Tragedia Euro

Okładka książki Tragedia Euro Philip Bagus
Okładka książki Tragedia Euro
Philip Bagus Wydawnictwo: Instytut Ludwiga von Misesa biznes, finanse
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Tytuł oryginału:
The Tragedy of The Euro
Wydawnictwo:
Instytut Ludwiga von Misesa
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788392616092
Tłumacz:
Jakub Woziński
Tagi:
finanse pieniądze Euro biznes publicystyka
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2312
2134

Na półkach: , , , ,

Autor kreśli historię euro i integracji europejskiej, przeciwstawiając popularnemu poglądowi o niemieckiej dominacji, tezę o francuskim socjalizmie integrującym kontynent. Euro za zgodę na zjednoczenie Niemiec, pewne machinacje, jakie EBC może wykonywać, czemu to służy - pod względem politycznym wydaje się mieć rację, a przynajmniej solidnie uzasadnia; pozostaje jedynie kwestia intencjonalności - czy takie są założenia twórców UE i dominujących w niej nurtów, czy to się z czasem dopiero zaczęło wykształcać. Część ekonomiczna jest potraktowana dość po łebkach, to znaczy - choć są przedstawione Autor skupił się raczej na politycznych aspektach, niż czysto ekonomicznych.

Choć nie da się rozdzielić polityki monetarnej od polityki w ogóle, szczególnie w przypadku ponadnarodowego projektu walutowego, to jednak całość się prosiła o rozwinięcie bardziej dotyczące efektów; czasem wspomina o efektach Cantilliona, jest i wzmianka o operacjach otwartego rynku, pompowaniu pieniędzy, czy napomknięcie o wykorzystywaniu mechanizmu przez kraje z wysokim deficytem na niekorzyść krajów z niskim to jednak bardzo mało jak na obszerność tematu.

Niemniej, interesująca lektura, pozwalająca szerzej wspomnieć na pewne aspekty polityki europejskiej; szczególnie w kontekście nadchodzącego przyjęcia euro przez kraj, w którym mieszkam ;)

Autor kreśli historię euro i integracji europejskiej, przeciwstawiając popularnemu poglądowi o niemieckiej dominacji, tezę o francuskim socjalizmie integrującym kontynent. Euro za zgodę na zjednoczenie Niemiec, pewne machinacje, jakie EBC może wykonywać, czemu to służy - pod względem politycznym wydaje się mieć rację, a przynajmniej solidnie uzasadnia; pozostaje jedynie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
208
206

Na półkach: , , , ,

Spojrzenie na wspólną europejską walutę przez pryzmat austriackiej szkoły ekonomii. Rozważania koncentrują się na zmianach podaży pieniądza w związku z działaniami podejmowanymi przez Europejski Bank Centralny oraz rządy państw strefy euro w czasie kryzysu z 2008 r. i skutkach gospodarczych tych przedsięwzięć. Całość uzupełniona jest przedstawieniem kontekstu politycznego. Niestety, jako że książka została wydana w 2011 r., brak jest wniosków odnoszących się do szerszej perspektywy czasowej. Większość spostrzeżeń ma wprawdzie charakter uniwersalny, ciekawi mnie jednak, czy chociaż część opinii prezentowanych przez autora byłaby inna, gdyby książka powstała kilka lat później. Mając to na uwadze uważam, że analiza systemu monetarnego na naszym kontynencie nie powinna ograniczać się jedynie do niniejszej pozycji.

Spojrzenie na wspólną europejską walutę przez pryzmat austriackiej szkoły ekonomii. Rozważania koncentrują się na zmianach podaży pieniądza w związku z działaniami podejmowanymi przez Europejski Bank Centralny oraz rządy państw strefy euro w czasie kryzysu z 2008 r. i skutkach gospodarczych tych przedsięwzięć. Całość uzupełniona jest przedstawieniem kontekstu politycznego....

więcej Pokaż mimo to

avatar
493
350

Na półkach:

Z ciekawością i nadziejami podchodziłem do tej książki. Jest to bowiem praca o temacie, który próżno napotkać w jakiejkolwiek literaturze. Czy to nie jest akurat pole do wartościowych badań na temat projektu, no właśnie, ekonomicznego czy może jednak politycznego, jakim jest waluta euro? Jakie są plusy wspólnego środka płatności, a jakie są jego minusy, choć można odnieść wrażenie, że ich nie ma, albowiem rzadko ów problem jest poruszany.

Czym uraczył nas zatem autor? Patrząc z mojego punktu widzenia – niczym nowym. Ontologiczną wadę euro interpretuje z pozycji apologety teorii cyklu koniunkturalnego austriackiej szkoły ekonomii oraz krytyki systemu rezerwy cząstkowej. Nie neguję zasadności przytaczanych argumentów, ale podobne zastrzeżenia moglibyśmy postawić zarówno amerykańskiemu czy jakiemukolwiek innemu systemowi monetarnemu, bowiem większość państw, idąc z duchem czasu, podążyła tą nienormalną drogą. Oczekiwałem natomiast czegoś nowego, odróżniającego specyfikę strefy euro od innych rozwiązań. W tym przypadku tego nie dostałem, aczkolwiek dla nowicjusza książka może okazać się bardzo wartościowa.

Z ciekawością i nadziejami podchodziłem do tej książki. Jest to bowiem praca o temacie, który próżno napotkać w jakiejkolwiek literaturze. Czy to nie jest akurat pole do wartościowych badań na temat projektu, no właśnie, ekonomicznego czy może jednak politycznego, jakim jest waluta euro? Jakie są plusy wspólnego środka płatności, a jakie są jego minusy, choć można odnieść...

więcej Pokaż mimo to

avatar
223
144

Na półkach: ,

Jest to bardzo dobra książka niemieckiego ekonomisty wyjaśniająca wiele różnych spraw związanych z euro. Autor przedstawia nam konflikty przy tworzeniu Euro między obozem socjalistycznym a klasyczno-liberalnym, konflikty między niemieckim bankiem centralnym a resztą europy zachodniej oraz konflikt Francja-Niemcy. Oprócz tego autor porusza kwestię tworzenia pieniądza bez pokrycia przez EBC(Europejski Bank Centralny) oraz związane z nim zadłużenie państw południa. Opisuje także mechanizmy związane z "ukrytą" redystrybucją pieniędzy w strefie euro. Pod koniec swojego dzieła autor stawia swoje przewidywania odnośnie tego, co się stanie oraz wyjaśnia co powinno się stać. Książkę polecam każdemu, kto chciałby wiedzieć o co chodzi tak na prawdę ze strefą euro.

Jest to bardzo dobra książka niemieckiego ekonomisty wyjaśniająca wiele różnych spraw związanych z euro. Autor przedstawia nam konflikty przy tworzeniu Euro między obozem socjalistycznym a klasyczno-liberalnym, konflikty między niemieckim bankiem centralnym a resztą europy zachodniej oraz konflikt Francja-Niemcy. Oprócz tego autor porusza kwestię tworzenia pieniądza bez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
43
33

Na półkach: ,

Autor pokazuje kulisy powstania strefy euro. Autor stawia tezę w książce, że możemy się spodziewać bankructwa strefy lub jej gruntowej przebudowy powołuje się tutaj na efekt wspólnego pastwiska w ekonomii.

Autor pokazuje kulisy powstania strefy euro. Autor stawia tezę w książce, że możemy się spodziewać bankructwa strefy lub jej gruntowej przebudowy powołuje się tutaj na efekt wspólnego pastwiska w ekonomii.

Pokaż mimo to

avatar
274
61

Na półkach: , ,

Świetna książka, doskonale tłumacząca kryzys w strefie Euro

Świetna książka, doskonale tłumacząca kryzys w strefie Euro

Pokaż mimo to

avatar
24
12

Na półkach:

Ciekawa i krótka książka o tym skąd się wziął kryzys euro. Polecam każdemu kogo interesuje to zagadnienie.

Ciekawa i krótka książka o tym skąd się wziął kryzys euro. Polecam każdemu kogo interesuje to zagadnienie.

Pokaż mimo to

avatar
123
45

Na półkach: ,

Napisze bardzo krótki ale treściwie jeżeli chcecie poznać historię powstania Unii jak, i tego jak powstało euro to lektura obowiązkowa autor dosyć dobrze to wyjaśnił. 😊

Napisze bardzo krótki ale treściwie jeżeli chcecie poznać historię powstania Unii jak, i tego jak powstało euro to lektura obowiązkowa autor dosyć dobrze to wyjaśnił. 😊

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    88
  • Przeczytane
    48
  • Posiadam
    20
  • Ekonomia
    8
  • Teraz czytam
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Ulubione
    2
  • Polityka
    1
  • 2016
    1
  • Ekopolsoc
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tragedia Euro


Podobne książki

Przeczytaj także