Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu

Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Wydawnictwo: Znak Literanova
Outliers: the story of success
Ag2S

Talent to za mało, żeby odnieść sukces – o tym, czego jeszcze potrzeba, dowiesz się z tej książki. Co decyduje o karierze najlepszych piłkarzy świata? Dlaczego tylko 20% spośród najzdolniejszych uczniów odnosi sukces? Czy warto wstawać przed świtem przez 365 dni w roku? Malcolm Gladwell bierze pod lupę ludzi sukcesu i szuka odpowiedzi na pytanie, czym różnią się od innych. Dlaczego The...

Co decyduje o karierze najlepszych piłkarzy świata?
Dlaczego tylko 20% spośród najzdolniejszych uczniów odnosi sukces?
Czy warto wstawać przed świtem przez 365 dni w roku?

Malcolm Gladwell bierze pod lupę ludzi sukcesu i szuka odpowiedzi na pytanie, czym różnią się od innych. Dlaczego The Beatles są najsłynniejszym zespołem w dziejach, a Bill Gates jest multimilionerem? Aby poznać ich sekret, przygląda się temu, skąd się wzięli – rodzinom, kulturze, miejscu pochodzenia, dzieciństwu i młodości… Tam udało mu się odnaleźć odpowiedź na pytanie o źródło ich sukcesów – i ujawnić mechanizmy, dzięki którym ty też możesz podbić świat.

Poza schematem to przełomowa książka, która zdradza, co jest niezbędne, aby odnieść prawdziwy sukces.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Monte-Cristo | 2019-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2019

Mam ambiwalentne uczucia co do tej książki.
Z jednej strony autor pisze mądrze, pewnie z zacięciem, wnikliwie i przejrzyście.
Jednak stawia kontrowersyjne tezy np. że Bill Gates miał szczęście. I Gdyby milion nastolatkom dam w 1960 roku komputery to byłoby znacznie więcej Billów Gatesów. Żeby być fair pisze też słusznie, że bill Gates przepracował 10 000godzin, co w środowisku naukowym jest ilością niezbędną do osiągnięcia biegłości- eksperckiej wiedzy w jakiejś dziedzinie.
Jednak mówić, że Bill Gateś miał dużo szczęścia jest moim zdaniem nadużyciem i niedocenieniem geniuszu tego wizjonera.
Dlaczego pan Gladwell nie napisał, że w XXI wieku wszyscy mamy równe szanse na sukces?
Bez względu na dziedzictwo kulturowe, wychowanie przez rodziców i szczęście.

Rekapitulując język inteligentny, ciąg logiczny poprawny, ale uogólnienia i szokujące hipotezy pozwoliły mi dać tylko 5 gwiazdek na 10.

Michał Dul | 2019-05-11
Przeczytana: 11 maja 2019

Ciekawe spojrzenie na genezę sukcesu w społeczeństwie.
Nie jest to typowa książka motywacyjna, tylko dosyć interesujące i konkretne "studium" sukcesu, jednocześnie napisane w bardzo przystępny sposób. Każdy wniosek poparty jest przykładami.
Myślę, że warto - książka ukaże proces osiągania sukcesu z nieco innej perspektywy, niż podobne prace.

Małgorzata | 2019-04-11
Przeczytana: 07 kwietnia 2019

Osiagnac sukces jak Bill Gates

Zastanawiałeś się kiedyś co różni Cię od Billa Gates'a? Dlaczego jedni odnoszą sukcesy a drudzy nie mogą zerwać z szarą rzeczywistością?

Niestety nie każdy zdolny uczeń będzie człowiekiem sukcesu.

Więc kto?

Autor analizuje dzieciństwo, rodzinę, kulturę, pochodzenie oraz przemiany gospodarcze. Na ich podstawie odpowiada na pytanie co łączy i wyróżnia ludzi sukcesu.

Nie oznacza to, że po przeczytaniu "Poza schematem" od razu odniesiesz sukces ale napewno dostaniesz zupełnie nowe, interesujące spojrzenie na świat ludzi sukcesu.

I jedno jest pewne!

Książka napewno Cię zaskoczy!

choconelli | 2018-11-29
Przeczytana: 06 października 2018

niesamowita!

Magellan | 2018-10-31

Słabsza od Błysku (chyba wszystko już będzie słabsze :)) jednak odkrywcza, przełamujaca - jak zawsze u Gladwella - dotychczasowy sposób myślenia tym razem o sukcesie. Kto by pomyślał, że kluczowe jest 10 000 powtórzeń? Warto przeczytać!

Bella | 2018-09-12
Przeczytana: 12 września 2018

Zdecydowałam się przeczytać tą książkę ze względu na bardzo dobre recenzje. Reasumując:

1. Dla mnie zbyt dużo niepotrzebnych, zawiłych treści, tabelek, liczb etc. Rozumiem, że miało to zobrazować pewne zależności, ale dla człowieka o umyśle humanistycznym to męczarnia...

2. Ogólnie uważam, że warto tak czy inaczej ją przeczytać - wyniosłam z niej kilka pozytywnych uwag. Szczególnie polecam ją rodzicom już dzieci przedszkolnych, ponieważ tu zwykle pojawia się dylemat - posyłać dziecko na zajęcia pozalekcyjne czy "niech ma dzieciństwo';)

Agata | 2018-08-04
Na półkach: Przeczytane, Eng, 2018

Pierwsza połowa mocna 7, druga o wiele gorsza, więc daję naciągane 6.

Monika | 2018-05-13
Przeczytana: 10 maja 2018

Fajne przedstawienie i wyjaśnienie na przykładach. Autor zwraca uwagę na bardzo istotny czynnik nie omawiany w poradnikach i innej literaturze dotyczącej rozwoju osobistego. Ogólnie bardzo lekko i przyjemnie mi się czytało.Polecam

jab0lpunk | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Książka która nie przedstawia nic nowego, jednak połączenie faktów pozwala przedstawić sukces w formie nie tyle szczęścia i talentu co pojawienia sie w odpowiednim miejscu i czasie oraz ciężkiej pracy.
Lektura bardzo przyjemna, nie przytłacza słownictwem czy informacjami, jednak przedstawia kluczowe punkty sukcesu wielu osób z różnych dziedzin życia. Sprawia to że moge polecić ją każdemu, jeśli nie ze względu na chęć samorozwoju, to na pewno jako książke po której będzie o czym porozmawiać w gronie znajomych.

Michał | 2017-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 marca 2017

Czytałem z dużym zaciekawieniem i kilka razy powiedziałem sam do siebie 'no rzeczywiście. tak to jest!'. Książkę czyta się szybko przez ciekawe historie.