Zniknięcie słonia

Okładka książki Zniknięcie słonia Haruki Murakami Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Zniknięcie słonia
Haruki Murakami Wydawnictwo: Muza Ekranizacje: Płomienie (2018) literatura piękna
象の消滅 / Zō no shōmetsu
Ekranizacje:
Płomienie (2018)
opowiadanie japońskie realizm magiczny

Murakami w pigułce

Cudowne, inne, oryginalne, kipiące inteligencją i humorem! Dobre o każdej porze dnia i nocy! Polecam!

Ten zbiór opowiadań to jak zaglądanie w głęboką studnię. Pierwszy rzut oka daje złudzenie odbijania błahych wydarzeń. Po zanurzeniu nosa w tafli, obraz staje się zniekształcony. Widzimy rzeczy wyglądające prawie jak codzienność, lecz niespójność małych detali czyni obraz niepokojącym.
Zanurzenie całej głowy to zaledwie muśnięcie uniwersalnych prawd czym jest szczęście, pasja, co trzyma nas przy sobie.

Każde z opowiadań jest na tyle abstrakcyjne, że można je czytać na dziesiątki sposobów. Łączą je pojedyncze, cienkie nitki skojarzeń widoczne pod specyficznym kątem. Pan Murakami oprócz zamiłowania do wplatywania w swoje linijki nut, uwielbia puszczać też oko do czytających je oczu.

Trochę gorsza niż " Przygoda z owcą " ale były też rozdziały bardzo fajne

Trochę gorsza niż " Przygoda z owcą " ale były też rozdziały bardzo fajne

opowiadanie "Komunikat kangura" to jakaś pomyłka, bezsensowny męski bełkot; reszta w miarę ciekawa i bardzo murakamowska, ale nic ze mną nie zostało na dłużej (6.5)

Lofciam te opowiadanka.

tańczący karzeł ++++++++++++

"Ptak nakręcacz i wtorkowe kobiety" 3/5⭐
"Ponowny napad na piekarnię" 4/5⭐
"Komunikat kangura" 2.5/5⭐
"O tym, jak w pewien pogodny kwietniowy poranek spotkałem stuprocentowo idealną dziewczynę" 3/5⭐
"Sen" 1/5⭐
"Upadek cesarstwa rzymskiego, powstanie Indian w 1881 roku, napaść Hitlera na Polskę oraz świat miotany wichrem" 2/5⭐
"Lederhosen" 4.5/5⭐

"Komunikat kangura" 2.5/5⭐
"Sen" 1/5⭐
"Lederhosen" 4.5/5⭐
"Spalenie stodoły"...

Warto. Wszystkie opowiadania trzymają poziom. Mają dużo wspólnego z innymi bohaterami powieściowym, podobne charaktery, przemyślenia i gusta muzyczne :)
Napad na piekarnię najlepsze.

Napad na piekarnię najlepsze.

Nie wiem czy sięgnęłabym po tę książkę, gdybym wiedziała że będą to opowiadania. Ta forma od zawsze leży mi najmniej i nieczęsto po nią sięgam. Ale przede wszystkim według mnie u Murakamiego sprawdza się bardzo, ale to bardzo średnio. Głównie ze względu na jego bujny styl, wielowarstwowe i skomplikowane historie, naginanie czasu i przestrzeni oraz igranie z fantasy czy science-fiction. Jego historie nadają się na osobne książki, nie na krótkie rozdzialiki - uważam że przez takie cięcia tracą one na wartości.

Niemniej jednak bawiłam się bardzo dobrze czytając ją. Jedyne w czym różnił się mój odbiór opowiadań autora w porównaniu z “pełnymi” historiami było to, że nie doszukiwałam się drugiego dna między wierszami, nie dawałam sobie czasu na przemyślenie pewnych rzeczy (choćby tego co autor miał na myśli, bo połowa rzeczy które zazwyczaj nam przekazuje nie jest dosłowna) tylko po prostu szłam z historiami i przyjmowałam je jakimi jakie są. Były one dla mnie za krótkie żebym wgłębiała się w postacie, śledziłam jedyni wątłę nitki będące elementami wspolnymi i przenikające opowiadania, które jednak nie łączyły ich koniec końców w widoczny dla mnie sposób. Możliwe że musiałabym zasiąść do tej książki wielokrotnie żeby to wszystko wyśledzić, ale nie zachęciła mnie ona ani nie poruszyła na tyle, żebym planowała to zrobić. Tak jak do innych pozycji autora sięgnę na pewno nie raz z przyjemnością, żeby sobie je powtórnie przeczytać, tak w tym przypadku jakoś niespecjalnie mam na to ochotę. Nie wiem na ile jestem uprzedzona do opowiadań (bo przecież tomy tego typu wielu autorów bardzo mi się podobały, choćby Tokarczuk),tak tutaj czegoś mi zabrakło. Jakiejś głębi, sensu, przywiązania do postaci? Sama nie wiem, jak dla mnie w tym wydaniu pan Haruki traci na magiczności, którą tak skutecznie rozsiewa w innych książkach. I która mnie absolutnie urzekła i sprawia że czytam go w tym roku.

Koniec końców poleciłabym książkę fanom autora, na pewno jest to coś co warto przeczytać czy mieć w księgozbiorze w ramach kolekcji twórczości. Na pewno nie jest to dobra pozycja na początek spotkania z Murakamim - może zniechęcić, wydać się za mocno chaotyczna i zwyczajnie smutna. Ktoś, kto szuka luźnej książki na urlop również nie będzie zadowolony, chyba że lubi kunsztowną literaturę zagraniczną w której umie się rozpłynąć - wtedy tak, to będzie strzał w dziesiątkę. Plusem są też malutkie gabaryty książki, czyta się ją raz dwa co możliwe że będzie dla niektórych kluczem w ponownym czytaniu i szukaniu powiązań między historiami do czego, jak myślę, zachęciałabym. Koniec końców, tym razem daję -6 i sięgam po bardziej “powieściowe” pozycje autora :)

Tym razem trochę nierówny zbiór opowiadań Murakamiego. Oprócz kilku słabszych tekstów dominują jednak opowiadania dobre i bardzo dobre. Mnie szczególnie spodobały się: "Ptak nakręcacz i wtorkowe kobiety" (opowiadanie przerodzi się przyszłości w doskonałą powieść),"Ponowny napad na piekarnię", "Sen" (świetne opowiadanie),"A Slow Boat to China", "Ostatni trawnik tego popołudnia", "Milczenie" i tytułowe "Zniknięcie słonia".

• Haruki Murakami
  • Murakami