Mity demokracji

Okładka książki Mity demokracji Karel Beckam, Frank Karsten
Okładka książki Mity demokracji
Karel BeckamFrank Karsten Wydawnictwo: Fijorr Publishing nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Fijorr Publishing
2012-01-01
2012-01-01
Jan M. Fijor
demokracja politologia państwo

Dobra książka na początek, na wprowadzenie się do tematu. Pozwala spojrzeć na wiele spraw z nieco innej strony i zrozumieć, że wizja świata którą przedstawiają nam w telewizji niekoniecznie jest prawdziwa. Demokracja nie jest systemem idealnym. Ma bardzo wiele wad i w gruncie rzeczy jest ustrojem niemal totalitarnym. Wiem, że to dość odważne stwierdzenie, ale zapewniam Was, że po przeczytaniu tej książki spojrzycie na sprawę podobnie. W krótkich, treściwych rozdziałach autorzy skupiają się na kolejnych wadach systemu demokratycznego i przedstawiają argumenty, z którymi naprawdę trudno dyskutować. Książkę bardzo dobrze się czyta, polecam.

Dokładna, rzetelna i dobrze skonstruowana krytyka systemu demokratycznego. Autor głownie krytykuje aspekty kolektywizmu i egalitaryzmu, które wpisane są w każdy system demokratyczny. Autor wytyka demokracji megalomanię, rozrzutność, arogancję władzy, gigantomanię, brak kontroli nad sprawiedliwą redystrybucją podatków …etc, a nawet sugeruje, iż demokracja jest formą tyrani większości wobec mniejszości.
Osobiści uważam, że autor ma sporo racji, choć nie wszystkie argumenty do mnie przemówiły. Czego zabrakło mi w tej analizie? Ano podania choćby w skrócie alternatywy, która mogłaby skutecznie zastąpić system demokratyczny. Co prawda mamy na końcu książki wywód o libertarianizmie i jego pozytywnych aspektach jednak jak dla mnie, to za mało, choć zgadzam się z pointą autora, która jest jednocześnie cytatem słów Beniamina Franklina, iż: „Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad. Wolność jest wtedy, kiedy dobrze uzbrojona owca podważa wynik głosowania!”

Świetna książka pozwalająca oderwać się od wbitych w mózgi w trakcie szkolnictwa stereotypów o demokracji, i spojrzenia na tę tematykę z nowej perspektywy. Gorąco polecam. A jeśli przeczytacie tę książkę, i będziecie chcieli zagłębić się jeszcze bardziej w krytykę demokracji, to polecam również "Demokracja - bóg, który zawiódł" profesora Hansa Hermana Hoppe (jest cięższa i bardziej akademicka, ale również warta przeczytania)

Książka w ciekawy sposób przedstawia demokrację, jej słabe strony oraz ewentualne alternatywy dla tego ustroju. Na plus można zaliczyć ciekawy styl wypowiedzi, praktyczne przykłady "z życia wzięte" oraz czytelny rozkład. Za minus, jak dla mnie, uznaję pobieżne opisanie co niektórych problemów. Tak czy owak polecam jako ciekawą alternatywę.

• Polityka
  • Polityka
  • (rodzaj) polityka/socjologia
  • 2017

Dodaj cytat z książki Mity demokracji