Tragedia Euro

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pod prąd głównego nurtu ekonomii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Ludwiga von Misesa
biznes, finanse
Paweł

Młody doktor ekonomii, wychowanek J. Huerty de Soto, bierze pod lupę europejską walutę. Książka wydana pod koniec 2010 r. i uzupełniona w 2011 r. jest ważnym głosem w bieżącej dyskusji na temat euro. Bagus pisze wartkim i zrozumiałym językiem, całość czyta się jednym tchem, jednocześnie książka trzyma wysoki poziom naukowy. Publikacja ta może stać się bestsellerem na rynku polskim, lektura obowiązkowa dla wszystkich zwolenników i przeciwników waluty euro!

źródło okładki: multibook.pl

ziombel | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

Jest to bardzo dobra książka niemieckiego ekonomisty wyjaśniająca wiele różnych spraw związanych z euro. Autor przedstawia nam konflikty przy tworzeniu Euro między obozem socjalistycznym a klasyczno-liberalnym, konflikty między niemieckim bankiem centralnym a resztą europy zachodniej oraz konflikt Francja-Niemcy. Oprócz tego autor porusza kwestię tworzenia pieniądza bez pokrycia przez EBC(Europejski Bank Centralny) oraz związane z nim zadłużenie państw południa. Opisuje także mechanizmy związane z "ukrytą" redystrybucją pieniędzy w strefie euro. Pod koniec swojego dzieła autor stawia swoje przewidywania odnośnie tego, co się stanie oraz wyjaśnia co powinno się stać. Książkę polecam każdemu, kto chciałby wiedzieć o co chodzi tak na prawdę ze strefą euro.

Krzysztof1993 | 2017-05-02
Przeczytana: 02 maja 2017

Z ciekawością i nadziejami podchodziłem do tej książki. Jest to bowiem praca o temacie, który próżno napotkać w jakiejkolwiek literaturze. Czy to nie jest akurat pole do wartościowych badań na temat projektu, no właśnie, ekonomicznego czy może jednak politycznego, jakim jest waluta euro? Jakie są plusy wspólnego środka płatności, a jakie są jego minusy, choć można odnieść wrażenie, że ich nie ma, albowiem rzadko ów problem jest poruszany.

Czym uraczył nas zatem autor? Patrząc z mojego punktu widzenia – niczym nowym. Ontologiczną wadę euro interpretuje z pozycji apologety teorii cyklu koniunkturalnego austriackiej szkoły ekonomii oraz krytyki systemu rezerwy cząstkowej. Nie neguję zasadności przytaczanych argumentów, ale podobne zastrzeżenia moglibyśmy postawić zarówno amerykańskiemu czy jakiemukolwiek innemu systemowi monetarnemu, bowiem większość państw, idąc z duchem czasu, podążyła tą nienormalną drogą. Oczekiwałem natomiast czegoś nowego, odróżniającego specyfikę strefy euro...

wilu9500 | 2013-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Autor pokazuje kulisy powstania strefy euro. Autor stawia tezę w książce, że możemy się spodziewać bankructwa strefy lub jej gruntowej przebudowy powołuje się tutaj na efekt wspólnego pastwiska w ekonomii.

Ingenium | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Świetna książka, doskonale tłumacząca kryzys w strefie Euro

Frodli | 2017-09-10
Przeczytana: 2016 rok