Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami

Okładka książki Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami Robert Gwiazdowski
Okładka książki Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami
Robert Gwiazdowski Wydawnictwo: Zysk i S-ka biznes, finanse
biznes, finanse
Zysk i S-ka
2012-05-19
2012-05-19
978-83-7785-056-5
emerytury reforma emerytalna finanse osobiste

Trzeba mieć fantazję, by mieć pieniądze

𝗗𝗼𝘀𝗸𝗼𝗻𝗮ł𝗮 𝗞𝘀𝗶ąż𝗸𝗮. 𝗧𝗿𝗮𝗳𝗻𝗲 𝗶 𝗮𝗸𝘁𝘂𝗮𝗹𝗻𝗲 𝘀𝗽𝗼𝘀𝘁𝗿𝘇𝗲ż𝗲𝗻𝗶𝗮.
Jak dzisiejsza gospodarka różni się od tych sprzed lat. Przenosi nas w podróż w czasie, opowiadając o zmianach, wyzwaniach i wynalazkach, które ukształtowały dzisiejszy świat biznesu.
𝗧𝗼 𝘀ą 𝗰𝗵𝗶𝗹𝗹𝗼𝘂𝘁𝗼𝘄𝗲 𝗹𝗲𝗸𝗰𝗷𝗲 𝗲𝗸𝗼𝗻𝗼𝗺𝗶𝗶 𝘇 𝗱𝗼ś𝘄𝗶𝗮𝗱𝗰𝘇𝗼𝗻𝘆𝗺 𝗴𝗼ś𝗰𝗶𝗲𝗺.
𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 !

𝐂𝐨ś 𝐃𝐨 𝐏𝐨𝐬ł𝐮𝐜𝐡𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐏𝐨𝐝𝐜𝐳𝐚𝐬 𝐂𝐳𝐲𝐭𝐚𝐧𝐢𝐚 :

𝗗𝗼𝘀𝗸𝗼𝗻𝗮ł𝗮 𝗞𝘀𝗶ąż𝗸𝗮. 𝗧𝗿𝗮𝗳𝗻𝗲 𝗶 𝗮𝗸𝘁𝘂𝗮𝗹𝗻𝗲 𝘀𝗽𝗼𝘀𝘁𝗿𝘇𝗲ż𝗲𝗻𝗶𝗮.
Również gorąco zachęcam do wejścia na yt i odwiedzenia Kanału ZERO, na którym Pan Robert Gwiazdowski w dziale "Gospodarcze Zero", analizuje w merytoryczny i niezwykle ciekawy sposób rolę ekonomii i gospodarki w naszym życiu, skupiając się na produktywności i związku między wielkością kraju a bogactwem i jego przyczynach....

Jedna z tych książek, które mogą wpędzić w naprawdę ponury nastrój i która wraz z upływem lat staje się samospełniającą przepowiednią, co tylko pogarsza sprawę.
Prof. Gwiazdowski w swojej publikacji pod wszystko mówiącym tytułem wprowadza czytelnika w świat emerytur i ubezpieczeń oraz wszystkich aspektów, które są z nimi związane. Od razu trzeba zaznaczyć, że o ile pozycja jest napisana językiem popularyzatorskim, to dotyczy na tyle specjalistycznego problemu, że dla osób zupełnie nie zaznajomionych z tematem miejscami może być trudno przyswajalna. Autor – może nie wyczerpująco, ale dosyć szczegółowo - omawia całą tematykę emerytur: od ich celu, historii powstania i ewolucji aż po współczesne rozwiązania i związane z nimi problemy w ujęciu prawnym i społecznym.
W książce wyraźnie opisano, że nasze emerytury będą zależały od trzech głównych czynników. Od tego, jaki będzie dochód narodowy wówczas gdy będziemy na emeryturach; od tego, jakie będą proporcje między pokoleniem czynnym zawodowo i emerytami oraz od tego, jak ów dochód narodowy zostanie podzielony między emerytów i pokolenie czynne zawodowo wypracowujące ten dochód. Duża część publikacji rozwija te elementy i tłumaczy dlaczego „jeśli umiesz liczyć – to licz na siebie”. Diagnoza Gwiazdowskiego jest brutalna, ale boleśnie prawdziwa. Jeżeli sami sobie nie odłożymy na własne emerytury to będziemy musieli się oswoić z myślą, że od państwa nie ma co liczyć na jakieś godziwe wypłaty, ponieważ emerytur w ogóle nie będzie z powodu problemów ZUSu z płynnością bądź będą żałośnie niskie np. 30% obecnych miesięcznych dochodów. System jest oczywiście bardziej skomplikowany, opisany różnymi parametrami i obwarowany wieloma przepisami, ale chodzi o sam przekaz, że rozbuchane finanse publiczne nie będą w stanie sprostać wymaganiom emerytalnym.

Należy przyznać autorowi, że oprócz samej analizy i diagnozy sytuacji, sugeruje również pewne sposoby ratowania się z sytuacji i stawia też kilka zasadnych pytań odnośnie konstrukcji systemu emerytalnego. Pierwsza kwestia wiąże się z samodzielnym oszczędzaniem na własną przyszłość, rozsądnymi propozycjami inwestycji oraz – co niezwykle ważne – posiadaniem dzieci, ponieważ stanowią one przyszłych podatników, którzy nie tylko będą pracowali na emerytury rodziców, ale także sami stworzą kolejne pokolenie, które zapewni ciągłość systemu wypłat. W przeciwnym razie czekają nas absurdalne rozwiązania jak „emerytura obywatelska” i podwyżki podatków, gdyż trzeba będzie znaleźć sposób na zasypanie dziury w budżecie.
Druga kwestia to zestaw pewnych pytań, które pojawiają się co i rusz w trakcie lektury książki. Czy państwo powinno, a jeśli tak, to dlaczego, tworzyć przymusowy, powszechny system emerytalny? Przy założeniu, że będzie to faktycznie system, a nie jakiś chaotyczny twór prawno-fiskalny. Czy państwo powinno, a jeśli tak, to dlaczego, utrzymywać nierówność świadczeń emerytalnych i czy nie przeczy to powodom, dla których tworzone są przymusowe, powszechne systemy emerytalne? Albo wreszcie: czy państwo powinno zmuszać obywateli do oszczędzania w prywatnych instytucjach finansowych, a jeśli tak, to dlaczego tylko na emerytury? Może trzeba zmusić obywateli w ogóle do oszczędzania i wpłacania do jakichś instytucji finansowych części ich zarobków?

„Emerytalna katastrofa” wpisuje się w nurt liberalizmu gospodarczego. Autor wyraźnie stawia na pogląd, że ludzi należy nauczyć odpowiedzialności i samodzielności, aby sami mogli podejmować za siebie decyzje (w szczególności finansowe i ekonomiczne),a nie robiło tego za nich państwo czy urzędnik. Współcześnie, w dobie demokracji zachodnich przywiązanych do rozwiązań socjalnych, jest to podejście iście rewolucyjne, ale też tradycyjne i reprezentujące prawicowy pogląd wolnościowy. Wszak idea emerytur państwowych ma zaledwie 140 lat, a wcześniej ludzkość jakoś radziła sobie bez nich i cywilizacje od tego nie upadały.

Polecam, choć nie jest to lektura dla osób o słabych nerwach.

Cenię autora nie tylko za wiedzę merytoryczną, ale także za sposób, w jaki ją przekazuje - gdzie można, sypnie żartem i ironią, pisze w prosty sposób o niełatwych tematach. Liczne przypisy zamieszczone w książce pozwalają czytelnikom odnieść się do materiałów źródłowych.

czemu ta książka nie jest powszechnie znana i dyskutowana? bardziej wyrazistego ostrzeżenia "góra lodowa przed nami!" raczej nie będzie. choć ekonomia jest po części wróżbiarstwem[najlepsze modele i teorie zawodzą], to wywód Gwiazdowskiego przedstawia wielce prawdopodobną wizję katastrofy opartą na szeregu implikacji.
warto

warto

Głośny spór o OFE opisuje dobrze poniższy fragment książki:

"W obronie OFE staną Bank Światowy, który w marcu 2010 roku przygotował raport na temat polskiej reformy emerytalnej, uznając ją za świetną robotę. Eksperci Banku pochwalili Polskę w 2010 roku zwłaszcza za to, że już w 2024 roku nie będziemy musieli dopłacać do systemu emerytalnego z budżetu. Z ich wyliczeń wynika, że w kolejnych latach mamy mieć nawet nadwyżkę. Początkowo będzie ona niewielka - w 2030 roku sięgnie 0,5% PKB. Z czasem będzie rosła - do 1% PKB w 2036 roku i 1,5% w 2075 roku. (...) Eksperci Banku przyznali jednak, że uda się to osiągnąć, bo emerytury w przyszłości będą bardzo niskie (sic!) Stopa zastąpienia spadnie z obecnych 65% do 40% w roku 2035 roku i zaledwie 30% w roku 2075"

Warto sięgnąć po tą książkę - Trafnie pokazuje powolne bankructwo systemu.

Więcej na blogu:

Głośny spór o OFE opisuje dobrze poniższy fragment książki:

Ta książka w kontekście "systemu" ubezpieczeń w Polsce jest niczym czerwona pigułka z Matrix'a. Jest tez dobrym dowodem na to, że w naszym kraju mamy jeszcze wolność słowa, gdyż jeśli funkcjonowałaby u nas cenzura, to ta praca znalazłaby się na liście książek zakazanych.
Robert Gwiazdowski wyjaśnia w swojej publikacji absurdy funkcjonowania ZUSu i OFE. Odsłania szwy systemu, w którym jesteśmy grabieni w majestacie prawa i pod groźbą kary - konfiskaty majątku lub więzienia zmuszani do uczestnictwa w nim.
Autor poświęca też sporo miejsca na przedstawienie zasad działania wolnego rynku i kapitalizmu. Stara się także wyjaśnić, że aktualny system gospodarczy mimo, że określa się go jako "wolnorynkowy" i/lub "kapitalistyczny", to z tymi systemami ma tak naprawdę niewiele wspólnego.

Rzeczywiście napisane ze swadą, a przede wszystkim jasno, klarownie i z poczuciem humoru. Gdyby w taki sposób o ekonomii wypowiadali się nasi specjaliści... . Do tego jeszcze Gwiazdowski ma odwagę głosić poglądy niekoniecznie "poprawne politycznie". Jeśli lubisz patrzeć władzy na ręce, to jest to lektura obowiązkowa.

• Ekonomia
  • Polskie
  • Ekonomia i finanse
  • M13

Dodaj cytat z książki Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami