Dom Lalki (Nora)

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Et dukkehjem
Paya

Inne wydania

Pierwsze zapiski związane z "Domem lalki" pochodzą z 19 października 1878 roku, czyli z okresu tuż po przeprowadzce Ibsena z Monachium do Rzymu. Pod nagłówkiem "Notatki do tragedii współczesnej" Ibsen napisał: "Istnieją dwa rodzaje praw duchowych i dwa rodzaje sumień - dla mężczyzn i dla kobiet. Przedstawiciele obydwu płci nie rozumieją się nawzajem, ale w praktycznych sprawach życiowych kobiety osądzane są według prawa męskiego, tak jakby nie były kobietami, lecz mężczyznami. W rezultacie żona będąca postacią w sztuce nie ma pojęcia co jest dobre, a co złe; jest zupełnie zdezorientowana przez naturalne uczucia z jednej oraz uznanie władzy z drugiej strony.

źródło opisu: http://literacki24.pl/-/index.php?ba=kni&nu=a04950...(?)

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/index.php?ba=kni&nu=a04950...»

sola255 | 2015-01-19
Na półkach: Klasyka, Przeczytane

Nora czyli Dom lalki , czyli dom głównej bohaterki , bo jak lalke traktował ja mąż. Śliczny ozdobnik , własność , dobytek? Bez rozumu ,niezdolną do własnego myślenia i podejmowania decyzji. W mniemaniu męża skazaną na życie tylko z nim oczywiście bez stwarzania jakiegokolwiek zagrożenia w postaci wywołania skandalu i co gorsza nadszarpnięcia mężowskiej reputacji ( niezależnie od motywów).Koniec trzeba doczytać samemu czyli dowiedzieć się czy lalka pozostanie lalką?

książek: 1992

Jak na razie mogę stwierdzić, że to najlepszy dramat Ibsena. Wolę go opisującego mieszczaństwo i jego wady niż tworzącego historie w stylu 'Peer Gynta'. Świetna konstrukcja postaci, w tym tytułowej 'lalki' Nory i historia, której nie powstydziłaby się Gabriela Zapolska.

Dociekliwy_Kotek | 2014-03-03
Przeczytana: luty 2014

Początkowo postać Nory nieźle mnie zirytowała - ja rozumiem realia epoki, ale jak to możliwe, że kobieta może być do tego stopnia infantylna i zwyczajnie głupia? Irytacja dość szybko zaczęła ustępować miejsca zaintrygowaniu, jakie tajemnice ukrywa ta pozornie pusta trzpiotka i czy rzeczywiście jest szczęśliwa w swojej perfekcyjnej, lukrowanej rzeczywistości.
Pewnie, niektóre rzeczy nadal mnie nie przekonują - mam zastrzeżenia do motywacji bohaterów, jednak składam to na karb nieco innej obyczajowości - ale na ostatnią scenę i finalną rozmowę małżonków warto było czekać trzy długie akty.

fiNka | 2013-11-05
Na półkach: 📟 E-book, Przeczytane
Przeczytana: 06 listopada 2013

Rewelacja!

Natalia Be | 2014-02-16

Jedna z moich ulubionych sztuk. Bardzo inspirująca. Współczesna, ponadczasowa. Daje do myślenia. Tak na scenie, jak i podczas czytania. Wielokrotnie do niej nawiązywano w teatrze i literaturze i sądzę, że to nie koniec nawiązań. Z niecierpliwością czekam na kolejne.

złodziejka | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 września 2014

Wcześniej, kiedy czytałam Ibsena, zapamiętałam go jako autora dramatów, który zaludnia swoje dzieła indywidualistami, którzy nie są przystosowani do otaczającej ich rzeczywistości. Z taką opinią o autorze otworzyłam "Dom lalki", by przekonać się, że Ibsen kreuje też postaci o podwójnej osobowości, takie jak tytułową bohaterkę Norę: powierzchownie głupią, irytującą w swoim przesłodzonym zachowaniu, noszącą maskę trzpiotki kobietę, która pod swoim kostiumem kryje silną osobowość.
Na początku czytania byłam zirytowana główną bohaterką. Nora, prezentowana jako roztrzepany "czyżyk" i rozśpiewany "skowronek", jest cieniem swojego męża i jego zabawką. Od samego początku widać, że jest tytułową "lalką" - obiektem do czesania, głaskania, ubierania i pokazywania innym ludziom. Jej mąż zwraca się do niej pieszczotliwie, odbierając jej wszystkimi zdrobnieniami, jakich używa, autorytet przed dziećmi, gośćmi i służbą. ("Czy łakomczuszek naprawdę nie zaglądał dziś do cukierni?" "Dobrze,...

Krzysiek | 2010-09-21
Przeczytana: 21 września 2010

"Dom lalki" zaskoczył mnie tym, że o życiu codziennym można opowiedzieć w tak fascynujący sposób. Opowieść chociaż streszczona wydaje się trywialna - utrzymana jest w klimacie takim, ma dramaturgię tak utrzymaną, że nie pozwala odetchnąć czytelnikowi do ostatniej strony.

Bo cóż niezwykłego jest w temacie - kilku dni życia pozornie szczęśliwej rodziny, w której istnieje gra pozorów? Idea nie jest nowa. Natomiast podejście do tematu Ibsena - owszem.

Dramat to analiza tego, jakie jest miejsce w społeczeństwie kobiet i mężczyzn - żon i mężów. To jak postrzegamy człowieka, jest silnie uwarunkowane przynależnością płciową. Chociaż "Dom lalki" liczy sobie już sporo czasu, emancypacja kobiet mocno zmieniła sytuację w tej mierze, to jednak fabuła nie wydawałaby się mocno przestarzała, jeśli przenieść by ją do współczesności.

future-death | 2013-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 marca 2013

Myślałam, że się przewrócę przez "skowronki", "czyżyki", "gołąbki" i inne "słodkości" kierowane do Nory przez jej przewrotnego i zaślepionego pewnymi konwenansami męża.
Nora jest tytułową lalką, kukiełką w rękach męża - jednak zdziałała coś sama poza jego plecami, bardzo obawia się wypłynięcia prawdy na wierzch. Mimo, że pomysł na fabułę jest banalny, to samo wykonanie jest bardzo dynamiczne i niesie ze sobą kilka świetnych, można nawet rzec, że alegorycznych sformułowań i prawdy życiowe w żwawych dialogach, wzajemnie, celnie opisujących bohaterów i ich zmienność. Wyrazista pułapka dla Nory w tym Domu lalki, którą sama na siebie zastawiła, a wpadnięcie w nią było kwestią czasu. Jednak czy stała się ona także jej impulsem do ucieczki z tej życiowej maskarady?

Beata | 2015-03-15

Nieśmiertelna klasyka.

Isadora | 2010-10-22
Na półkach: Dramaty, Przeczytane, Posiadam

"Dom lalki" to bardzo trafiony tytuł.Główną bohaterką utworu jest Nora,pozornie szczęśliwa i beztroska żona adwokata Helmera i matka jego dzieci.
Mąż traktuje ją jak ozdobę domu,ulubioną maskotkę,jak bezmyślną lalkę,która na niczym się nie zna,niewiele potrafi i w ogóle niewiele wie.Zachwyca się jej urodą i młodością,ale traktuje jak dziecko ciągle ja strofując,karząc lub nagradzając w zależności od jego widzimisię.
Jednak Nora ukrywa przed światem pewną tajemnicę,którą zdradza swojej przyjaciółce wymawiającej jej lekkomyślność i trzpiotowatość.
Przed laty Nora,aby ratować chorującego męża,pożyczyła pewną sumę na jego leczenie mówiąc mu,że pieniądze otrzymała od ojca.Teraz spłaca swój dług oszczędzając na sobie.Wie,że nie może przyznać się do tego mężowi,gdyż uraziłoby to jego męską ambicję i nigdy nie wybaczyłby jej oszustwa.
Jednak pewne okoliczności sprawiają,że prawda wychodzi na jaw i między małżonkami dochodzi do konfrontacji.
Jak kończy się ta historia?
Dowiedzcie się...

Znalezione w Ninatece: Henrik Ibsen

W niedzielę, 20 marca będziemy obchodzić 188. rocznicę urodzin Henrika Ibsena – jednego z czołowych XIX-wiecznych dramatopisarzy norweskich. Właśnie dlatego dzisiejszy odcinek audiocyklu poświęcamy temu znakomitemu twórcy.