Ariel

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ariel
poezja
Róża_Bzowa

Napiętnowane obsesją śmierci, przepełnione rozpaczą i mściwością, destruktywne wiersze Sylvii Plath są zarazem pełne łagodności, bezbronności, a także niezwykle mądre, sardoniczne, pełne trzeźwego osądu… To utwory o niespotykanej czystości i uczciwości artystycznej. „Ariel jest ogromnym wydarzeniem literackim” – pisał znany krytyk A. Alvarez w poczytnym magazynie „Observer”, kiedy ukazał się...

„Ariel jest ogromnym wydarzeniem literackim” – pisał znany krytyk A. Alvarez w poczytnym magazynie „Observer”, kiedy ukazał się wydany pośmiertnie tom poezji Sylvii Plath (1932-1963), najwybitniejszej, obok Anne Sexton, amerykańskiej poetko nurtu konfesyjnego, której przedwczesna tragiczna śmierć wstrząsnęła „do szpiku egzystencji” publicznością literacką całego świata.

Wiersze opublikowane w tej książce, w tym tak znane jak „Lady Łazarz”, „Tatuś”, „Gorączka 40°C” zostały napisane w okresie od publikacji w 1960 roku pierwszej książki Sylvii Plath „The Colossus” („Kolos”) do jej samobójczej śmierci w 1963 roku.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 1996

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ag2S | 2012-05-19
Przeczytana: 19 maja 2012

Wiele się spodziewałam po tym tomiku wierszy i przyznam, że trochę się zawiodłam. Są po prostu dobre i tyle.
Książkę ratuje wiersz „Wisielec” (Jakiś bóg mnie za włosy trzymał na uwięzi...)
oraz ostatni, za który stawiam o jedną gwiazdkę więcej.

SŁOWA

Topory,
Po ich ciosie dzwoni las,
I te echa!
Echa biegnące we wszystkie strony,
We wszystkie strony jak konie.

Sok
Tryska jak łzy, jak
Woda co pragnie
U-stalić swe lustro
Nad głazem,

Spycha i toczy,
Białą czaszkę
Wyżartą przez zielska wodorostów.
Po latach
Spotykam je na drodze -

Znużone słowa bez jeźdźców,
Niestrudzony stukot kopyt,
A tymczasem
Nieruchome gwiazdy z dna stawu
Rządzą życiem.

Herbie | 2015-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2015

Absolutnie wyjątkowe i cudowne DZIEŁO! Dla każdego kto zna inne pozycje autorki oraz historię jej życia i śmierci, obrazy jej konfesyjnej poezji nabierają głębszego znaczenia. Zwłaszcza w oryginale, tzn po angielsku.
Sylvia zostawiła "Ariela" na swym biurku, w londyńskim mieszkaniu, z wierszami ułożonymi w danej kolejności, Ted Hughes wydając je, zmienił tę kolejność a także usunął kilka wierszy i dodał inne. Dopiero Frieda Hughes wydała je w takiej wersji w jakiej pozostawiła je Sylvia. Obie wersje opatrzone są komentarzami Friedy i Teda i skłaniają do refleksji : Czy ktoś zna prawdę o Sylvii Plath? Pozycja OBOWIĄZKOWA dla miłośników poezji i literatury amerykańskiej. "Zastój w ciemności,
Wtem bezcielesny błękit,
Potop wzgórz, odległości.

Boska lwico,
tak stajemy się jedną
Osią pięt i kolan! - Bruzda

Dzieli się i mija, siostra
Brązowego łuku
Szyi, co mi umyka,

Jagody jak oczy
Murzyna zarzucają
Haczyki-

Czarne, krwawe kęsy,
cienie (...)....

Katebook | 2016-09-07

Nie muszę czytać wszystkich wierszy geniusza żeby wiedzieć, że są genialne. Wystarczył mi jeden. Z obrazami mam tak samo. Nie chodzi o to co się widzi w danej chwili, tylko o to co pozostaje po przeczytaniu.
Wiersze dla mnie to schizofrenia pisana,bo to jest schizofrenia, gdyby wiersz był normatywny nie byłby wierszem. Wszystkie opinie kliniczne jakie dotyczą poetów wyklętych, są nie ważne, bo leczenie poety to leczenie go z poezji.
Jedynym człowiekiem, który potrafił pisać szczodrze i z miłością o psychice poetów (i nie tylko) jest James Hillman, reszta to ego redukcjoniści i ego rozwojowa antypsychologiczna swołocz, którą należy pogonić.
Ponieważ nie uważam za stosowne oceniać poezji, bo to nie konkurs matematyczny, zostawię ten o to wiersz podyktowany ustami chyba Tuwima...

głowa świata na poetów

gwoździ przybili

śmierć...

| 2016-01-14

The Rival
If the moon smiled, she would resemble you.
You leave the same impression
Of something beautiful, but annihilating.
Both of you are great light borrowers.
Her O-mouth grieves at the world; yours is unaffected,

And your first gift is making stone out of everything.
I wake to a mausoleum; you are here,
Ticking your fingers on the marble table, looking for cigarettes,
Spiteful as a woman, but not so nervous,
And dying to say something unanswerable.

The moon, too, abuses her subjects,
But in the daytime she is ridiculous.
Your dissatisfactions, on the other hand,
Arrive through the mailslot with loving regularity,
White and blank, expansive as carbon monoxide.

No day is safe from news of you,
Walking about in Africa maybe, but thinking of me.

Estera | 2014-01-22

Niesamowity kunszt poetycki. Czytałam w wersji polskiej jak i w oryginalnej, wrażenia pozostają bez zmian. :)

DitaParlo | 2018-06-16
madameDeSade | 2018-05-07
Aneta | 2018-03-28
Kornelia | 2018-03-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 02 marca 2018

Latarnie - felieton Anety Jadowskiej

Może zawsze jest reprezentacja tego typu – nieco nadwrażliwych młodych kobiet, które piszą, może rysują, identyfikujących Plath, Woolf, Kahlo jako swoje intelektualne przodkinie? Latarnie, które wskazują drogę do autoekspresji, czasem okupionej wysoką ceną?

Zaginiona powieść Sylvii Plath

Sylvia Plath, znana przede wszystkim jako autorka kultowej i jednej z najczęściej cenzurowanych powieści „Szklany klosz” oraz poezji, niedługo przed swoją śmiercią zaczęła pisać drugą powieść. Jej roboczy tytuł to „Double Exposure” - miała to być autobiograficzna fikcja o tym, jak artystka odkrywa, że jej mąż ma romans. Powieści wciąż nie udało się odnaleźć.