Rynek i wolność

biznes, finanse

W całej udokumentowanej historii ludzkości nigdy nie zdołano ustanowić takiego porządku społecznego, który by nie prowadził do zinstytucjonalizowanego gwałcenia wolności, pokoju i sprawiedliwości czyli takiego porządku, w którym człowiek mógłby w pełni realizować swoje możliwości.

Izolator | 2014-12-23

Kolejna pozycja miażdżąca niemiłosiernie etatystyczne aberracje. Polecam szczególnie minarchistom wierzącym naiwnie w ograniczony rząd.

Maciej Dudek | 2010-06-26

Książka znakomita, skrystalizowała moje poglądy. Potężny oręż w rękach libertarian.

kurekq | 2014-10-15
Na półkach: Ekonomia, Przeczytane

Książka odpowiada na trzy zagadnienia:
1. Dlaczego rząd, państwowość sama w sobie, z definicji, jest zła i szkodliwa?
2. Jak wyglądałby świat bez rządu?
3. Jak do tego doprowadzić?

Naturalna reakcja każdego człowieka na to, co by było gdyby:
- nie było państwowych więzień
- nie było państwowych sądów
- więcej - nie było nawet prawa!!!

Jest taka, że gdyby nie było powyższych instytucji i porządku, który panuje dziś praktycznie na całym świecie, to jako ludzkość nie przetrwalibyśmy, a jeśli przetrwalibyśmy, to tylko i wyłącznie na bardzo niskim poziomie, bowiem koniec końców stworzono sądy, więzienia i prawo, aby jakoś to wszystko działało.

Być może dla wielu osób to zdumiewające, ale autorzy twierdzą, że nie musiałoby być dosłownie nic państwowego, a świat wystrzeliłby cywilizacyjnie do przodu jak nigdy wcześniej - i szczegółowo to wyjaśniają - co by było bez państwa ze złodziejami i mordercami, po czym jeździłyby samochody, skoro nie byłoby państwa, które buduje drogi i...

Niedzielna Zupa | 2015-01-29
Przeczytana: marzec 2014

Mimo, iż nie ze wszystkimi twierdzeniami Tannehillów się zgadzam, to książka przedstawia ciekawą (bardziej rozsądną niż na pierwszy rzut oka) wizję społeczeństwa, jako zbioru jednostek, które same się organizują naturalnymi, rynkowymi mechanizmami. Kolejny must have.

Ingenium | 2015-04-21
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2015

Obok "Manifestu Libertariańskiego" Rothbarda najważniejsza książka o tematyce libertarianizmu i anarchokapitalizmu

| 2014-07-04
Przeczytana: czerwiec 2014

Książka opowiada o wizji społeczeństwa leseferystycznego. Potężny zbiór argumentów nie tylko dla anarchokapitalisów.

| 2010-08-28
Przeczytana: 2007 rok

anarchoobiektywistycznokapitalistyczny bełkocik. ciekawe science-fiction, ale żeby traktować poważnie...

MateuszZ | 2017-04-03
zac | 2016-07-08