zgubienia wątku.

Znaczna większość tych legend, jak nie wszystkie posiada morał, końcową naukę, wskazującą dobre zachowanie, właściwą drogę. Często występujące w postaci pytania, które ma skłonić czytelnika do refleksji i zastanowienia się nad swoim życiem. Nie tylko jednak morały są zastanawiające, a całość książki w bardzo prosty i obrazowy sposób uczy – prawdziwej, głębokiej wiary, współczucia, zadośćuczynienia. Mimo, że powstały dawno temu, w epoce tak znacznie różniącej się od naszej, nie straciły na aktualności.

To co przyciąga czytelnika do tej książki to niewątpliwie śliczne, estetyczne wydanie. Okładka, z delikatnie złoconym i uwypuklonym tytułem już nawiązuje do treści i klimatu książki, a strony pięknie zdobione dodają jej uroku. Tytuł każdej nowej legendy jest na osobnej kartce, a pierwsza litera jest, podobnie jak w średniowieczu przyozdobiona. Książka ma niewielki format, i nie zajmuje wiele miejsca na półce a do tego swoją szatą graficzną cieszy oko.

„Kuglarz. Legendy średniowieczne” autorstwa Michela Zinka mogę wam z pewnością polecić. Czyta się je bardzo szybko i w ciekawy sposób możemy bliżej poznać epokę średniowiecza, o której niewiele jest książek. Nie ma tu dat, czarnej magii i nie leje się krew. Nie ma tu również szybkiej akcji, ale nie przeszkadza to w czytaniu, bo ciekawa fabuła nadrabia braki. Tym, którzy chcą odpocząć od ciężkich książek polecam przeczytanie tej, bo na pewno się nie zawiedziecie.

5/6
7,5/10

Michel Zink jest profesorem Katedry Literatury Średniowiecznej w College de France w Paryżu. Nie jest autentycznym autorem tej książki – on zebrał wszystkie te opowiadania i legendy z najróżniejszych ksiąg z czasów średniowiecza i wiele z nich poprawił. Dokonał niemałego dzieła, ponieważ tomik prezentuje się imponująco. I zasługuje na uwagę.

Książka przedstawia nam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1390
923

Na półkach: ,

Autorem niniejszego zbioru legend jest Michel Zink, profesor katedry Literatury Średniowiecznej Francji w College de France w Paryżu. Pomyślicie, że w tym zdaniu jest jakaś nieścisłość - jakim cudem autorem opowieści powstałych kilkaset lat temu może być człowiek współczesny? Jednak tak właśnie jest! Michel Zink dokonał bowiem rzeczy odważnej i niebywałej: zebrawszy teksty źródłowe dotyczące średniowiecznych kazań, żywotów świętych, religijnych anegdot, opowieści o cudach czy wreszcie chrześcijańskich legend pod różną postacią, postanowił opowiedzieć je na nowo adaptując do potrzeb współczesnego czytelnika. Dzięki temu czytelnik nie musi się obawiać barier nie do przebycia w postaci zawiłego i niezrozumiałego stylu czy archaicznego języka, jaki cechuje średniowieczną literaturę. Zachowując pierwotny charakter opowieści, autor nadał im bardziej przystępną i zrozumiałą dla współczesnego człowieka formę.

Skąd w ogóle taki pomysł w głowie profesora? Otóż wyszedł on z założenia,że chrześcijaństwo nie jest systemem wartości stałym i skostniałym, lecz ewoluuje na przestrzeni stuleci, podobnie jak zmienia się ludzkie wyobrażenie o otaczającym nas świecie, miejscu w nim człowieka, jego naturze, a przede wszystkim - o Bogu. I choć religijne dogmaty, zasady moralne nie różnią się tak bardzo od średniowiecznych założeń, współczesny chrześcijanin inaczej niż jego przodek pojmuje wiarę, czego innego w niej szuka. Stąd też swobodna adaptacja religijnych opowieści, wyłuskiwanie tego, co najbardziej istotne dla człowieka XXI wieku, akcentowanie przesłania, które najwyraźniej doń trafia - zamiast dosłownego przytaczania tekstów źródłowych. Autor wprowadził sporo zmian w opowieści; choć nie ingeruje w ich fabułę czy też ostateczną wymowę, nadaje im bardziej duchowego zabarwienia, wzbogaca komentarzami, moralnymi rozważaniami, które uwypuklają przesłanie i przydają mu bardziej osobistego charakteru, którym nie mógł się poszczycić oryginał. Dzięki temu zabiegowi, legendy, zachowując chrześcijański charakter, przemawiają do nas z większą mocą, są bardziej czytelne, zrozumiałe, lepiej przyswajalne, nabierają też bardziej realnego wymiaru. Podejmowana w nim tematyka, rozważania o życiu i śmierci, nadziei, zwątpieniu i cierpieniu, Bożej miłości, poszukiwaniu dróg zbawienia, trudach codziennego życia stają się nam bliższe właśnie ze względu na uniwersalizm, jaki autorowi udało się z nich wydobyć. I nieważne, że bohaterowie są jakby żywcem wyjęci z epoki średniowiecza; grzeszni mnisi, pustelnicy, którzy zeszli na manowce, prości ludzie, którym Bóg okazał szczególne łaski, pokutujący złoczyńcy, zbrodnicze królowe i pobożni rycerze - ważne, że ich problemy, rozterki, dylematy moralne i wątpliwości są ponadczasowe i nawet współczesny człowiek może odnaleźć w nich cząstkę własnych zmagań z życiem.
Legendy średniowieczne opowiedziane na nowo przez Michela Zinka udowadniają tak często niedocenianą i lekceważoną wartość literatury powstałej w tamtych czasach. A przecież wystarczy odrzucić zewnętrzną otoczkę, aby dotrzeć do uniwersalnego jądra, poczuć więź z ludźmi, którzy choć żyli kilkaset lat temu, mieli te podobne problemy, trawiły ich te same pokusy i z równą naszej determinacją walczyli o szczęście - w tym czy też przyszłym życiu.
Prosty, zrozumiały, momentami nawet uwspółcześniony język i gawędziarski styl autora przywodzą na myśl poezję średniowiecznych minstreli pozwalając poczuć pierwotnego ducha chrześcijańskich legend bez obaw o zrozumienie ich sensu, zagłębić się w ich piękno, dostrzec uniwersalną wartość przesłania. Lekturę czyta się z wielką przyjemnością i zainteresowaniem; wycisza i nastraja refleksyjnie.
Serdecznie polecam wszystkim, których interesują średniowieczne legendy i opowieści, a także tych, którzy poszukują własnej drogi życiowej - być może ta lektura wskaże im drogę i sprosta ich oczekiwaniom.

Autorem niniejszego zbioru legend jest Michel Zink, profesor katedry Literatury Średniowiecznej Francji w College de France w Paryżu. Pomyślicie, że w tym zdaniu jest jakaś nieścisłość - jakim cudem autorem opowieści powstałych kilkaset lat temu może być człowiek współczesny? Jednak tak właśnie jest! Michel Zink dokonał bowiem rzeczy odważnej i niebywałej: zebrawszy teksty...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    22
  • Chcę przeczytać
    19
  • Posiadam
    11
  • Wymienię
    1
  • Być i mieć
    1
  • Zrecenzowane na blogu [papierowyazyl.blogspot.com]
    1
  • 2014
    1
  • Do zdobycia - duchowość
    1
  • Pod strzechą
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kuglarz Najświętszej Panienki. Średniowieczne legendy chrześcijańskie


Podobne książki

Przeczytaj także