Codzienne rytuały. Jak pracują wielkie umysły

Tłumaczenie: Agata Napiórkowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Kafka
Krzysiek

Franz Kafka, sfrustrowany swoim mieszkaniem i pracą, pisał w liście do Felice Bauer w 1912 roku: „Czas jest krótki, moje siły ograniczone, biuro to horror, mieszkanie jest głośne, a jeśli przyjemne, proste życie nie jest możliwe, to trzeba spróbować wykręcić się z niego poprzez subtelne manewry”. Kafka jest jednym z 161 bohaterów tej inspirującej książki: pisarzy, poetów, dramaturgów, malarzy,...

Kafka jest jednym z 161 bohaterów tej inspirującej książki: pisarzy, poetów, dramaturgów, malarzy, filozofów, naukowców, matematyków, którzy zdradzają swoje sekretne sposoby na to, jak mimo przeszkód i codziennych obowiązków robić w życiu to, co kocha się najbardziej, dzięki odrobinie samodyscypliny i… rutyny.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl

Diana | 2015-11-30

bardziejlubieksiazki.pl

Mason Currey napisał Codziennie rytuały czyli jak pracują wielkie umysły. Autor zebrał w jednym miejscu anegdoty i opowieści o tym, jak funkcjonowali na co dzień ludzie, których dziś znamy jako „wielkie umysły”. Wybrał ich 161. Książka ma postać encyklopedyczną – każde nazwisko jest hasłem, pod którym znajdziemy opowieść o przyzwyczajeniach, rytuałach, rutynie konkretnej osoby. Niektóre są dłuższe, niektóre krótsze, ale autor bardzo pilnie trzymał się tematu książki. Czasami aż chciałoby się przeczytać coś więcej o jakiejś osobie. Znajdziemy tam nazwiska, które na pewno znamy (Picasso, Mozart), ale też pojawiają się nowe, które na pewno warto sobie sprawdzić.

Przy takim temacie można by pokusić się o jakąś analizę, może trochę bardziej dogłębne zbadanie tematu. Mason Currey po prostu zebrał z innych źródeł opowieści, często oddając głos swoim bohaterom poprzez zapisy w pamiętnikach czy listy. Z jednej strony trochę szkoda, ale z drugiej, dzięki temu...

chiave | 2017-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Miejsce rytuału w życiu codziennym i znaczenie rutyny w procesie twórczym to temat bardzo ciekawy i sporo sobie po tej książce obiecywałam - zanim jednak dobrnęłam do połowy, stwierdziłam bezcelowość dalszej lektury. Podtytuł "Jak pracują wielkie umysły" jest mocno na wyrost, bo tego na pewno się z niej nie dowiemy. Co miałoby bowiem wynikać z wyliczania kolejnych przyzwyczajeń kolejnych twórców, jeśli nie są one poddane żadnej analizie, ani nie wyciąga się z nich wartych uwagi wniosków? Co mnie obchodzi, że pisarka X zasiadała do pracy każdego ranka o 6.30, a kompozytor Y zawsze zaczynał dzień od jajka na twardo i lektury gazet? 161 postaci i o każdej tylko tego typu rzeczy - nieodparcie kojarzy mi się to z zaglądaniem przez 161 dziurek od klucza. Kompletna strata czasu.

Delur | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

Zacząłem czytać tę książkę z ciekawości, interesowało mnie jak tak naprawdę wygląda praca artystów. Tymczasem okazało się, że jest to poradnik motywacyjny lepszy niż wszystkie blogi o prokrastynacji, lepszy niż "Getting things done", czy "Siła nawyku". Polecam.

Beata | 2016-05-09
Na półkach: Przeczytane, Biograficzne, 2016
Przeczytana: 08 maja 2016

Autor książki włożył w nią sporo pracy, jednak czytając ją bardzo często myślałam, że po pierwsze, przy każdym nazwisku aż prosi się jakaś krótka nota biograficzna, bo często z opisów wyłuskiwałam tylko informację "pisarz", "malarz", "choreografka". Po drugie, książka naprawdę wiele by zyskała, gdyby autor pokusił się o prostą analizę i zebranie "rytuałów" w jakieś grupy. Np. "Ci, którzy pracowali nocą", "Ci, co nadużywali alkoholu". Dzięki temu o wiele łatwiej byłoby zapamiętać te informacje, bo po przeczytaniu książki tak naprawdę wiele tych informacji już mi się wymieszało. Mimo wszystko książka jest bardzo warta przeczytania. Pokazuje, że wena może nas zastać tylko przy biurku, a sukces jest owocem naprawdę ciężkiej pracy, nawet gdy ma się talent.

Lukas90 | 2018-06-09

Wertując codzienne rytuały rzeszy niezwykłych pisarzy, malarzy, naukowców rzuca nam się w oczy jedna rzecz. Wydadzą nam się... zupełnie zwyczajne...Wyliczmy zatem...wczesne wstawanie, poranna kawa...Póki co brzmi znajomo, prawda ?...Co dalej? Kilkugodzinna praca, spacer, odpoczynek (czytaj: spotkanie towarzyskie, wertowanie książek lub pisanie listów), wchłanianie używek, powrót do dalszej pracy, a w końcu sen. To tyle i aż tyle...Czy możemy spodziewać się czego więcej po tej książce?

Z analizy dzienników i biografii poszczególnych wielkich umysłów formuje się pewien czytelny przekaz, który brzmi:
pracując dla sztuki odpoczywasz, pracując masz motywację by żyć, pracując czujesz się spełniony.

I już na sam koniec: śledząc rytuały wybitnych umysłów odnalazłem w nich cząstkę siebie...Ta książka to prawdziwa uczta dla książkowych smakoszy. Lektura na parę wieczorów. Zachęcam i życzę...Smacznego !

justynka777 | 2015-11-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 14 listopada 2015

Książka świetna jako lektura tuż przed snem. Pokazuje, że tak na prawdę aby coś osiągnąć trzeba się w życiu mocno natrudzić, nawet jeżeli jest się geniuszem. Czytając książkę żałowałam, że informacje są tak zdawkowe... Mimo to książkę polecam, jest dużym źródłem inspiracji.

mag | 2015-12-04

Kompozytorzy, filozofowie, reżyserzy, architekci, naukowcy, pisarze, malarze, politycy, wybitne jednostki, które przez stulecia zmieniały obraz świata przez swoją twórczość i odkrycia. Jak wyglądał ich dzień, co pomagało przy tworzeniu, gdzie szukali inspiracji, pracowali w nocy, a może byli rannymi ptaszkami? Jak godzili pasję z przyziemnymi obowiązkami i zarabianiem na chleb? Co jadali, gdzie tworzyli? Odpowiedzi na te i jeszcze inne pytania znajdziecie w książce Masona Currey'a „Codzienne rytuały. Jak pracują wielkie umysły".

Amerykański dziennikarz przez ponad rok zbierał materiały do swojej publikacji, czytał biografie, artykuły, wywiady, które często obficie cytuje w „Codziennych rytuałach". W ten oto sposób powstało 161 mini-biografii wybitnych osobowości. Wśród nich są m.in. Jerzy Kosiński, Karol Marks, Kartezjusz, Wolter, Zygmunt Freud, Alice Munro, George Sand, Louis Armstrong, Stephen King, Andy Warhol, John Milton, Anne Rice, Fryderyk Chopin, David Lynch, Igor...

nad | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Książka ciekawostka.
Zbiór historii z życia 161 artystów, pisarzy, kompozytorów filozofów itd. Niestety nie mamy tutaj podanej gotowej recepty na bycie mniejszym obibokiem, chociaż jest szansa że przy szczerych chęciach każdy znajdzie coś dla siebie na dobry początek (takie chociażby wyłączeniem telefonu i internetu). Książka nie jest zła ale po pewnym czasie zaczyna robić się monotonna, może dla tego że jest jedynie zbiorem "metod pracy wybitnych osób" i autor nawet nie raczył ich w żaden sposób skomentować, a może dlatego że na moje oko są one do siebie bardzo podobne (nie uwzględniając drobnych dziwactw i uzależnień). Podsumowując doceniam wysiłek autora włożony w zebranie wszystkiego do kupy, sama książka natomiast jest przyjemnym czytadłem świetnie sprawdzającym się jako "zapchajdziura" w drodze do pracy.

Karolina | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Książka jest po prostu zbiorem różnego rodzaju notatek o codziennych zwyczajach różnych ludzi od pisarzy przez naukowców aż po postaci historyczne. Nie jest to żadna forma poradnika. Po prostu notatki o różnych ludziach i jak spędzali zazwyczaj dzień, jak układali sobie pracę. Myślę, że z punktu widzenia socjologii jest to interesująca lektura, ale nie nastawiajcie się na fascynujące odkrycia. Mnie zaciekawiła gdyż od jakiegoś czasu szukam literatury o nawykach i planowaniu pracy. Na uwagę zasługuje fakt, że większość z tych osób wstawała wcześnie rano i dbała o stałych rozkład zajęć, w którym był czas na wypoczynek (spacer, drzemka, obiad ze znajomymi lub rodziną). Może więc to jest ta złota rada?

Małgorzata Radtke | 2018-10-03

Niektóre opowieści w tej książce nawet mnie rozbawiły. Inne znudziły. Moja opinia to tak pół na pół. Można poczytać, wyciągnąć z tego kilka ciekawostek, ale można się bez tej książki obejść. :)