Wielkie mity Wielkiego Kryzysu

Wydawnictwo: Prohibita
biznes, finanse

Obraz wielkiego kryzysu gospodarczego lat 1929-1941 przedstawia się najczęściej w sposób zdeformowany, wskazując wolnorynkowy kapitalizm jako przyczynę ekonomicznych problemów i propagując interwencję rządu jako ich rozwiązanie. W niniejszej książce, Lawrence Reed, prezes Foundation for Economic Education, obala ten stereotypowy pogląd i próbuje prześledzić decydującą rolę, jaką w tamtej legendarnej katastrofie odegrała nieskuteczna polityka rządowa.

źródło opisu: http://www.prohibita.pl/

źródło okładki: http://www.prohibita.pl/

Pan_Jakub | 2014-08-10

Krótka i zwarta historia przyczyn wybuchu i przebiegu kryzysu, jaki nawiedził USA w pierwszej poł. XX wieku. Ciekawa, dobrze napisana, a najważniejsze, że przekonuje do kapitalizmu w czystej formie, rzucając gromy na wszelkiej maści przykłady interwencjonizmu, który był głównym powodem powstania i długości trwania opisywanego kryzysu. Książka obala także mity, które powszechne są niestety w także w polskich szkołach na lekcjach historii, czy WOSu (np. o pozytywnym F. D. Roosevelt'cie, czy o uleczeniu gospodarki USA, poprzez "New Deal").

Krzysztof1993 | 2015-05-30
Przeczytana: 30 maja 2015

Krótki esej ukazujący Wielki Kryzys przełomu lat 20/30 XX wieku, jako pokłosie błędnej polityki interwencjonistycznej amerykańskiego rządu oraz Banku Rezerwy Federalnej. Nieodpowiedzialne fluktuacje pieniężne, duszący przedsiębiorczość fiskalizm tudzież fatalne w swych konsekwencjach programy rządowe, przedłużyły okres nieprzeciętnego bezrobocia do ponad dekady. I to wszystko w podręcznikach ukazane jest jako "ekonomia wolnorynkowa"...

czytelnik | 2017-07-31
Przeczytana: 25 lipca 2017

Dotychczas nie zastanawiałem się specjalnie nad wielkim kryzysem, nad jego przyczynami i przebiegiem. Przyjąłem na wiarę to, co wykładano w podręcznikach szkolnych. A że o ekonomii mam blade pojęcie, to i nie byłem skory do powątpiewania w to, co serwowano. Książkę Reeda przeczytałem z dużym zainteresowaniem głównie dlatego, że jest przystępnie napisana. Nie mam zielonego pojęcia o ekonomii, a nie miałem żadnych trudności podczas lektury. Poza tym wywód jest zwięzły. Całość liczy zaledwie 66 stron. W dodatku "Wielkie mity..." podzielono na wiele podrozdziałów tak, że czytelnika trudno znudzić.

Powszechnie przyjmowaną wersję wydarzeń autor nazywa "współczesną bajką". Faktycznie przedstawia się to tak, że kapitalizm zawiódł i dopiero interwencja państwa uratowała sytuację. Tymczasem L. Reed jako jeden z powodów kryzysu wskazuje właśnie politykę FED - Systemu Rezerw Federalnych, pełniącego funkcję banku centralnego. Zdaniem części ekonomistów emitowanie ogromnej ilości pieniądza...

Jarek | 2014-04-09

Krótkie i na temat. Warto przeczytać, żeby nie mieć złudzeń, że to nie "zły kapitalizm" jest odpowiedzialny za Wielki Kryzys.

| 2015-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Krótka i efektowna, pełna faktów historia administracji Hoovera i Roosevelta. Autor podważa przekonanie o rzekomej różnicy w stosunku do ekonomii politycznej pomiędzy dwoma prezydentami. W oparciu o dane statystyczne i przegląd ówczesnej legislacji podkopuje zarówno mit mówiący o tym że ten pierwszy trzymał się z daleka od gospodarki jak i ten zgodnie z którym F.D Roosevelt ocalił swoimi interwencjami Amerykę.

Marcin Senderski | 2014-01-03

Fajna czytanka dla ludzi interesujących się gospodarką.

maciek9 | 2018-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2018