Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg

Okładka książki Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg Nicholas Carr
Okładka książki Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg
Nicholas Carr Wydawnictwo: Helion popularnonaukowa
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
The Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains
Wydawnictwo:
Helion
Data wydania:
2012-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-11-01
Data 1. wydania:
2011-06-06
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324641383
Tłumacz:
Katarzyna Rojek
Tagi:
internet mózg umysł wpływ manipulacja
Inne
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski, Wojciech Bonowicz, Nicholas Carr, Maciej Dobosiewicz, Andrzej Franaszek, Olga Gitkiewicz, Michał Heller, Tomek Kaczor, Dominika Kozłowska, Zbigniew Mikołejko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Filip Springer, Antonina Tosiek, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,7
ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
480 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
438
312

Na półkach: , ,

Książka o tym co Internet robi z człowiekiem kiedy człowiek robi coś w Internecie, w ujęciu bardzo szerokiej perspektywy wszelkich cywilizacyjnych przełomów technologicznych. Autor traktuje temat z osobistym zaangażowaniem, bo sam zaobserwował, jak nowe technologie (jego młodość przypadała na analogowe lata siedemdziesiąte) zmieniły jego styl kognitywny.

Książka bywa bardzo ogólna, wyjaśniająca niekiedy podstawy podstaw (Co To Jest Neuron) oraz osadzająca temat w naprawdę szerokim kontekście (autor żegluje przez pradzieje od dosłownie wynalezienia pisma, jeśli nie od malowideł jaskiniowych),dużo miejsca poświęcająca na historię myśli ludzkiej (i teorie, które obecnie są więcej niż przestarzałe) ale sumarycznie jest ciekawa i inspirująca. Takie szerokie i bardzo ogólne ogarnięcie problemu technologii zmieniającej funkcjonowanie jednostek i całych społeczeństw pozwala skutecznie oderwać się od wąskiej teraźniejszej perspektywy i tym bardziej dostrzec wagę problemu, kiedy autor wreszcie tyka meritum. W efekcie pozycja przekonująco uświadamia, co się poświęca używając technologii bez kontroli, którą zresztą bardzo łatwo stracić (Internet jest tu określony jako system zaprojektowany do skutecznego rozpraszania uwagi),oraz ułatwia podjecie świadomej decyzji, czy chce się żyć w tym świecie ze wszystkimi jego zaletami i wadami, i do jakiego stopnia.

Warto, żeby podjąć decyzję, co jest ważne, chociaż starym wyjadaczom publikacji (popularno)naukowych treść książki raczej nie zaimponuje. Chociaż tak czy inaczej uważam, że jej wartość jako pozycji przypominającej o sprawach fundamentalnych i zachęcającej do czynnego i świadomego udziału w kształtowaniu własnych nawyków jest nie do przecenienia.

Książka o tym co Internet robi z człowiekiem kiedy człowiek robi coś w Internecie, w ujęciu bardzo szerokiej perspektywy wszelkich cywilizacyjnych przełomów technologicznych. Autor traktuje temat z osobistym zaangażowaniem, bo sam zaobserwował, jak nowe technologie (jego młodość przypadała na analogowe lata siedemdziesiąte) zmieniły jego styl kognitywny.

Książka bywa...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Płytki mózg trafnie pokazuje jak Internet bezpowrotnie przewartościował ludzkie życie i przekształcił sposób, w jaki myśli człowiek. Nicholas Carr pokazuje, jak nowe media zmieniają rzeczywistość, nie tylko tę wirtualną. Podsumowując, książka pokazuje dogłębną i zaskakującą analizę socjologiczną starych i nowych mediów. Jest przy tym pełna wciąż trafnych przemyśleń i zmuszających do myślenia anegdot, mimo upływu ponad dekady od jej powstania. Książka jest godna polecenia każdemu, kto interesuje się jak na przestrzeni wieków różnego rodzaju technologie (mapy, pismo, zegary, Internet, książki drukowane) wpłynęły i wpływają na ludzki mózg i społeczeństwo.

Tytuł Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg jest nieco mylący, ponieważ książka całościowo pokazuje jak wprowadzanie różnych technologii wpływa na sposób myślenia i konstruowania rzeczywistości, a nie tylko Internetu. Zawiodłam się również drugą częścią książki, mającą skupiać się na Internecie jako medium zmian w mózgu. Zamiast tego znów opisuje historię rozwoju innych technologii lub firm (rozdział o Google był dla mnie najmniej ciekawy). Autor nie zagłębia się bardziej w problematykę uzależnienia od Internetu oraz zmian neurologicznych jakie powoduje jego nadmierne używanie, a jedynie sygnalizuje i przestrzega przed nim. Mimo to przestrogi dotyczące internetu wydają się być godne zapamiętania.
Książka ma 280 stron i liczy dziesięć głównych rozdziałów. Pierwsze pięć poświęconych jest wpływom druku, zegarów i map na rozwój ludzkiego mózgu. W pozostałych pięciu rozdziałach Carr podaje przykłady eksperymentów badających neuroplastyczność mózgu oraz opisuje zmiany neurologiczne zachodzące u ludzi masowo korzystających z Internetu. Oddzielnym rozdziałem jest Świątynia Google, która krytycznie podchodzi do polityki firmy i bada jej historię. Podstawą książki są dwa stwierdzenia. Pierwsze, to to, że nowe media pozwalają ludziom lepiej kontaktować się ze światem i wpływają, na to jaki jest ich kontakt ze światem i jego postrzeganie. Druga idea stwierdza, że używanie nowych mediów zasadniczo wpływa na budowę ludzkiego mózgu - dzięki ciągłemu używaniu Internetu tworzą się nowe połączenia neuronowe, podczas gdy inne mogą zanikać.

W pierwszej części dla mnie dość najciekawsze było prześledzenie tego, jak sam system pisania wpłynął na ludzki mózg. Carr pokazuje, że pisma obrazkowe używane w starożytności, np. przez Sumerów i starożytnych Egipcjan wymagały wielkiego wysiłku umysłowego żeby je czytać i pisać. Dopiero gdy starożytni Grecy wymyślili alfabet fonetyczny, nastąpiła znaczna zmiana społeczno-systemowa, ponieważ używanie alfabetu tego typu aktywuje znacznie mniejsze obszary mózgu. Pisanie stało się najważniejszym sposobem wyrażania myśli, zaczęto powszechnie czytać książki. Jak zauważa autor, czytanie zmusza ludzki mózg do „nieprzerwanego utrzymywania uwagi na pojedynczym, statycznym obiekcie” i zdolności do głębokiej i długiej koncentracji.

Następnie pisze Carr o zmianach jakie przyniósł internet. Po pierwsze, dużo mniej czasu poświęca się obecnie na czytanie książek. Po drugie „gdy podłączamy się do sieci, wchodzimy w środowisko, które sprzyja pobieżnemu czytaniu, chaotycznemu myśleniu i powierzchownej nauce.”. Później Carr wspomina, że sieć bardzo skupia ludzką uwagę, po to, by ją zaraz rozproszyć. Jest to spowodowane zbyt dużą ilością bodźców w postaci linków, hiperłączy i odnośników do kolejnych stron. To rozproszenie uwagi sprawia, że w ludziach zanika zdolność do długotrwałej koncentracji związanej np. z czytaniem książek papierowych. Paradoksem jest to, że Internet daje dostęp do ogromnych zasobów informacji, na które człowiek nie ma czasu i sposobu by korzystać z nich w przemyślany sposób.

Kolejnym dość ciekawym porównaniem jest to, że korzystanie z Internetu ćwiczy umysł na wzór rozwiązywania krzyżówek, ale jednocześnie poprzez to zakłóca głębokie procesy uczenia się i rozumowania. Carr przytacza badania, które wskazują, że „ludzie, którzy czytają tradycyjny tekst linearny, nadal rozumieją więcej, zapamiętują więcej i uczą się więcej niż ci, którzy czytają tekst naszpikowany linkami”. Tym samym sam proces czytania w Internecie staje się pobieżny i utrudnia proces przyswajania i pogłębiania wiedzy przez ludzki mózg. Z drugiej strony Carr nie podchodzi do Internetu czysto sceptycznie - wręcz przeciwnie. Druga część Płytkiego mózgu pokazuje, że obecna plaga problemów z przyswajaniem długich tekstów, skupieniem się, coraz krótsze i uboższe wypowiedzi są spowodowane zmianami neurologicznymi jakie przyniósł Internet. W tym wypadku, zgadzam się z tezą postawioną w książce. Pozycja została wydana 11 lat temu i czytając ją, mogłam porównać, jak to, o czym wspominał Carr jest obecnie problemem na jeszcze większą skalę. Prawdą jest to, że dzięki powszechności Internetu pewne umiejętności umysłowe się wzmacniają (przykładowo orientacja przestrzenna),to wtedy inne inne słabną. Współcześnie widoczna jest zanikająca zdolność koncentracji na dłuższy okres czasu, dość mocno widoczna wśród dzieci i młodzieży, szczególnie tych, które z Internetu korzystali praktycznie od urodzenia.

Połączeniem obu części książki (części o piśmie i części o Internecie) jest stwierdzenie Carra, że czytanie na czytnikach, które mają w sobie odnośniki i hipertekst przypomina bardziej buszowanie po internecie niż tradycyjne czytanie książek papierowych.

Na koniec trochę dodatkowych faktów. Książka Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg została wydana po raz pierwszy w 2011 r. Została nominowana do Pulitzera, nagrody literackiej PEN Center USA i została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków. Autorem książki jest Nicholas Carr, publicysta i badacz sieci, absolwent Harvardu i były redaktor magazynu “Harvard Business Review”. Poza Płytkim mózgiem napisał Does IT matter?, czyli książkę o tym, jak Internet wpływa na działanie współczesnych przedsiębiorców i The Big Switch o sieci jako wielkiej chmurze danych.
Ostateczna ocena: 6/10

Płytki mózg trafnie pokazuje jak Internet bezpowrotnie przewartościował ludzkie życie i przekształcił sposób, w jaki myśli człowiek. Nicholas Carr pokazuje, jak nowe media zmieniają rzeczywistość, nie tylko tę wirtualną. Podsumowując, książka pokazuje dogłębną i zaskakującą analizę socjologiczną starych i nowych mediów. Jest przy tym pełna wciąż trafnych przemyśleń i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
59
13

Na półkach: ,

Szeroki zbiór wiedzy, dzięki której dowiedziałam się, dlaczego tak długo mi zeszło przeczytanie tej książki. Polecam pomimo upływu paru dobrych lat od jej napisania, gdzie pewne technologie zdążyły pójść do przodu.
PS. Dbajmy o nasze synapsy!

Szeroki zbiór wiedzy, dzięki której dowiedziałam się, dlaczego tak długo mi zeszło przeczytanie tej książki. Polecam pomimo upływu paru dobrych lat od jej napisania, gdzie pewne technologie zdążyły pójść do przodu.
PS. Dbajmy o nasze synapsy!

Pokaż mimo to

avatar
149
19

Na półkach:

Dobrze napisana, w oparciu o badania naukowe, autor szeroko opisuje temat, a także zahacza w interesujący sposób o temat czytania z przytoczeniem faktów historycznych oraz aspektu czytania na e-bookach.

Dobrze napisana, w oparciu o badania naukowe, autor szeroko opisuje temat, a także zahacza w interesujący sposób o temat czytania z przytoczeniem faktów historycznych oraz aspektu czytania na e-bookach.

Pokaż mimo to

avatar
20
13

Na półkach:

Pokazuje dlaczego internet działa na nas tak, a nie inaczej. Jest to wyjaśnione przykładami z biologii, zdarzeniami z rozwoju kultury, i innych. Książka warta przeczytania w XXI wieku, kiedy bezkrytycznie podchodzimy do nowych technologii.

Pokazuje dlaczego internet działa na nas tak, a nie inaczej. Jest to wyjaśnione przykładami z biologii, zdarzeniami z rozwoju kultury, i innych. Książka warta przeczytania w XXI wieku, kiedy bezkrytycznie podchodzimy do nowych technologii.

Pokaż mimo to

avatar
218
53

Na półkach:

Tytuł nieco mylący, ale to dobrze, bo w tym przypadku oznacza to, że tematyka książki nie jest tak wąska jak mogłoby się wydawać. Traktuje ona bowiem o wpływie różnego rodzaju TECHNOLOGII (mapa, pismo, zegar, książka, komputer, internet) na nasz mózg i społeczeństwo.
Są przedstawione badania naukowe, jest trochę neurobiologii, jest psychologia i jest też rys historyczny wymienionych wcześniej wynalazków. Jest też trochę futurologii.
Bardzo ładnie i składnie wszystko to wyszło, a całość daje silnie do myślenia. Przy tym wszystkim udało się też autorowi uniknąć moralizatorstwa, a posłowie ma raptem parę stron, więc wnioski do wyciągnięcia są dla czytelnika już we własnym zakresie.
Warto przeczytać.

Tytuł nieco mylący, ale to dobrze, bo w tym przypadku oznacza to, że tematyka książki nie jest tak wąska jak mogłoby się wydawać. Traktuje ona bowiem o wpływie różnego rodzaju TECHNOLOGII (mapa, pismo, zegar, książka, komputer, internet) na nasz mózg i społeczeństwo.
Są przedstawione badania naukowe, jest trochę neurobiologii, jest psychologia i jest też rys historyczny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
701
1

Na półkach:

Nudna i przestarzała

Nudna i przestarzała

Pokaż mimo to

avatar
1275
123

Na półkach: , , ,

Książkę wrzucam do kategorii „o książkach i czytaniu”, bo wbrew tytułowi, głównie o tym jest. Pokazuje ona, jak pod wpływem różnych technologii (pismo, mapa, druk) zmienia się nasz sposób myślenia, postrzegania i konstruowania rzeczywistości. Autor nie koncentruje się jednak na sieci i internecie, ich wpływ zaledwie - wg mnie - sygnalizuje i przestrzega przed nim. Skupia się raczej na historii rozwoju innych technologii i ich wpływie na ludzki mózg. Myślę, że to bardzo wartościowa wiedza, a przestrogi dotyczące internetu niezwykle cenne i godne zapamiętania (uważam, ze powinny być częścią zajęć bhp czy lekcji wychowawczych, żeby każdy miał chociaż szansę podjąć świadomą decyzję, jak korzystać z sieci),ale nie wiem czy tytuł nie jest jednak na wyrost i trochę zwodniczy.

Książkę wrzucam do kategorii „o książkach i czytaniu”, bo wbrew tytułowi, głównie o tym jest. Pokazuje ona, jak pod wpływem różnych technologii (pismo, mapa, druk) zmienia się nasz sposób myślenia, postrzegania i konstruowania rzeczywistości. Autor nie koncentruje się jednak na sieci i internecie, ich wpływ zaledwie - wg mnie - sygnalizuje i przestrzega przed nim. Skupia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
130
78

Na półkach: , ,

Książka z serii tych, których najważniejsze treści można zawrzeć w dłuższym artykule - stąd ocena taka, a nie inna.

Jak internet wpływa na nasz sposób myślenia? Czy technologia sprawia, że zaczynamy myśleć schematami narzuconymi przez tę technologię? Czy zubażamy się intelektualnie nadużywając technologii?

Na to i kilka podobnych, ważnych pytań odpowiada Nicholas Carr w 'Płytkim umyśle'. Najciekawiej tak od 2/3 objętości książki.

Książka z serii tych, których najważniejsze treści można zawrzeć w dłuższym artykule - stąd ocena taka, a nie inna.

Jak internet wpływa na nasz sposób myślenia? Czy technologia sprawia, że zaczynamy myśleć schematami narzuconymi przez tę technologię? Czy zubażamy się intelektualnie nadużywając technologii?

Na to i kilka podobnych, ważnych pytań odpowiada Nicholas Carr w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
20
18

Na półkach:

Niebanalny wywód autora na temat historii informacji i rozwoju intelektu daje wspaniałą ucztę dla umysłu. Co prawda daje się zauważyć wyraźnie stanowisko autora w sprawie wpływu internetu na sprawność intelektu ludzkiego, lecz jest ono poparte mnóstwem badań naukowych i eksperymentów. Autor w dosyć obszerny sposób przedstawił historię druku i jego wpływu na społeczeństwo, aby następnie przejść do najnowszych technologii, ich funkcjonowania i relacji z człowiekiem. Zdecydowanie warto przeczytać, aby choć na chwilę zastanowić się nad własną kompulsywną konsumpcją informacji w sieci i być może zmienić własne nawyki.

Niebanalny wywód autora na temat historii informacji i rozwoju intelektu daje wspaniałą ucztę dla umysłu. Co prawda daje się zauważyć wyraźnie stanowisko autora w sprawie wpływu internetu na sprawność intelektu ludzkiego, lecz jest ono poparte mnóstwem badań naukowych i eksperymentów. Autor w dosyć obszerny sposób przedstawił historię druku i jego wpływu na społeczeństwo,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  2 070
 • Przeczytane
  642
 • Posiadam
  153
 • Teraz czytam
  51
 • Psychologia
  28
 • Popularnonaukowe
  25
 • Ulubione
  22
 • Chcę w prezencie
  18
 • Do kupienia
  11
 • 2019
  10

Cytaty

Więcej
Nicholas Carr Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg Zobacz więcej
Nicholas Carr Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg Zobacz więcej
Nicholas Carr Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne